reklama

Kam na výlet: Vánoční výstavy betlémů

O víkendu zapálíme první svíčku na adventním věnci, a tak přichází čas i na tradiční vánoční výstavy betlémů. Najdete je opravdu na mnoha místech, je tedy jen na vás, kam se vydáte.

Betlémy a vánoční tradice u Panny Marie Sněžné v Praze

1. prosince 2018 – 2. ledna 2019 (10.00–18.00)

Výstavy betlémů patří o vánočním čase k tradicím. Betlém klub pořádá již podevatenácté v areálu kostela Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze výstavu betlémů – Betlémy a vánoční tradice. Na výstavě bude opět k vidění cca 200 betlémů, a to jak historických z typických betlémářských oblastí, tak i betlémů ze současné tvorby. Jsou zde instalovány betlémy z nejrůznějších materiálů – dřevo, papír, perník, sklo, těsto, textil, keramika, Rainbow Loom apod. a mnoha různých typů jako volně stojící, skříňové, soubor reklamních betlémů, kralické figurky.

Otevírací doba denně 10.00–18.00, 24. 12. do 16.00, 31. 12. do 15.00, 1. 1. 13.00–18.00.

Vánoční výstavy betlémů
i (Zdroj: Betlémy a vánoční tradice u Panny Marie Sněžné v Praze)
Vánoční výstavy betlémů

Výstava betlémů na zámku ve Zlíně

1. prosince 2018 – 5. ledna 2019 (9.00–17.00)

Představeny budou historické betlémy z typických betlémářských oblastí (Třebíč, Králíky, Pojizeří), ale i ty současné. Dominantním betlémem výstavy je ručně malovaný betlém z roku 1933 s 250 figurkami a stromy. Raritou pak betlém Jiřího Trnky, výtvarníka Broučků.

Vánoční výstavy betlémů
i (Zdroj: Výstava Betlémů na zámku ve Zlíně)
Vánoční výstavy betlémů

Výstava betlémů v kovárně v Těšanech

1.–2. prosince 2018 (14.00–17.00)

Zaváté staré časy a romantiku neuspěchaného venkova přiblíží návštěvníkům výstava betlémů v kovárně v Těšanech, která se otevře během adventního víkendu. Tato tradiční výstava představí okolo padesáti betlémů z Těšan a širokého okolí. Betlémy zapůjčily soukromé osoby, které se jimi budou za pár neděl těšit ve svých příbytcích. Přijďte i vy a pokochejte se krásou betlémů z rukou profesionálních i amatérských tvůrců. Budete moci obdivovat betlémy vyřezávané, papírové, perníkové, keramické, slaměné a další a další betlémy z nejrůznějších přírodních materiálů.

V sobotu 1. prosince se bude konat také tradiční jarmark slaměných ozdob, adventních věnců, perníčků, medových bonbónů, medoviny, keramiky a výrobků ze dřeva. Součástí bude i ochutnávka slaného domácího pečiva a perníčků a dílnička pro děti, zdobení perníčků.

Vánoční výstavy betlémů
i (Zdroj: Výstava Betlémů v kovárně v Těšanech)
Vánoční výstavy betlémů

Jírův betlém v Kryštofově Údolí

1. prosince 2018 – 11. února 2019 

Malebná obec na Liberecku, kde je po celý rok pestrý výběr aktivit, láká k návštěvě i v předvánočním čase. Již pošestnácté zde vyrostl rozměrný betlém vytvořený akademickým malířem Josefem Jírou. Slavnostní nasvícení proběhne 1. prosince v 16.45 hodin. Betlém svítí od 16 do 22 hodin až do 1. ledna. K vidění je přibližně do půlky února.

Vánoční výstavy betlémů
i (Zdroj: Jírův betlém v Kryštofově Údolí)
Vánoční výstavy betlémů

Výstava betlémů a andělů v Holešově

1.–30. prosince 2018

Městské kulturní středisko Holešov již tradičně nabídne krásnou výstavu v čase adventu, Vánoční výstavu. Vánoční tematika s hřejivou atmosférou na vás dýchne v sala terreně holešovského zámku. Přijeďte se pokochat a příjemně naladit.

Publikováno: 30. 11. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce