reklama

Jak se co nejlépe postarat o nalezenou kočičku?

Kočičí nalezenci se množí jako houby po dešti. Pokud jste se také ujali nějakého toho tuláčka a chcete mu nabídnout domov, měli byste se umět o kočičku postarat. Nejen z hlediska stravy, ale také po zdravotní stránce. Víte, co dělat v případě, že nalezená kočka je poraněná nebo jeví příznaky nemoci? A víte, čím správně kočku nebo kotě nakrmit?

i (Zdroj: Prima DOMA)
Jak se co nejlépe postarat o nalezenou kočičku? (Zdroj: Prima DOMA)

Péče o nalezenou kočku

U vašich dveří se objevilo neznámé kotě a dožaduje se vaší společnosti a bydlení s vámi. Samozřejmě, že nemáte to srdce jej vyhnat nebo odvézt do nejbližšího útulku, a kotě si necháte. Jak se ale o takového nalezenečka postarat, aby mu u vás bylo dobře?

Kontrola
i (Zdroj: Prima DOMA)
Veterinář zkontroluje zdravotní stav kotěte

Zdravotní péče

V první řadě byste měli s kotětem navštívit veterináře, který ho prohlédne a zjistí, zda je kotě zdravé a nepotřebuje nějakou odbornou péči. Veterinář zkontroluje stav očí, protože kotě může mít rýmu a zánět v očích. Dále se podívá do oušek, kde se může vyskytnout ušní svrab. Prohlédne srst, zda nemá kotě blechy. Jsou-li všechna vyšetření v pořádku, podává se odčervovací pasta, která kotěti vyžene ze zažívacího ústrojí parazity. Po první aplikaci odčervovací pasty následuje s odstupem 10 dnů druhá dávka, kterou již může majitel podat kotěti sám. S majitelem kotěte se pak veterinář dohodne na průběhu očkování. Provádějí se dvě očkování kombinované vakcíny s třítýdenním intervalem. Také se do budoucna doporučuje podat kotěti vnější antiparazitika, především pokud bude kotě vycházet z bytu třeba na zahradu. 

Odčervení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Je potřeba podat kotěti odčervovací pastu

Strava

Kotěcí strava je odlišná od stravy dospělé kočky. Není potřeba kotěti vyvářet laskominy, úplně stačí nakoupit vhodné krmivo pro koťata ve formě konzerv, kapsiček nebo granulek. Kočka je tvor trošku vybíravý a bude potřeba vyzkoušet, který druh krmiva jí nejvíc vyhovuje. Vždy ale vybírejte krmivo s vysokým podílem masa. Do šesti měsíců věku kotěte by bylo vhodné kotě krmit 4x denně. Dávka je individuální, kotě může být zpočátku velmi hladové a v podstatě zbaští všechno, co mu předložíte. Jakmile se ustálí na krmné dávce a v mističce budou zůstávat zbytky jídla, nenechávejte je tam a raději je odstraňte. Mohlo by dojít ke zkažení potravy a kotěti by taková potrava přivodila zdravotní komplikace. Pokud budete konzervu nebo kapsičku nechávat v lednici, vždy jí potom před podáváním ohřejte na pokojovou teplotu.

Krmení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vyzkoušejte, který typ krmiva bude vašemu kotěti vyhovovat

 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 14. 10. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová