reklama

Seznamte se se samolepícími kamennými obklady a použijte je na dekoraci kuchyňského koutu

Samolepící kamenné obklady z přírodního kamene jsou revolucí ve světě obkladů. Jejich jednoduchá instalace, kterou zvládnete svépomocí z nich činí silného hráče. Seženete je v mnoha dekorech i barvách, na které jste byli zvyklí u klasických obkladů. Vyzkoušejte je třeba v kuchyni a vytvořte z nich originální dekoraci.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Seznamte se se samolepícími kamennými obklady a použijte je na dekoraci kuchyňského koutu (Zdroj: Prima DOMA)

Obkládání kuchyňského koutu samolepícími kamennými obklady 

Pokud se díváme na holé stěny naší kuchyně a přemýšlíme, jak je oživit, většinou nás jako první napadne vymalovat. Představíme si také při tom ten čas, který vymalování místnosti budeme muset věnovat, včetně oškrábání starého nátěru, nanesení barvy a potom úklid nepořádku po malování a leckomu se při té představě zježí vlasy. Máme ale jiné možnosti, jak oživit fádní zdi?

Nabízí se možnost obkladu. Klasické dekorativní "dlaždičky" ale nebudeme lepit do kuchyňského koutu, kde stolujeme, to bychom mohli celé místnosti dodat pocitu, že obědváme na pitevně. A do tapetování se nám nechce už jen z hlediska pracnosti a nemožnosti běžné "mokré" údržby, neboť málokteré tapety jsou omyvatelné. Jak ale jinak ještě dodat stěnám na půvabu a oživit jejich jednolitost?

Obložení
i (Zdroj: Depositphotos)
Obložený interiér dodá na eleganci

Samolepící obklady z přírodních materiálů

Nabízí se jedinečné řešení - samolepící obklady. Jsou vyrobeny z přírodního kamene, jejich instalace je jednoduchá, bezprašná a nenadělá nepořádek. Jsou vhodné na všechny typy zdí, u těch starých neošetřených se doporučuje zdi napenetrovat, aby se sjednotil podklad. Kamenné obklady jsou vyrobeny z břidlice, kvarcitu, pískovce a mramoru v originálních odstínech. Jsou vyrobeny z tenkých vrstev pravého přírodního kamene a díky inovativní samolepicí montážní vrstvě již nebude potřebovat tradiční lepidlo. Interiér získá 3D rozměry. Navíc tyto obklady můžeme použít prakticky všude - v koupelně i v obývacím pokoji, jsou použitelné i ve vlhkém prostředí. Nevadí jim ani nízké, ani vysoké teploty, takže jsou použitelné i jako obklad i okolo krbu. Je ale nutné vyhnout se přímému kontaktu s ohněm nebo trvalé vlhkosti. Nehodí se tedy k obkládání plynového sporáku nebo sprchového koutu či vany.

Obklady
i (Zdroj: Prima DOMA)
Obklady jsou vyrobeny z tenkých pásků přírodního kamene v několika dekorech

Instalace samolepícího obkladu 

Samolepící obklady budeme lepit v kuchyňském koutu na starou neudržovanou zeď, která byla v minulosti pouze natřena interiérovou barvou. Jako první krok provedeme penetraci, která nám sjednotí podklad a vytvoří prostředí pro lepení.

Obložení1
i (Zdroj: Prima DOMA)
Samolepící obklady jednoduše na lepíme na stěnu a přitiskneme

Nerovnosti nebo křivé rohy vyrovnáme lištou. Tu nalepíme vhodných lepidlem a necháme zatvrdnout.

Obklady se lepí z pohledové stany, proto je potřeba naznačit rovinu, od které budeme obklady instalovat. Začínáme odshora.

Obklady jsou vyráběny z dílců, které mají na zadní straně samolepící vrstvu krytou voskovým papírem. Ten odstraníme a obklad jednoduše přitiskneme na zeď. Přilnavost je okamžitá.

Lepení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Zadní strana obkladů je pokryta samolepícím povrchem

V případě, že potřebujeme obklad zkrátit nebo vyříznout, použijte obyčejné nůžky na plech. Obklady jsou vyráběny v tenké vrstvě, takže nebudete potřebovat žádné speciální nářadí na řezání. Výrobce doporučuje použít brusku s diamantovým kotoučem, která nám zajistí opravdu rovný a neroztřepaný okraj, malé plochy postačí odstřihnout nůžkami na plech. Okraje je možno začistit pilníkem. 

Obložení vypínače
i (Zdroj: Prima DOMA)
Obklady se dají zkracovat a vyřezávat nůžkami na plech nebo kotoučovou bruskou, takže obložíme i místo okolo vypínače

Může se také stát, že obklad nalepíme křivě nebo někam, kam jsme vlastně vůbec nechtěli. Pomocí malířské škrabky můžeme obklad odstranit. Pokud jsme při odstraňování porušili samolepící vrstvu, ale obklad zůstal vcelku, naneseme na zadní stranu vrstvu vysokopevnostního lepidla a obklad opět přilepíme.

https://youtu.be/_jxKTfUSTYA

Publikováno: 13. 10. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová