reklama

Obkládání interiérových zdí samolepicími obklady z přírodního kamene

Představa kamenného obložení v bytě je krásná, ale sama realizace bývá velmi často pracná. Víte, že existuje výborná alternativa v podobě samolepicích obkladů, které nalepíte jednoduše na stěnu? Díky samolepicí vrstvě nepotřebujete žádné další lepidlo, dokonce ani speciální nástroje. Pokud budete chtít tento obklad uříznout či zkrátit, vystačíte si s kotoučovou bruskou nebo nůžkami na plech.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Obkládání interiérových zdí samolepicími obklady z přírodního kamene (Zdroj: Prima DOMA)

Kamenný obklad interiéru

Kamenný obklad interiéru je elegantní záležitost, ale málokomu se do takové práce chce. Kámen není papír, nenastříháte jej a s lepením to je také všelijaké, potřebujete speciální lepidlo s vysokou zátěží, které udrží všechno na svém místě. Jak by se vám ale líbilo použít samolepicí 3D obklady z přírodního kamene?

ALFIstick® 3D jsou samolepicí kamenné obklady z břidlice, kvarcitu, pískovce a mramoru s jednoduchou instalací, kterou zvládnete svépomocí. Tyto obklady se nalepují tak jednoduše, že to zvládne i úplný začátečník. Jejich instalace je bezprašná, nepotřebujete žádné speciální nářadí a stroje. Pokud potřebujete obklady třeba zkrátit, postačí vám nůžky na plech a hrubší pilník, případně kotoučová bruska. Obklady se vyrábějí v několika typech a dekorech, takže už záleží jen na vás, který odstín se vám bude nejvíc líbit.

Obklad
i (Zdroj: Prima DOMA)
Obklad je tvořen tenkými pásky kamene a samolepicí vrstvou

Postup práce

Obklad se používá pouze do interiérů. Před samotnou instalací je potřeba stěnu očistit a pokud se jedná o omítkovou stěnu, použít i hloubkovou penetraci pro lepší přilnavost materiálu. 

Na stěně si vyznačíme rovinu, od které začneme nalepovat obklady.

Měření
i (Zdroj: Prima DOMA)
Potřebný kousek si naměříme a uřízneme

Ze zadní strany obkladu sejmeme povoskovanou papírovou ochrannou vrstvu a dáváme pozor, abychom se prsty nedotýkali lepidla, čímž bychom snížili jeho účinnost. 

Obklad přiložíme na stěnu a rukou několikrát pečlivě přimáčkneme. Ačkoliv je lepivost okamžitá, důkladné přilnutí lepidla na stěnu je teprve po 24 hodinách. Po tuto dobu je tedy možné s nalepenými obklady pracovat a případně opravovat nedokonalosti.

Nalepení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Z obkladu odstraníme ochranný papír a nalepíme na stěnu

Lepení obkladů do rohů je stejně snadné. Pro větší přesnost a rovinu v rohu můžeme na roh nejprve nainstalovat lištu, kterou podlepíme silikonovým lepidlem. Po úplném zaschnutí a vytvrzení můžeme v lepení obkladů pokračovat.

Obkládání rohu
i (Zdroj: Prima DOMA)
Před obložením můžeme do rohu nalepit lištu

Pokud je potřeba obklad zkrátit, použijeme kotoučovou brusku s diamantovým kotoučem, na menší zakracování a vyřezávání tvarů si vystačíme s nůžkami na plech a pilníkem na zahlazení hran.

Řezání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Obklad lze uříznout kotoučovou bruskou

Pokud jsme obklad nalepili například nakřivo, dá se opatrně sejmout a opětovně nalepit, pokud lepivá plocha zůstala vcelku. Pokud ne, použijeme vhodné lepidlo, které na lepivou stranu naneseme a celý obklad znovu pevně přitiskneme na stěnu.

Samolepicí obklady z přírodního kamene jsou vhodné do všech interiérů, mohou se použít i v koupelně, kuchyni nebo jako obklad okolo krbů. Dbáme ale na to, aby nepřišly do přímého styku s vodou nebo otevřeným ohněm. Taktéž se nehodí do venkovních prostor.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 19. 10. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová