Kdo by si nechtěl po náročném dni poležet ve vířivce a nechat se jemně masírovat bublající vodou? Jen kdyby ta cena nebyla tak vysoká a údržba náročná. Anebo je to úplně jinak? Nechte si poradit od specialistů, kteří vás provedou světem vířivek a doporučí právě tu ideální pro vás.
Užívat si dnes luxusu vířivky nemusíte jen v lázeňských resortech. Vířivka může být součástí vaší zahrady, terasy či balkonu a můžete si ji užívat jejich léčivých účinků pro tělo i mysl, kdykoli si jen zamanete. Teď jen vybrat tu pravou přímo pro vás.
Zdravotní hledisko
Vířivka, ať už s vzduchovými či hydromasážními tryskami, je skvělá pomůcka pro relaxaci, uvolnění, a to jak fyzické, tak psychické. Na druhou stranu je třeba, abyste byli obezřetní, pokud má vaše vířivka ohřev, nebo trpíte nějakým onemocněním:
- teplota vody ve vířivce by neměla přesáhnout 40 °C – to je hodnota bezpečná pro zdravého dospělého. Pro děti je vhodná teplota o něco nižší s tím, že v ní budou nejvýše deset minut. Některé vířivky proto disponují zařízením, které ohřev vody po deseti minutách automaticky vypíná – předchází se tak vzniku hypertermie (stavu, kdy vnitřní teplota těla přesáhne běženou teplotu);
- pro ženy v prvních měsících těhotenství je vhodná teplota maximálně 38 °C;
- osoby s onemocněním srdce, trpící obezitou, mající vysoký nebo naopak nízký tlak, by měly používání vířivky konzultovat se svým lékařem. A to platí i pro cukrovkáře a lidi s dalšími poruchami oběhového systému;
- stejně tak pokud užíváte léky, které ovlivňují srdeční frekvenci, krevní tlak nebo cirkulaci, případně léky, které způsobují ospalost, proberte návštěvy vířivky s lékařem.
Nafukovací vířivky
Mezi nejlevnější varianty vířivek patří ty nafukovací. Jejich dalšími výhodami jsou mobilita – můžete je tedy snadno přesouvat podle potřeby, nenáročnost instalace – jednoduše je nafouknete pomocí čerpadla, které následné slouží jako pohon pro trysky. Je také dobré promyslet, zda chcete využívat vířivku celoročně, nebo vám bude stačit pouze od jara do podzimu. Nafukovací typy totiž v zimě neudrží teplotu a musíte je buďto přestěhovat do krytého prostoru, třeba zimní zahrady, nebo ji zazimovat. A také nevydrží tak dlouho, jako kvalitní akrylátová skořepina.
Akrylátové vířivky
Vířivky vyrobené z akrylátu patří mezi dražší, ale také komfortnější kousky. Také se vyznačují delší životností, budete ji tak moci využívat řadu let. Nabízí ergonomická sedadla pro dvě až šest osob. Opláštění může mít různé dekory, které podtrhnou eleganci a luxus každé vířivky. Krom panelu, kterým můžete ovládat masážní trysky, mohou být vybaveny i LED osvětlením, zabudovaným audiosystémem, propojit se také dají s mobilní aplikací pomocí wifi připojení – budete je tak moct využívat v souladu s nejmodernějšími technologiemi.
Při výběru akrylátové vířivky si dejte pozor zejména na materiál, ze kterého je vyrobena – podezřele levné vířivky s pochybným místem výroby mohou být z nekvalitního akrylátu, který není tolik odolný a časem mění barvu. Napoví vám také konstrukce – koukejte po samonosné ocelové konstrukci s dutým vnitřním prostorem, velmi důležité jsou i izolované boční strany a podlaha, aby nedocházelo k teplotním ztrátám. To vám umožní využívat vířivku i v chladných měsících ještě za použití termokrytu.
Výběr vířivky
Pokud už jste se rozhodli, po kterém typu vířivky sáhnout, nemáte ještě zcela vyhráno – musíte vzít v potaz ještě několik dalších parametrů:
- vhodná velikost – nejenom kvůli prostoru, kam budete vířivku umisťovat, ale také kvůli počtu osob, které ji budou využívat – budete většinou dva, ale co když přijdou přátelé? Nebo časem přibudou děti? Popřemýšlejte raději o větším modelu, pokud na něj máte místo. Navíc ne vždy se uváděný počet osob do vířivky pohodlně vejde, pokud je to možné, prohlédněte si a i vyzkoušejte vybraný kousek;
- typy trysek – různé vířivky nabízí různé druhy trysek či jejich kombinaci. Důležité je také jejich umístění a velikost. U levnějších, nafukovacích vířivek najdete většinou jen vzduchové trysky, které masírují jemněji a více povrchově, hydromasážní trysky naproti tomu poskytnou hlubší, intenzivnější masáž. Nejlepší volbou je tedy mít oba tyto typy;
- typ filtrace – běžným a zcela dostačujícím typem filtrace pro běžný provoz je kartušová vložka. Vyžaduje ale údržbu a používání chemie – jde o klasický chlor, případně různé bezchlorové kyslíkové přípravky nebo brom. Pořídit můžete i filtraci pískovou, která je kvalitnější, zvládne i náročnější provoz a odstraní i jemnější částice, jako jsou pot či zbytky krémů. Další pro někoho schůdnější možností je potom solinátor – vytváří slanou vodu, která snižuje spotřebu chemie a je prospěšná i pro pokožku;
- ohřev vody – aby z vířivky nebyl jen letní bazének s bublinkami, určitě sáhněte po vířivce, která disponuje ohřevem vody. Budete ji tak moct využívat celoročně a nakonec i celá relaxace v teplé vodě bude příjemnější a blahodárnější;
- venku nebo vevnitř – kam vířivku umístíte, záleží povětšinou na prostoru – nafukovací i akrylátové vířivky lze umístit uvnitř i venku. Problém ovšem může nastat v zimě, kdy není možné vířivky bez ohřevu venku používat a stejně tak nafukovací typy je třeba většinou přemístit či uschovat na další sezónu. Akrylátové vířivky naproti tomu mohou být venku celoročně – korpus včetně dna je tepelně izolovaný a na zakrytí lze pořídit termokryt, který udrží vodou teplou.
Jedním z předních výrobců vířivek je česká společnost Hanscraft. Díky dlouholetým zkušenostem jsou jejich vířivky odolné, bezporuchové a také ekologické. V nabídce najdete pevné i nafukovací vířivky, finské, estonské i infrasauny, ale i mnoho dalších produktů pro sport a zahradu.
Z jejich nabídky zkuste třeba designovou akrylátovou vířivku OKA 5 Almandine, která má celkem 73 trysek, z nichž je 61 hydromasážních, na dvou sedacích a třech lehacích místech, takže jí může pohodlně využívat až pět osob. Originální skořepinu navrhl český návrhář, a krom toho, že je originální, je i plně recyklovatelná. U vířivky najdete vše, co vám pobyt v ní maximálně zpříjemní – ozonátor, barevné LED osvětlení i podsvícení jednotlivých trysek, vodopád, UV a zvukový systém se subwooferem.
Publikováno: 12. 10. 2020, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová