reklama

Barevný náhrdelník, vyrobený technikou plstění

Plstění neboli filcování patří v poslední době k velmi oblíbeným výtvarným technikám. Dnes si touto metodou vyrobíme krásný náhrdelník, který se může stát skvělým vánočním dárkem. Pomůže nám výtvarnice Alena Grimmichová, autorka knih o všelijakém tvoření.

Co budeme potřebovat na náhrdelník z rouna

  • česané ovčí rouno (vlnu na filcování)
  • mýdlo
  • bublinkovou fólii
  • podložku na suši
  • řezák
  • konvičku
  • jehlu a nit
Co budeme potřebovat na náhrdelník z rouna
Co budeme potřebovat na náhrdelník z rouna (Zdroj: Prima FTV)

Jak budeme postupovat při výrobě náhrdelníku z rouna

1. krok: čtverec z rouna

Náhrdelník vytvoříme z ovčího rouna technikou filcování za mokra. Nejlépe se pracuje s jemnou merino vlnou. Utrhneme si kousek vlny, na pracovní stůl položíme igelit, na něj položím bublinkovou fólii – bublinkami směrem nahoru. Na fólii položíme vlnu. Natrhanou vlnu pokládáme vedle sebe, druhou řadu mírně přes sebe. Vyskládáme tak čtverec velikosti asi 30 x 30 cm. Barevné kombinace jsou samozřejmě na vaší volbě. Nyní začneme vyskládávat vlnu další barvy. Skládáme ji kolmo na předcházející a začneme kousek od okraje. Další vrstvu dáme opět kolmo a o kousek menší než předcházející. Poslední vrstva zasahuje již jen do poloviny původního čtverce.

Náhrdelník z rouna: čtverec z rouna
Náhrdelník z rouna: čtverec z rouna (Zdroj: Prima FTV)

2. krok: vlnu stočíme do válečku

Vytvoříme mýdlový roztok z teplé vody, do které rozpustíme lahvičku tekutého nebo nastrouhaného mýdla na 0,3 l vody, a vlnu jím pokropíme tak, aby byla mokrá, ale aby ve vodě neplavala. Mokrou vlnu stočíme opatrně do válečku. Začínáme točit ze strany, kde je nejsilnější vrstva vlny.

Náhrdelník z rouna: vlnu stočíme do válečku
Náhrdelník z rouna: vlnu stočíme do válečku (Zdroj: Prima FTV)

3. krok: podložka na suši

Vzniklý váleček položíme na podložku na suši. Podložku přeložíme a válíme váleček pohyby sem a tam. Mokrou vlnu nejprve válíme lehce. Jakmile bude mít váleček jasnější tvar, můžeme filcovat s větším tlakem tak dlouho, dokud nebude pevný a tvrdý. Hotový váleček dobře vymácháme ve vodě, ustálíme 10 minut ve vodě s octem (v poměru přibližně 1 díl octa na 10 dílů vody), poté opět dobře vymácháme ve vlažné vodě a necháme uschnout.

Náhrdelník z rouna: podložka na suši
Náhrdelník z rouna: podložka na suši (Zdroj: Prima FTV)

4. krok: nakrájíme na plátky

Nožem rozkrájíme suchý váleček na jednotlivé korálky. Tloušťka korálků je na vás, ideální je asi 0,7 cm. Hotové korálky mají v sobě spirálu ze všech barev, které jsme použili. Válečky prošijeme jehlou a přišijeme ke stužce nebo navlékneme jeden za druhým na nit. Můžeme doplnit i jinými korálky. A máme hotovo!

Náhrdelník z rouna: nakrájíme na plátky
Náhrdelník z rouna: nakrájíme na plátky (Zdroj: Prima FTV)

Publikováno: 6. 12. 2018, Autor: Oldřich Navrátil , Profil autora: Oldřich Navrátil