reklama

Shih-tzu: Starobylé plemeno psů původem z Tibetu

Společenské plemeno shih-tzu, jehož předchůdci byli chováni v chrámech a klášterech Tibetu, patří k psům malým vzrůstem, ale s o to větším srdcem. Své pány bezmezně milují a v jejich přítomnosti jsou nejspokojenější.

Shih-tzu: psí plemeno, vhodné pro seniory, k dětem a pro začátečníky

Shih-tzu je velmi staré plemeno, jehož historie sahá až k počátkům našeho letopočtu. Asi v osmém století se tito psi rozšířili do Číny, kde byli chováni jako posvátní psi. Později se stali celkem běžným plemenem. První shih-tzu byli do Evropy dovezeni v roce 1901, ale do České republiky se dostali až roku 1978. Dnes je to i u nás velmi oblíbené plemeno.

Shih-tzu jsou klidní a naprosto neagresivní psi
i (Zdroj: istockphoto.com)
Shih-tzu jsou klidní a naprosto neagresivní psi

Shih-tzu jsou klidní a naprosto neagresivní psi, věrní své rodině. Většinou vyžadují celodenní přítomnost svého pána, což z nich, ve spojení s velmi malými nároky na pohyb, činí ideální psy pro seniory. Jsou také skvělými psíky pro rodiny s menšími dětmi. Většinou se musí tito psi chránit před dětmi, ne obráceně. Absolutní snášenlivost projevují shih-tzu i ostatním zvířecím členům rodiny. Nerozhází je kočky, křečci ani papoušci.

Dlouhá srst vyžaduje pečlivou péči
i (Zdroj: istockphoto.com)
Dlouhá srst vyžaduje pečlivou péči

Výcvik je u tohoto plemene možný, ale musí se počítat s velkou tvrdohlavostí. Na druhou stranu u podobných plemen asi málokdo počítá s absolutní poslušností a akrobatickými kousky.

Toto plemeno dorůstá do kohoutkové výšky 20–28 cm a váží 4–7,5 kg. Jsou to tedy psi velmi malí. Dožívají se asi 13 let.

Shih-tzu bývají často ostříhaní
i (Zdroj: istockphoto.com)
Shih-tzu bývají často ostříhaní

Srst může být černá, bílá, zlatá a tmavě i světle hnědá, dlouhá a hedvábná. Péče o ni je opravdu náročná a každodenní. Vyžaduje pravidelné kartáčování. Srst nad očima se většinou upravuje stažením do gumičky. Plemeno trpí občasnými alergiemi a chorobami očí a stejně, jako u ostatních plemen s podobným typem hlavy, se objevují vady srdce.

Publikováno: 7. 11. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.