reklama

Dost bylo orosených oken!

Jednou z nepříjemností zimního období, se kterou se mnozí z nás setkávají prakticky každý den, jsou orosená okna. Víte ale jak se tohoto problému jednoduše zbavit? Prozradíme vám to.

Dost bylo orosených oken! (Zdroj: Depositphotos)

Orosená okna nás v zimě trápí zejména v noci a ráno. Tehdy totiž klesá pokojová teplota a nevyvětraná vlhkost v domě kondenzuje na studených místech, mezi kterými jsou na prvním místě právě okenní skla. Dospělý člověk „nadýchá“ za noc až litr vodní páry. Ta ale v utěsněném interiéru nemá kudy odejít. V dolní části zasklení se proto tvoří pásek kondenzátu, který pokud není otřen, může i stékat po profilu dolů. Okna pak mohou plesnivět, a způsobit nám tak nejednu nepříjemnost.

orosene_zaprazi_foto_zdroj_DENDRIT_zmensene
Orosená okna nás v zimě trápí zejména v noci a ráno (Zdroj: Dendrit)

Ti z nás, kteří se s vlhkostí na oknech denně potýkají, jsou zdánlivě odkázání na neustálé otírání skel. To sice není nijak náročné, ale přesto nám zabírá čas a rozhodně nikoho nebaví. Naštěstí existuje i způsob, jak oroseným oknům předcházet! Vzniku kondenzátu na oknech můžeme jednoduše zabránit dodržováním tzv. pravidla 21-50. To nám říká, že při teplotě zhruba 21°C by vlhkost v místnosti neměla přesáhnout 50 %. Dodržováním této jednoduché poučky se vyhneme jakýmkoliv problémům s vlhkostí kondenzující na oknech, a hadříky na otírání tak můžeme s klidným srdcem hodit do koše! Jak ale zjistíme, jestli pravidlo 21-50 dodržujeme? Snadno! Vlhkost u sebe doma můžeme jednoduše a během chvilky změřit za pomoci hydrometru. Ty jsou dnes běžně k dostání a nám laikům pomohou určit konkrétní teploty a vlhkosti v našem domě raz-dva!

mereni_povrchove_teploty_okna_foto_zdroj_DENDRIT_zmensene
Vlhkost u sebe doma můžeme jednoduše a během chvilky změřit za pomoci hydrometru (Zdroj: Vekra)

Díky pravidlu 21-50 budeme moci hadříky na otírání orosených oken klidně hodit do koše!

ilustrace_pas_kondenzatu_v_dolni_casti_oken_foto_zdroj_DENDRIT_zmensene
Neustále se rosící okna mohou i plesnivět (Zdroj: Dendrit)

Více se dočtete na www.vekra.cz.

Publikováno: 27. 10. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce