Zima se už pomalu ujímá vlády, za okny fouká a my se rádi ohřejeme u krbu nebo u kamen. Ale ouha, kamna se musí něčím nakrmit, takže nejprve musíme naštípat dříví a pak ho taky v něčem ke kamnům přinést. Můžeme polínka popadnout do náruče, jenže to se tak akorát zašpiníme od prachu a pryskyřice. Prozradíme vám, jak si takové jednoduché nosítko na dřevo se stojanem vyrobit.
Naštípat dříví, nasekat jej na menší polínka a v čem jej odnést? Co třeba sáhnout po březových silnějších větvích, ty většinou není těžké sehnat. Bříza je krásný, ale plevelný strom, takže pokud nám roste na zahradě tam, kde si nepřejeme, máme zdroj topení i materiál na nosítko. Kovové stojany jsou hezké, ale nejsou určeny na nošení dřeva, jen jako zásobárna polínek u kamen. Naše nosítko pomůže donést dřevo z dřevníku a taky jej pohlídá u kamen.
Co na nosítko na dřevo potřebujeme
Na výrobu nosítka budeme potřebovat silnější a alespoň trochu rovné březové větve, silný přírodní provaz (sisalový, konopný, kokosový), odřezky překližky, zbytek dřevěného hranolu na stojánek,(místo hranolu je možné použít silnější spárovku) vruty do dřeva, akuvrtačku a šroubovák, pilku, sekerku, nůžky.
Jak při výrobě nosítka na dřevo postupovat
1. krok: z větví osekáme výhony
Sekyrkou z větví osekáme boční výhony. Sekáme opatrně, abychom se nezranili, vždy z vnější části.
2. krok: větve nařežeme na stejně dlouhé kusy
Větve si nařežeme na stejně dlouhé kusy, délku volíme podle toho, jak velká polínka se nám vejdou do krbu či kamen, takže podle toho, jak dlouhá polena v nosítku budeme nosit.
3. krok: kulatinky provrtáme
Do každé kulatinky provrtáme 3 – 5 cm od obou krajů díry pro provlečení provazu.
4. krok: kulatinkou provlékneme provaz a z obou stran uděláme uzel
Kulatinkou provlékneme provaz, kus protáhneme volně dál, aby zůstal přesah na úchyt. Z obou stran kulatinky uděláme na provaze uzel.
5. krok: další kulatinku navlékneme těsně za první a uděláme uzel
Další kulatinku navlékneme těsně za první a opět uděláme uzel. Stejným způsobem pokračujeme i s dalšími kulatinkami. Uzle tvoří mírnou dilataci mezi jednotlivými kulatinkami a kromě toho, že umožňují volný průhyb nosítka podle zátěže, vyrovnávají také nepravidelnost ve tvaru kulatinek.
6. krok: stejně provlékneme provazem druhou stranou kulatinek
Stejným způsobem provlékneme další kus provazu druhou stranou kulatinek. Vznikne nám tak jakýsi „žebřík“ se šprušlemi těsně u sebe, oddělenými pouze uzly.
7. krok: vytvoříme ucho, za které budeme nosítko brát
Na volný konec provazů navlékneme kulatinku téměř ke konci, mezi ní a poslední kulatinkou těla nosítka necháme volný kus. Kulatinku provrtáme na obou koncích dvakrát, provaz protáhneme kulatinkou směrem ven a hned dovnitř, na vnitřní straně teprve uděláme uzel. Tato kulatinka tvoří vždy konec ucha, za které budeme nosítko brát.
8. krok: na natažené nosítko vyrovnáme polínka
Na natažené nosítko volně vyrovnáme nachystané špalíky, nosítko chytneme za ucha jako tašku a můžeme přenášet dřevo.
9. krok: vyrobíme si stojan
Aby se nám dřevo z nosítka u kamen nerozsypalo, vyrobili jsme si ještě ze zbytků dřevěného hranolku a překližky stojan. Dva díly hranolku slepené k sobě tvoří dno, na boky přišroubujeme vždy dva a dva odřezky překližky (zde jsou odřezky zašpičatělého tvaru – nám zbyly odřezky kruhu z překližky, ale tvar se dá upravit podle materiálu, jen horní číst bočnic by měla být užší než spodní, aby ucha nosítka neklouzala příliš nízko).
10. krok: ucha nosítka navlečeme na bočnice stojanu
Ucha nosítka pak jednoduše navlečeme na bočnice a můžeme pohodlně přikládat bez toho, aby se dřevo rozsypalo, nebo jsme ho museli překládat do koše. Nosítko je hotové, doneseme v něm dřevo ke kamnům a už zbývá jen přiložit a užívat si pohodu.
Publikováno: 4. 11. 2018, Autor: Pavel "Kutil" Zeman , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman