Samolepící kamenné obklady z přírodního kamene jsou revolucí ve světě obkladů. Jejich jednoduchá instalace, kterou zvládnete svépomocí z nich činí silného hráče. Seženete je v mnoha dekorech i barvách, na které jste byli zvyklí u klasických obkladů. Vyzkoušejte je třeba v kuchyni a vytvořte z nich originální dekoraci.
Obkládání kuchyňského koutu samolepícími kamennými obklady
Pokud se díváme na holé stěny naší kuchyně a přemýšlíme, jak je oživit, většinou nás jako první napadne vymalovat. Představíme si také při tom ten čas, který vymalování místnosti budeme muset věnovat, včetně oškrábání starého nátěru, nanesení barvy a potom úklid nepořádku po malování a leckomu se při té představě zježí vlasy. Máme ale jiné možnosti, jak oživit fádní zdi?
Nabízí se možnost obkladu. Klasické dekorativní "dlaždičky" ale nebudeme lepit do kuchyňského koutu, kde stolujeme, to bychom mohli celé místnosti dodat pocitu, že obědváme na pitevně. A do tapetování se nám nechce už jen z hlediska pracnosti a nemožnosti běžné "mokré" údržby, neboť málokteré tapety jsou omyvatelné. Jak ale jinak ještě dodat stěnám na půvabu a oživit jejich jednolitost?
Samolepící obklady z přírodních materiálů
Nabízí se jedinečné řešení - samolepící obklady. Jsou vyrobeny z přírodního kamene, jejich instalace je jednoduchá, bezprašná a nenadělá nepořádek. Jsou vhodné na všechny typy zdí, u těch starých neošetřených se doporučuje zdi napenetrovat, aby se sjednotil podklad. Kamenné obklady jsou vyrobeny z břidlice, kvarcitu, pískovce a mramoru v originálních odstínech. Jsou vyrobeny z tenkých vrstev pravého přírodního kamene a díky inovativní samolepicí montážní vrstvě již nebude potřebovat tradiční lepidlo. Interiér získá 3D rozměry. Navíc tyto obklady můžeme použít prakticky všude - v koupelně i v obývacím pokoji, jsou použitelné i ve vlhkém prostředí. Nevadí jim ani nízké, ani vysoké teploty, takže jsou použitelné i jako obklad i okolo krbu. Je ale nutné vyhnout se přímému kontaktu s ohněm nebo trvalé vlhkosti. Nehodí se tedy k obkládání plynového sporáku nebo sprchového koutu či vany.
Instalace samolepícího obkladu
Samolepící obklady budeme lepit v kuchyňském koutu na starou neudržovanou zeď, která byla v minulosti pouze natřena interiérovou barvou. Jako první krok provedeme penetraci, která nám sjednotí podklad a vytvoří prostředí pro lepení.
Nerovnosti nebo křivé rohy vyrovnáme lištou. Tu nalepíme vhodných lepidlem a necháme zatvrdnout.
Obklady se lepí z pohledové stany, proto je potřeba naznačit rovinu, od které budeme obklady instalovat. Začínáme odshora.
Obklady jsou vyráběny z dílců, které mají na zadní straně samolepící vrstvu krytou voskovým papírem. Ten odstraníme a obklad jednoduše přitiskneme na zeď. Přilnavost je okamžitá.
V případě, že potřebujeme obklad zkrátit nebo vyříznout, použijte obyčejné nůžky na plech. Obklady jsou vyráběny v tenké vrstvě, takže nebudete potřebovat žádné speciální nářadí na řezání. Výrobce doporučuje použít brusku s diamantovým kotoučem, která nám zajistí opravdu rovný a neroztřepaný okraj, malé plochy postačí odstřihnout nůžkami na plech. Okraje je možno začistit pilníkem.
Může se také stát, že obklad nalepíme křivě nebo někam, kam jsme vlastně vůbec nechtěli. Pomocí malířské škrabky můžeme obklad odstranit. Pokud jsme při odstraňování porušili samolepící vrstvu, ale obklad zůstal vcelku, naneseme na zadní stranu vrstvu vysokopevnostního lepidla a obklad opět přilepíme.
Publikováno: 13. 10. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová