reklama

Jak jednoduše vyrobit vychytanou a efektivní eko-lednici

Horké letní dny již skončily, avšak vychlazené pivo patří k posezení na zahradě i v méně teplých měsících. Proč by však měly lahve se zlatavým mokem zabírat místo v lednici. Je možné ji jej vychladit přímo na zahrádce. Jak postavit efektivní, zemní, ekologickou lednici v několika málo krocích si povíme v následujícím článku. Nejedná se o nic složitého ani nákladného. Potřebujeme k tomu pouze obyčejnou odpadní trubku, několik kusů překližky a samozřejmě vhodné nářadí.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Jak jednoduše vyrobit vychytanou a efektivní eko-lednici (Zdroj: Prima DOMA)

Vychytaná eko lednice

Jak již bylo naznačeno, k výrobě eko-lednice potřebujeme odpadní trubku. Respektive jednu odpadní trubku o délce 1 m a průměr 200 mm a druhou odpadní trubku o stejné délce, ale průměru 160 mm. Ta bude fungovat jako samotná lednice a bude zajíždět do širší trubky, která bude upevněna v zemi. Také budeme potřebovat dvě víka, zespodu trubky a na vrchu vyrobené lednice. K vnitřku lednice též potřebujeme závitovou tyč desítku o délce 1 m. Ta přijde na střed lednice, na ní budou připevněna jednotlivá patra. V prvním kroku je důležité určit správné rozměry. Vezmeme si tedy vnitřní trubku o průměru 160 mm a pustíme se do práce.

Měření
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nejprve si odměříme potřebný kus trubky

Vzhledem k tomu, že v zemi může být vyšší vlhkost, nebudeme dávat spodní polici až ke dnu trubky. Mohlo by se stát, že by nám začala hnít. Odměříme si tedy 5 cm od dna trubky a zakreslíme. Zde bude nejspodnější patro pro vychlazení zlatavého moku. Od první zakreslené míry si odměříme dalších 31 cm. Vzhledem k tomu, že lahev je vysoká 26 cm, krásně se nám do patra vejde. Od tohoto náměru zakreslíme ještě dvakrát dalších 31 cm směrem k hornímu okraji trubky. Stejné naměřené hodnoty zakreslíme po celém obvodu trubky.

Pivní láhev
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nesmíme zapomenout změřit výšku pivní láhve

Výroba polic

Na jednotlivá patra použijeme voděodolnou překližku, ze které si vyřízneme kolečka o průměru 150 mm. Celkem budeme potřebovat tři kolečka, neboť v zemní lednici budou tři patra. Desku z překližky přišroubujeme napevno, aby neujížděla. Do středu desky si čtyřkou vrtákem uděláme otvor pro hrot frézy. Je velice důležité nastavit správný poloměr tak, aby uříznutá polička měla odpovídající průměr 150 mm. Pomocí frézy vyřízneme kruhovou poličku. Toto opakujeme třikrát. Drobné nerovnosti začistíme smirkovým papírem. Do středu vyrobených koleček si desítkou vrtákem vyvrtáme otvor pro následné protažení závitové tyče a jednotlivé kulaté poličky nastříkáme barvou.

Regály
i (Zdroj: Prima DOMA)
Z dřevotřísky vyřízneme regálky do lednice

Lepení víka

V tuto chvílí se pustíme do pláště zemní lednice. Vezmeme si širší trubky o průměru 200 mm, která přijde do země. Potřebujeme tedy víko na spodní část trubky, aby se případná voda v zemi nedostala do naší lednice. Toto víko je nutné přilepit k trubce. K tomu je vhodné použít silikon nebo voděodolný tmel.

Lepení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Dno lednice přilepíme

Výroba madla

Pro výrobu madla je vhodné použít již předem vyrobenou a opracovanou násadu pro kladivo. Zkrátíme na požadovanou délku tak, aby se vešla do trubky o průměru 150 mm. Madlo zahladíme a uprostřed vyvrtáme otvor pro uchycení závitové tyče.

Výroba otvorů pro lahve

Pak budeme pracovat s trubkou, která má sloužit jako lednice. Máme zde načrtnuté náměry. Vzhledem k tomu, že kulatá polička má tloušťku 1,5 cm, naměříme si od nejspodnější čáry další 3 cm. Tento náměr děláme proto, aby nám lahev z ledničky samovolně nevypadla. Malá hrana mu v tom bude bránit. Po obvodu trubky pak tuto čáru uděláme ideálně 20 - 25 cm dlouhou. Vodorovně po délce trubky nakreslíme rovnou čáru o délce 24 cm. Vznikne nám tak obdélník, který v horní části jemně zaoblíme do mírného oblouku. Tento vzniklý objekt vyřízneme, zbrousíme a začistíme. Stejný postup dodržujeme i pro další dva otvory.

Otvor
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pomocí flexy vyřízneme do trubky otvory

Kompletace lednice

A nyní už jen celou eko-lednici zkompletujeme. Vezmeme si závitovou tyč a do výšky 5 cm našroubujeme matku. Opřeme tyč o zem matkou dolů a od vrchní části dáváme postupně podložku, desku, podložku a opět matku. Nyní odměříme od vrchu desky 31 cm a pokračujeme ve stejném pořadí. Opět je první matka, následuje podložka, deska, podložka a matka. Stejný postup opakujeme ještě jednou. Na úplný závěr dáme matku, madlo a upevníme druhou matkou. Celý vnitřek vložíme do lednice a zkompletovaný díl se vsune do pláště lednice, který jsme již zakotvili do země. Nakonec přijde víko.

Vnitřní díl
i (Zdroj: Prima DOMA)
Hotové regály vsuneme do trubky a upevníme

V tuto chvíli již stačí zemní ekologickou lednici naplnit lahvemi piva a otestovat, zda zlatavý mok bude jako ze sedmého schodu.

Trubka v zemi
i (Zdroj: Prima DOMA)
Celou "lednici" usadíme do země

Bezpečnost práce a použité nářadí

Při opravě lednice dbáme na bezpečnost práce a používáme ochranné pomůcky. Nejběžnějšími jsou brýle a respirátor. Při opravě lednice bylo použito nářadí značky ASIST. Jedná se o nejznámější značku na českém trhu, kdy každý stroj prochází náročným certifikačním procesem Evropské Unie. Tato česká firma nabízí na veškeré své stroje tříletou záruku a disponuje nejširším sortimentem náhradních dílů. Je tedy možné i starší stroj po záruce bez problémů opravit. Při našem projektu byly především použity aku vrtačka s plynulou regulací mezi dvěma stupni otáček a bruska od výše zmíněné firmy. Jedná se o víceúčelovou oscilační brusku, která je vhodná k rašplování, broušení, škrábání menších ploch, nebo také k oddělování materiálů ze dřeva, umělé hmoty, sádrokartonu i kovů.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 3. 10. 2020, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová