reklama

Trpí váš pes nadýmáním? Může se jednat i o závažný zdravotní problém

Pejsci jsou radost, ale občas je může trápit spousta neduhů, které mohou být nepříjemné pro vás i okolí. Jedním z takových je i nadýmání. To bohužel zvíře neumí ovládat. Je tedy nutné na „páníčcích“ umět správnou životosprávou flatulenci (nadýmání) eliminovat nebo alespoň malinko zmírnit.

i (Zdroj: Yoggies)
Trpí váš pes nadýmáním? Může se jednat i o závažný zdravotní problém (Zdroj: Yoggies)

Nadýmání u psů

Občasná plynatost je u psa normálním jevem. Pokud však překročí určitou míru je dobré změnit pár zvyků - především stravovacích. Příčin flatulence je hned několik. U krátkolebých plemen, jako třeba francouzský buldoček to může být vstřebávání nadbytečně spolykaného vzduchu při krmení. Hlavně při rychlém hltání. V těchto případech je dobré rozdělit pejskům krmnou dávkou do dvou dávek, aby neměl nutkání vše rychle sníst. Krmivo dávejte také do vyvýšené polohy. Je to lepší pro zažívání. Výše položené misky také ocení pejsci, kteří mají problémy se zády. Co se týká velikosti granulí, tak volte spíše menší. Jsou lepší na trávení.

Pamlsky
i (Zdroj: Depositphotos)
Flatulence může také znamenat přítomnost parazitů ve střevech

Nadýmání může být ukazatelem rakoviny

U většiny plemen však bývá důvod nekvalitní potrava, a především nekvalitní zdroj bílkovin v krmivu. Hlavně při trávení nekvalitních bílkovin (proteinů) nebo potrava se zbytečně vysokým obsahem obilovin nebo různých kořenících dochucovadel a chemie. Všechny tyto nevhodné složkou mohou mít za následek přemnožení škodlivých bakterií. Obzvlášť nebezpečné může být z dlouhodobého hlediska přemnožení a výskyt bakterie Enterococcus faecalis ve střevech. Za špatným trávením a vzniku plynatosti může být i nedostatek pohybu psa nebo jeho nadváha.

Jakmile se nadýmání vyskytuje po delší dobu, nebo silně zapáchá, je dobré pejska nechat zkontrolovat veterinářem. Přemnožení škodlivých bakterií může ve stáří vést až ke zhoubným nádorovým onemocněním. Flatulence může také znamenat přítomnost parazitů ve střevech. V tomto případě je dobré zkusit pejska odčervit.

Nevhodná strava
i (Zdroj: Depositphotos)
První radou při nadměrné plynatosti u psa bývá výměna nevhodné potravy

Vhodný výběr krmiva je klíčový

První radou při nadměrné plynatosti u psa bývá výměna nevhodné potravy. Pokud krmíte extrudovanou potravou (vyráběnou teplem) vyzkoušejte přechod na granule lisované za studena s laktobacily. Tyto granule jsou skvěle stravitelné a ve střevě nezanechávají zahnívající zbytky. Rychleji se tráví, neobsahují lepek, sóju ani chemii, které mohou dráždit zažívání. Laktobacily v granulích také pomáhají udržovat vyváženou střevní mikroflóru a posilovat imunitu psa.

Potrava
i (Zdroj: Depositphotos)
Zkažená potrava nemusí způsobit jen nadýmání, ale i nehezkou otravu

Hlídejte pejska při venčení

Důležité je také pejska hlídat při venčení. Můžete mu dávat to nejkvalitnější krmivo, ale pokud se ocitne u odpadkového koše, tak sní cokoliv, co se mu dostane „pod čenich“. Především při nočním venčení si dávejte pozor. Protože taková zkažená potrava nemusí způsobit jen nadýmání, ale i nehezkou otravu. Nekrmte také pejska od stolu. Jednak to není výchovné a jednak lidské jídlo, především tučná masa mohou pejskovy přinést nehezké zažívací problémy.

Publikováno: 7. 10. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce