reklama

Věříte, že hvězdník rozkvete na Vánoce každému? My ano! Řekneme vám proč

K tomu, aby vám hvězdník (Hippeastrum) rozkvetl na Vánoce, nejsou potřeba žádné velké pěstitelské zkušenosti, dá se říct, že to zvládne snad úplně každý. Cibule hvězdníku obsahuje veškeré živiny, které rostlina potřebuje, takže se skoro zdá, že ať uděláte cokoli, výsledkem bude vždy nádherná podívaná plná krásných květů. Tak jdeme na to!

Hvězdník (Hippeastrum), kterému se říká také zornice, není jen tak nějaká květina - symbolizuje pýchu, sebevědomí a krásu. Je k mání v bezpočtu různých tvarů a velikostí květů; nejčastějšími barvami jsou červená a bílá ve všech odstínech, nádherné jsou také variety oranžové, růžové a krémové.

Hvězdník (Hippeastrum), kterému se říká také zornice, kvete nejčastěji červeně a bíle
Hvězdník (Hippeastrum), kterému se říká také zornice, kvete nejčastěji červeně a bíle (Zdroj: ibulb.com)

Jak na to, aby hvězdník rozkvetl na Vánoce

Kupte si teď na podzim cibuli hvězdníku s dobře vyvinutými kořeny. A až se budete rozhodovat jakou si vybrat, myslete na to, že čím větší je cibule, tím více a větších květů bude mít. Na každém stonku vyrůstá 4 až 6 květů. Nejdříve na cibuli zakraťte zaschlé konce kořenů. Připravte si kvalitní zahradnický substrát smíchaný s trochou písku a naplňte květináč nebo mělký truhlík či jinou nádobu. Cibuli zasaďte tak, aby asi jedna třetina byla nad povrchem. Pak dobře dejte na světlé místo teploty kolem 20 °C a dobře zalijte. Další zálivku dopřejte rostlině až po objevení květního stvolu. Jednotlivé cibule můžete vložit také do skleněných váz a pěstovat ve vodě bez zeminy. Je to tedy jen na vás – zkrátka si vyberte, co se vám líbí nejvíce.

Hvězdník (Hippeastrum): cibule můžete vložit do skleněných váz a pěstovat bez zeminy
Hvězdník (Hippeastrum): cibule můžete vložit do skleněných váz a pěstovat bez zeminy (Zdroj: ibulb.com)

Zanedlouho už uvidíte první poupata a do několika týdnů bude rostlina obsypaná květy. Květináč s rostlinou často otáčejte pro stejnoměrný růst na všech stranách. Když se začnou vybarvovat květy, můžete hvězdník přenést na chladnější místo, a tak prodloužit dobu kvetení. Hvězdník kvete v závislosti na teplotě v místnosti zhruba 14 dnů.

Hvězdník kvete v závislosti na teplotě v místnosti zhruba 14 dnů
Hvězdník kvete v závislosti na teplotě v místnosti zhruba 14 dnů (Zdroj: ibulb.com)

Publikováno: 11. 11. 2018, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová