reklama

Kočka domácí: Jak zabránit žaludečním problémům?

Jednou z nejčastějších příčin návštěv u veterináře chovatelů koček bývají nepředvídatelné žaludeční problémy, především zánět žaludku, časté zvracení, průjem a tasemnice. Mnohdy jde těmhle zbytečným a pro kočku stresujícím návštěvám na veterině zabránit. Jak? Především je nutné pečlivě dohlížet na správnou kočičí životosprávu.

Žaludeční problémy u koček

Zánět žaludku kočky domácí

Častým problémem u koček je gastritida – zánět žaludku. Vzniká při konzumaci potravy obsahující látky, které žaludek neumí dobře strávit, a může tak způsobit akutní zánět. Je proto důležité podávat ověřené, kvalitní a na bílkoviny bohaté krmivo. „Stejně jako kontrolujeme, co jíme my, měli bychom hlídat složení krmiva i u zvířat. Důležité je sledovat podíl bílkovin. Ten by měl být vždy nad 30 %. Vybírejte také krmivo, kde není vysoký obsah soli. Ta kočkám sice chutná, ale nedělá dobře jejich žaludku a močovému ústrojí,“ říká odborník na výživu psů a koček Martin Pučálka.

Časté zvracení kočky domácí

Občasné zvracení u kočky je celkem běžná záležitost, čistí si tím žaludek od nestrávených granulí nebo spolknutých chlupů (především u dlouhosrstých koček). V tomto případě je vhodné zvolit krmivo, které pomáhá od vzniku tzv. trichobezoárů neboli chomáčků chlupů v žaludku. Pokud kočka zvrací více než třikrát za měsíc, měli bychom začít být více pozorní, může to signalizovat závažnější problémy s ledvinami nebo játry. „Pokud se zvracení objevuje po změně stravy, značí to, že kočce moc nechutná nebo změna stravy byla příliš „ostrá“. Ideální je si přeměnu krmiva naplánovat na jeden týden, kdy novou stravu dáváme pozvolna. Zvyšujme podíl nového krmiva a zároveň snižujme podíl původního, až na konci týdne budeme kočku krmit jen novým krmivem. Pokud ale kočka zvrací, nasadíme krátkou hladovku, a pak přejdeme k typu stravy, na který je zvyklá,“ vysvětluje Martin Pučálka. Při častém zvracení je důležité zajít k veterináři na kontrastní vyšetření trávicího traktu.

Občasné zvracení u kočky je celkem běžná záležitost, čistí si tím žaludek od nestrávených granulí nebo spolknutých chlupů
i (Zdroj: pixabay.com)
Občasné zvracení u kočky je celkem běžná záležitost, čistí si tím žaludek od nestrávených granulí nebo spolknutých chlupů

Průjem kočky domácí

K nepříjemným zažívacím potížím u kočky patří průjem, který může být způsobem přežráním, zkaženým jídlem nebo také změnou potravy. Pokud kočka chodí ven, je důležité ji aspoň jeden den nepouštět mimo byt a podávat jí pouze čistou vodu. Poté dáváme krmivo v menších dávkách (přibližně polovičních, na které je kočka zvyklá). Trvá-li průjem déle než dva dny, zajdeme k veterináři, může to totiž znamenat závažnější problém.

Tasemnice kočky domácí

Pokud kočka zvrací, má křeče nebo je výrazně pohublá, může to mj. znamenat, že má v tenkém střevě tasemnici. Ta tělu odebírá živiny a kvůli toxičnosti negativně působí na fungování střev. Tasemnice se nejvíce vyskytuje u koček s volným pohybem venku, které si rády pochutnávají na ulovených hlodavcích. Kočku je proto důležité minimálně dvakrát do roka odčervovat.

Tasemnice se nejvíce vyskytuje u koček s volným pohybem venku, které si pochutnávají na ulovených hlodavcích
i (Zdroj: pixabay.com)
Tasemnice se nejvíce vyskytuje u koček s volným pohybem venku, které si pochutnávají na ulovených hlodavcích

Publikováno: 29. 11. 2018, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce