reklama

Originální háčkovaná patchworková deka vás zahřeje

Nastává doba, kdy nám začíná být chladno a rádi se stulíme pod hřejivou deku. Přes den může deka barevně dokreslit váš interiér a k večeru hřát u televize. Anebo se může stát obdivovaným vánočním dárkem. Že je do Vánoc ještě daleko? Není, na dece je práce opravdu hodně.

Tato deka s rozměry 150 x 110 cm je složena ze 63 čtverců, tvořících 9 x 7 řad. Je vhodné si ji předem nakreslit na čtverečkovaný papír, pro představu o tom, jak bude deka finálně vypadat a kolik čtverců bude na její výrobu třeba. Připravte se na to, že se vaše dny budou počítat podle vyrobených čtverců.

Rozložení čtverců si předem nakreslete
Rozložení čtverců si předem nakreslete (Zdroj: Lenka Kšanová)

Co budete potřebovat na háčkovanou deku

  • 33 klubek pletací příze 100 % polyester (7 barev pletací příze, od každé barvy 4 klubíčka, celkem 28 klubek + 3 klubíčka na dokončení, sháčkování čtverců + 2 klubka na barevný lem
  • háček č. 3,5
  • nůžky

Jak budete postupovat při háčkování deky

1. krok: začínáme

Začínáme větším základovým okem, poté uháčkujeme tři řetízková oka a začneme tvořit dlouhé sloupky s jedním nahozením – uháčkujeme dva (s okem krajním máme tři dlouhé sloupky), jedno řetízkové oko, opět tři dlouhé sloupky a pokračujeme, až budeme mít čtyři trojúhelníky po třech dlouhých sloupkách – řadu zakončíme řetízkovým okem.

Originální háčkovaná patchworková deka: začínáme
Originální háčkovaná patchworková deka: začínáme (Zdroj: Lenka Kšanová)

2. krok: 2. řada

Ve druhé řadě začínáme opět třemi řetízkovým oky, poté se jakoby vrátíme a uháčkujeme dva dlouhé sloupky do mezery vzniklé po řetízkovém oku z první řady. Do každé mezery po řetízkovém oku uděláme dva trojúhelníčky se třemi oky, mezi kterými je vždy jedno oko řetízkové. Na konci druhé řady máme osm trojúhelníčků a vznikl nám malý čtverec.

Originální háčkovaná patchworková deka: 2. řada
Originální háčkovaná patchworková deka: 2. řada (Zdroj: Lenka Kšanová)

3. krok: 3. a 4. řada

Ve třetí řadě opět opakujeme daný vzor – uháčkujeme první trojici do posledního oka druhé řady, pokračujeme jednou trojicí uprostřed vzniklého čtverce a dvě trojice uděláme v krajním řetízkovém oku. Pokračujeme stejně na všech čtyřech stranách a tím nám vznikne symetrické rozšíření čtverce. Ve čtvrté řadě opět opakujeme vzor, tentokrát již háčkujeme krajní trojici, dvě trojice prostřední a okrajové trojice budou opět dvě ze všech stran.

Originální háčkovaná patchworková deka: 3. a 4. řada
Originální háčkovaná patchworková deka: 3. a 4. řada (Zdroj: Lenka Kšanová)

4. krok: změna barvy

Po ukončení čtvrté řady měníme barvu vlny, pokračujeme s novou barvou následující tři řady. Poslední, osmou řadu háčkujeme krátkým sloupkem po celém obvodu čtverce a poté konec čtverce začistíme. Vznikne nám tak čtverec o rozměrech 15 x 15 cm. A nyní háčkujeme stejným způsobem zbylých 62 čtverců.

Originální háčkovaná patchworková deka: změna barvy
Originální háčkovaná patchworková deka: změna barvy (Zdroj: Lenka Kšanová)

5. krok: spojování do řad

Poskládáme si hotové čtverce na zem a postupně obháčkujeme krátkým sloupkem jednotlivé řady deky ze šířky, tato strana je kratší a skládá se ze 7 čtverců. Mezi čtverci vždy uděláme jedno oko řetízkové. Po obháčkování první a druhé řady obháčkované řady spojíme pomocí háčkování krátkým sloupkem, nesešíváme, plastické sháčkování je mnohem efektnější.

Originální háčkovaná patchworková deka: spojování řad
Originální háčkovaná patchworková deka: spojování řad (Zdroj: Lenka Kšanová)

6. krok: spojování celé deky

Po obháčkování a spojení jednotlivých řad po šířce, začneme spojovat jednotlivé díly i po délce. Nakonec celou deku krátkým sloupkem obháčkujeme a uháčkujeme dvě řady trojúhelníkovým vzorem, tedy tři oka dlouhý sloupek s jedním nahozením a jedno oko řetízkové. Deku dokončíme obháčkováním obvodu krátkým sloupkem.    

Originální háčkovaná patchworková deka: spojování celé deky
Originální háčkovaná patchworková deka: spojování celé deky (Zdroj: Lenka Kšanová)

Publikováno: 7. 11. 2018, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce