reklama

Jmelí: Legendami opředené štěstí z korun stromů

Jmelí, ať už pozlacené, či v přírodní zelené barvě nechybí snad v žádné vánočně vyzdobené domácnosti. Víte, že je jedovaté i léčivé a podle mnoha legend přináší do našich domovů štěstí a lásku?

Jmelí (Viscum)

Jmelí je poloparazitickou rostlinou. Úplným parazitem není, protože obsahuje chlorofyl a tím je schopno fotosyntézy. Vykvétá v březnu až dubnu, květy však nejsou výrazné. Zajímavé jsou až bílé bobule, které obsahují v lepkavé hmotě semena. Ta roznášejí ptáci v trusu po okolí.

Jmelí nechybí snad v žádné, vánočně vyzdobené domácnosti.
i (Zdroj: pixabay.com a pinterest.com)
Jmelí nechybí snad v žádné, vánočně vyzdobené domácnosti.

Jak pěstovat jmelí

Jmelí do našich zahrad přichází samo, i když nezváno. Napadá totiž velmi často jabloně, někdy i ořešáky či meruňky. Výskyt jmelí na ovocných stromech vytváří vhodné podmínky pro výskyt houbových chorob. Pokud ho však chcete opravdu na svých jabloních cíleně pěstovat, můžete zkusit rozetřít bílé bobulky po větvích, nejlépe v únoru či březnu. Většinou však jmelí hojně nacházíme vysoko v korunách topolů, akátů, lip, habrů, vrb i javorů, někdy i na borovicích a smrcích.

Jmelí roste i na ovocných stromech
i (Zdroj: istockphoto.com)
Jmelí roste i na ovocných stromech

Jmelí jako léčivka i jed

Všeobecně se nedá přesně říci, jak moc je jmelí jedovaté a jak vysoký má obsah léčivých látek. Jmelí má různý obsah látek podle toho, na jaké rostlině vyrostlo. Nejjedovatější je jmelí, které vyrostlo na topolu. Záleží ale také na době, kdy je jmelí sbíráno. Pro léčivé účinky se sbírá v březnu, listopadu a v prosinci a využívá se i v moderní medicíně. Jmelí snižuje krevní tlak, využívá se k podpůrné léčbě při nádorových onemocněních i proti aterioskleróze. Snižuje činnost štítné žlázy, zastavuje krvácení, pomáhá při výskytu křečových žil, při léčbě bércových vředů a působí močopudně. Nesmí se používat při onemocněních srdce a ledvin.

Jmelím obalené větve stromů
i (Zdroj: pixabay.com)
Jmelím obalené větve stromů

Jmelí v mýtech

  • Že jmelí přináší štěstí a lásku, ví každý, ale prý jenom to darované.
  • Podle jedné legendy bylo jmelí původně stromem, ze kterého Josef vyřezal pro Ježíška kolébku, po třiatřiceti letech strom porazili Římané. Z jeho kmene vyrobili kříž, na kterém Ježíše ukřižovali. Strom se zmenšil v malé keříky, které od té doby musí žít v korunách jiných stromů.
  • Pod jmelím se podle tradice můžete beztrestně líbat, ale pouze na Štědrý den.
  • Pohanští Slované nazývali jmelí „metlou duchů“ a odháněli jím nemoci i uřknutí, zloděje i zlé duchy, a dokonce jím odvraceli i požáry.
  • Keltští druidové jmelím zažehnávali války, hladomory, krupobití i zlé duchy či vlkodlaky. 

Publikováno: 4. 12. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce