Topíte v zimě v krbu nebo krbových kamnech a máte rádi nachystané úhledné hraničky dřeva? Pojďte si s námi vyrobit jednoduchý přístřešek na dřevo, který je praktický, ale taky bude vašemu zápraží nebo terase slušet. Přístřešek hned vedle vchodu do domu nebo na terase se hodí pro zásobu dřeva na klidný večer s rodinou nebo přáteli, abyste nemuseli běhat do sklepa nebo do dřevníku na opačném konci zahrady. Dáte se do toho? Přístřešek na dřevo bude na světě za odpoledne.
Co na výrobu přístřešku na dřevo potřebujeme
Na výrobu přístřešku budete potřebovat střešní latě, palubky, vruty do dřeva, delší „panty“ neboli dveřní závěsy, dlouhé i kratší hřebíky, vratové šrouby a bezbarvou lazuru nebo lak pro použití v exteriéru. Z nářadí využijete pilu, akušroubovák a vrtačku, kladivo. K tomu přidejte pár nebo dva páry šikovných rukou a dřevník bude za odpoledne na světě.
Jak při výrobě přístřešku na dřevo postupovat
1. krok: rozměry přístřešku přizpůsobíme svým potřebám
Rozměry přístřešku si přizpůsobíme svým potřebám, délce polínek, která budete ukládat a také velikosti prostoru, na který jej postavíte. Ten náš je z 2,2 m dlouhých latí, spodní příčka, která je pár centimetrů nad zemí, je dlouhá 150 cm, horní, která je ve výšce 120 cm nad zemí, je dlouhá 70 cm. Hloubka přístřešku je 45 cm podle velikosti topeniště v kamnech., takže vnitřní příčky žebříku jsou o dvě síly latí kratší. Připravíme si dlouhé latě na boky a nařežeme příčky. Díly žebříku je vhodné povrchově upravit lakem nebo lazurou (pokud si nemáme impregnované), ještě před sešroubováním.
2. krok: nejprve vyrobíme základní konstrukci
Nejprve si tedy vyrobíme dva „žebříky“ jako základní konstrukci. Žebříky jsou ze střešních latí, každý z nich má tři příčky z téhož materiálu. Střešní latě jsou pevné a při tom nás vyjdou levněji, než kdybychom kupovali ohoblované hranolky. Prodávají se buď s povrchovou úpravou, nebo bez ní.
3. krok: příčky žebříku přitlučeme k bokům
Příčky žebříku přitlučeme k bokům dlouhými hřebíky. Otvory pro ně je vhodné si do bočních latí předvrtat, aby zbytečně nepraskal. Můžeme je samozřejmě i přišroubovat vruty do dřeva.
4. krok: celou plochu žebříku potlučeme palubkami
Pak potlučeme celou plochu žebříku palubkami nakrácenými na potřebný rozměr. K hloubce přístřešku přidáme na každou stranu 1 -2 cm přesahu. Používáme tenké hřebíky s vhodnou délkou.
5. krok: před spojením palubkovou plochu povrchově upravíme
Palubkami potlučeme oba žebříky, před spojením dohromady je vhodné i palubkovou plochu povrchově upravit, aby lépe odolávala povětrnostním vlivům.
6. krok: oba žebříky k sobě spojíme velkými panty
Položíme si oba žebříky k sobě a spojíme je velkými panty, tak aby se potom daly sklopit do stříšky.
7. krok: stříšku postavíme a její spodek spojíme příčkou pomocí vratových šroubů
Stříšku postavíme a její spodek kousek nad zemí spojíme příčkou pomocí vratových šroubů. Příčka neleží úplně nad zemí proto, aby se nedostávala do styku se zatékající vlhkostí a aby dřevo ještě trochu větralo zespoda.
8. krok: do výšky cca 12 cm nad zem vložíme další příčku
Do výšky cca 12 cm nad zem vložíme další příčku Přístřešek jednak zpevníme, jednak jej rozdělíme na dvě patra. Na horní patro dáváme menší polínka a také si tam můžeme nachystat tenčí kusy a třísky na rozhoření a na podpal.
9. krok: plochy na příčkách potlučeme palubkami
Obě plochy na příčkách také potlučeme palubkami.
10. krok: na vršek přidáme „čepičku“, aby do něj nezatékalo
Máme hotovo! Na vršek přístřešku přidáme „čepičku“ z palubek, aby do něj nezatékalo, a zbývá postavit jej na vybrané místo. Pokud nestojí přístřešek na například na dlažbě, ale přímo na zemi, je vhodné dát pod něj podložku nebo pod každou nohu dát dlaždici, aby nohy neuhnívaly. Na vyšší příčku je možné ještě přidat háček na zavěšení malé sekyrky na třísky nebo třeba pily, budou tak vždy po ruce.
Publikováno: 18. 11. 2018, Autor: Pavel "Kutil" Zeman , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman