I když vypadá, že je to nemožné, můžeme si z dřevěných latiček a kousků překližky vyrobit stylový dřevěný batůžek. Jeho výhodou je pevný tvar a snadno se nám do něj vejde třeba notebook nebo školní pracovní sešity. Jak si takový originální dřevěný batoh vyrobit, ukázali v pořadu Receptář prima nápadů Pavel Zeman a Vilém Hampl a my pro vás máme návod krok za krokem.
Co na výrobu dřevěného batohu potřebujeme
Na batůžek budeme potřebovat dřevěné latičky, dva kusy překližky na boky 9 x 36 cm o síle mm. Překližku na záda a přední část, jednu 16 x 26 a jednu 21 x 26 cm o síle 5 mm, plus konec k roletce ve tvaru dopisu 10 x 26 cm. K tomu plátno, disperzní lepidlo a dva pásky.
Jak při výrobě dřevěného batohu postupovat
1. krok vyřízneme dokulata hrany budoucích boků
Pomocí přímočaré pilky vyřízneme dokulata hrany budoucích boků batůžku. Použijeme plátek s ostrým jemným zubem, aby nevytrhával. Pro zaoblení můžeme použit větší hrníček, který obkreslíme.
2. krok: na pásové brusce obrousíme díly dočista
Vyřízneme oba díly a slepíme je k sobě pomocí papírové pásky. Pak je na pásové brusce obrousíme dočista tak, aby byly oba díly přesné a stejné.
3. krok: k bokům začneme lepit přední část
K bokům začneme postupně lepit přední část z tenké překližky. Lepíme ji mimo zaoblenou část. Tu pak překryjeme latičkami.
4. krok: díly po dobu schnutí fixujeme pomocí svěrek.
Díly po dobu schnutí fixujeme pomocí svěrek . Po dostatečném zaschnutí je povolíme a lepíme postupně další část. Používáme disperzní lepidlo na dřevo. Přebytečné vytlačené lepidlo otřeme vlhkým hadříkem.
5. krok: v pokosnici nebo na pile zakrátíme tenké bukové latičky
V pokosnici nebo na pile zakrátíme tenké bukové latičky na stejnou šířku, jako je šířka skořepiny budoucího batůžku. K zakrácení použijeme jemnou čepovací pilku. Lišty můžou mít rovný nebo mírně oblý tvar. Jejich šířka je 15 mm.
6.krok: Lišty lepíme na plátno s křížovou vazbou
Lišty budeme lepit na hladké čisté plátno s křížovou vazbou. Ke stolu si přichytíme uhelník nebo doraz, aby roletka byla rovná. Lišty natíráme pouze z jedné plochy a pokládáme je na plátno, pak je dotlačíme rukou a zatížíme. Přilepíme vždy pár lišt a necháme je zavadnout. Teprve pak pokračujeme.
7. krok: než roletka přischne k plátnu, zkusíme ji srolovat
Při lepení si plátno podložíme plastovou podložkou, aby se k ní přes prosáknuté lepidlo plátno nepřichytilo. Než nám roletka přischne k plátnu natvrdo, opatrně ji zkusíme srolovat tak, aby se kraje, kterými se jednotlivé laťky dotýkají, v případě slepení oddělily. Teprve pak necháme lepidlo vytvrdnout naplno.
8. krok: zaoblení po dobu lepení zafixujeme páskou
Plátno je o něco delší než dřevěná část roletky. To proto, abychom jej mohli přilepit k již připravené části korpusu batůžku. Vyzkoušíme, jestli nám roletka vyplňuje celý oblý tvar. Ten by měl odpovídat počtu lišt nalepených na plátýnku a jejich šířce. Poté zaoblení natřeme a roletku přilepíme. Po dobu lepení ji zafixujeme stříbrnou páskou.
9. krok: načisto zabrousíme a zakulatíme hranky
Spodní část batůžku je přilepena v ploše a je na pevno, horní se bude otvírat, takže přilepíme jenom za první dvě nebo tři lišty. Zakončíme ji prvotvarem psaníčka jako je u kabelek. Nakonec jej načisto zabrousíme a zakulatíme hranky.
10. krok: hotový díl přilepíme k přesahu plátna
Tvar vyřízneme z překližky silné jako záda, tedy 5 mm. Aby vše bylo shodné. Hotový díl přilepíme k přesahu plátna pomocí lepidla, stejně jako lišty roletky. Batůžek má jednoduchý zapínací mechanismus zapínání gumičkou kolem knoflíku. Provrtáme a prostrčíme kloboukovou kulatou gumu a přilepíme knoflík.
11. krok: jako popruh použijeme dva pásky
Pásky, které požijeme jako popruh, provlečeme přes zadní část batůžku. Vrtáčkem vyvrtáme několik otvorů vedle sebe a pilníkem je pak probrousíme do obdélníkového tvaru. Těmi pak pásek prostrčíme. Otvor by měl být mírně nahnutý, aby popruhy na ramenou dobře seděly. Pásek můžeme nahradit i tkalounem a k zádům jej přilepit nebo přinýtovat čalounickými nýty.
12. krok: vnitřek můžeme vylepit filcem, plátnem či kůží
Nakonec batůžek vhodně povrchově upravíme mořením nebo lakováním. Batůžek je hotový, vnitřek můžeme ještě vylepit filcem, plátnem nebo kůží
Publikováno: 2. 12. 2018, Autor: Pavel "Kutil" Zeman , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman