reklama

Nová podlaha v garáži za jedno odpoledne? Ano! A dá to i ženská!

Podlaha v garáži je dost namáhaná, z betonu se místy práší a špatně se uklízí. Co s tím? Chtělo by to novou betonovou stěrku nebo dlažbu, jenže tu já položit zrovna neumím a kde sehnat šikovného řemeslníka? Tak přesně takhle to začalo. Natírat podlahu nějakou speciální barvou se mi nechtělo, přece jen je beton už postarší a sem tam se z něj vydrolí kamínek, takže jsem přemýšlela, co a jak. U kamaráda jsem viděla podlahu, která vypadala dobře, odolně a prakticky a prý je jednoduchá na pokládku. Když jednoduchá tak to zvládnu taky… a vážně to bylo snadné.

Co je to za podlahovou krytinu, že je vhodná i do garáže (tedy do místnosti s dost velkou zátěží a nároky i na oděruvzdornost, odolnost proti chemikáliím) a při tom ji dokáže položit i ženská? Jde o plastové dlaždice fortelock. Dlaždice ze stoprocentního PVC neprasknou, neodštípnou se, když na ně spadne těžký předmět. Lze je otřít hadříkem nebo umýt saponáty, když se zašpiní a silnější čistidlo či ředidlo z nich odstraní i vykapaný olej nebo barvu.

Nová podlaha v garáži za jedno odpoledne: dlaždice ze stoprocentního PVC neprasknou, neodštípnou se, snadno se udrřují
Nová podlaha v garáži za jedno odpoledne: dlaždice ze stoprocentního PVC neprasknou, neodštípnou se, snadno se udrřují (Zdroj: Petra Marková)

Co na pokládku podlahy v garáži potřebujeme

Na pokládku potřebujeme pouze ostrý nůž nebo pevný řezák a gumovou paličku, metr a fix na pomocné čáry, pokud je půdorys nepravidelný a je potřeba dělat dořezy a samozřejmě dlaždice plastové krytiny.

Nová podlaha v garáži za jedno odpoledne: plocha o výměře 4,5 x 2,5 m2 trvala asi 10 minut
Nová podlaha v garáži za jedno odpoledne: plocha o výměře 4,5 x 2,5 m2 trvala asi 10 minut (Zdroj: Petra Marková)

Jak při pokládce podlahy v garáži postupovat

1. krok: příprava podkladu  - penetrace

Příprava podkladu je jednoduchá. Pokud nemáte zrovna v podlaze krátery, není potřeba dělat novou betonovou stěrku. Stačí jen pořádně zamést kamínky a prach, napenetrovat a jde se na to! Když jde o podlahu v garáži, nebylo by vůbec špatné mít naznačený nájezd, takže jsem si vybrala dlaždice dvou barev – šedé a černé.

Nová podlaha v garáži za jedno odpoledne: příprava podkladu - penetrace
Nová podlaha v garáži za jedno odpoledne: příprava podkladu - penetrace (Zdroj: Petra Marková)

2. krok: spoj poklepeme paličkou, aby do sebe zámky zapadly

Dlaždice se zacvakávají do sebe pomocí zámečků podobně jako puzzle, při pokládce si vlastně budu hrát. Spoj vždy poklepeme paličkou, aby do sebe zámky zapadly.

Nová podlaha v garáži za jedno odpoledne: spoj poklepeme paličkou, aby do sebe zámky zapadly
Nová podlaha v garáži za jedno odpoledne: spoj poklepeme paličkou, aby do sebe zámky zapadly (Zdroj: Petra Marková)

3. krok: pokládku začneme krajovými lištami u vjezdu 

 Aby byl na podlahu plynulý nájezd, kromě dlaždic o rozměrech 50 x 50cm se vyrábějí i krajové lišty. Z jedné strany a z boků mají zámky jako ostatní dlaždice, z opačné zkosenou hranu. Krajovými lištami začneme u vjezdu do garáže. Protože půdorys stání pro auto není pravidelný, položím lišty tak, aby na každé straně zbylo kousek místa, nakonec pak uděláme dořezy přesně na míru.

Nová podlaha v garáži za jedno odpoledne: pokládku začneme krajovými lištami u vjezdu do garáže
Nová podlaha v garáži za jedno odpoledne: pokládku začneme krajovými lištami u vjezdu do garáže (Zdroj: Petra Marková)

4. krok: nejprve položíme celou krajovou lištu

Šedé dlaždice budou na většině plochy, černými na střídačku s šedivými vytvoříme dva nájezdové pásy. Krajová lišta je šedá. Nejprve tedy položíme celou krajovou lištu, začneme přidávat jednotlivé dlaždice.

Nová podlaha v garáži za jedno odpoledne: nejprve položíme celou krajovou lištu
Nová podlaha v garáži za jedno odpoledne: nejprve položíme celou krajovou lištu (Zdroj: Petra Marková)

5. krok: po položení hlavní části je čas na dořezy

Souvislá plocha přibývá rychle, za chvilku je skoro celá podlaha hotová - plocha o výměře 4,5 x 2,5 m2 mi trvala asi 10 minut. Po položení celé hlavní části nastal čas na dořezy. Okolo parkovací plochy je o trochu zvýšený beton, ale půdorys není pravidelný. Tady budeme potřebovat ostrý nůž, metr, fix a  rovnou lať. Dořezy musíme udělat tak, aby zámky zapadly do sebe, takže změříme potřebnou část a přeneseme na dlaždici správným směrem.  

Nová podlaha v garáži za jedno odpoledne: po položení hlavní části je čas na dořezy
Nová podlaha v garáži za jedno odpoledne: po položení hlavní části je čas na dořezy (Zdroj: Petra Marková)

6. krok: oprava dořezu je jednoduchá

Pokud je okraj hodně nepravidelný a nepodaří se napoprvé trefit přesně potřebnou velikost dořezu, jednoduše část dlaždice vyjmeme a znova upravíme.

Nová podlaha v garáži za jedno odpoledne: oprava dořezu je jednoduchá
Nová podlaha v garáži za jedno odpoledne: oprava dořezu je jednoduchá (Zdroj: Petra Marková)

7. krok: mřížkový rastr proti vzniku plísně  

A ještě jedna výhoda, kterou jsem vyzkoušela hned za dva dny po pokládce. Dlaždice mají ze spodní strany mřížkový rastr pro snadný odvod a vysychání zateklé vody nebo sražené vzdušné vlhkosti. Takzvaný systém Air flow zajistí odtah vlhkosti a zabrání vzniku plísně. Mně se povedlo nechat puštěnou zahradní hadici a pod část podlahy natekla voda. Tak jsem pár dlaždic rozebrala, kaluž vymetla a chvíli nechala vyschnout, ale dlaždice jsem vrátila zpět ještě trochu vlhké. Když jsem se za tři dny pro jistotu podívala pod dlaždici, bylo tam sucho.

Nová podlaha v garáži za jedno odpoledne: dlaždice mají ze spodní strany rastr proti vzniku plísně
Nová podlaha v garáži za jedno odpoledne: dlaždice mají ze spodní strany rastr proti vzniku plísně (Zdroj: Petra Marková)

Prima tip: plastové dlaždice jako veliké puzzle

Pokud si koupíte o něco více dlaždic, můžete si časem s podlahou v garáži pohrát a vyměnit jejich skladbu, třeba na šachovnici.  Vzhledem k tomu, že se dlaždice vyrábějí ve více barvách i desénech, jejich pokládka je opravdu snadná a údržba jednoduchá, moc dobře by se hodily i do dětského pokoje.  S pokládkou tam rády pomohou děti, je to vlastně takové veliké puzzle.

Pokládka plastových dlaždic je opravdu snadná a údržba jednoduchá, dobře hodí i do dětského pokoje
Pokládka plastových dlaždic je opravdu snadná a údržba jednoduchá, dobře hodí i do dětského pokoje (Zdroj: Petra Marková)

Publikováno: 27. 11. 2018, Autor: Petra Marková , Profil autora: Petra Marková