reklama

Zbavte psa po venčení sametek a osinek

Sametky, nebo jinak zvané svilušky, jsou saví parazité, kteří se zachycují na zvířecí srsti a pronikají i pod kůži, kde sají krev. Jejich řádění poznáte podle špatně se hojících puchýřů a může vyústit až v nepříjemné kožní onemocnění, tzv. trombiculózu. Jak se sametek zbavit a jak si dávat pozor i na v psí srsti zapíchané travní a obilné osiny, které se mohou pejskovi na procházce dostat do uší nebo zapíchat do tlapek a způsobit infekci?

i (Zdroj: Prima DOMA)
Zbavte psa po venčení sametek a osinek (Zdroj: Prima DOMA)

Sametky a osiny jako psí nepřátelé

Sametky

Sametky jsou drobní saví roztoči, kteří napadají živočišné organismy. Někdy se jim také, avšak nesprávně říká svilušky. Tito roztoči kladou svá vajíčka do země, odkud se z nich líhnou larvy, a ty posléze napadají živé organismy, aby na nich parazitovaly. Pokud se svým psem projdete místy, kde se vyskytují příznační oranžoví "pavoučci" (nejčastěji to jsou zanedbaná místa zahrad nebo blízkost starých letitých stromů), může si jejich larvy váš mazlíček přinést domů. Tyto larvy pak nejčastěji nalezneme v meziprstí, v oblastech uší, očí nebo čenichu. Pes si takto zasažená místa často olizuje, protože ho velmi svědí. Svědění způsobují nejen larvy svým pohybem, ale také svými slinami, které zde ulpívají.

Sametky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Larvy sametek se mohou psovi doslova provrtat pod kůži

Po každé procházce bychom tak měli psovi tato místa prohlédnout a v případě výskytu sametek je ihned mechanicky odstranit a postižená místa vydezinfikovat. Pokud sametek není velké množství, postačí místa výskytu pouze ošetřit antiparazitálním sprejem. Jedinou útěchou při výskytu sametek u vašeho psa je, že tito roztoči nepřenášejí žádná onemocnění.

Prohlídka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Sametky se rády dostávají do uší nebo do meziprstí

Osiny

Tyto suché a často pichlavé konce trav a některých obilnin se v přírodě vyskytují koncem léta, kdy dochází k dozrávání. Ačkoliv tyto osiny vypadají neškodně, mohou psům způsobit i dlouhotrvající zdravotní problémy.  Jsou totiž velmi dobře uzpůsobeny k tomu, aby se zachytily ve zvířecí srsti. Pokud se pak dostanou pod kůži vašeho psa, stávají se cizím tělesem, na které organismus reaguje podrážděním. To se může vyvinout až v tvorbu malých abscesů, což jsou zánětlivá a často zapouzdřená ložiska hnisu pod kůží. 

Osiny
i (Zdroj: Prima DOMA)
Travní nebo obilné osiny mohou ulpět v kůži a způsobit zánět

Osina v uchu psa pak způsobuje, že pes třese hlavou, častěji se drbe, naklání hlavu na stranu a snaží se cizího tělíska zbavit. V meziprstí může osina způsobit měkké bulky, které si pes neustále olizuje. V případě, že již došlo k vniknutí osiny pod kůži, navštivte co nejrychleji veterináře, který osinu psovi odstraní. Jako prevenci pak využívejte k procházkách nezanedbaná místa s nízkou trávou, nepouštějte psa do blízkosti obilných polí a po každé procházce proveďte kontrolu, zda pes nemá mezi prsty, v uších nebo v oblasti očí nebo třísel zapíchané osiny.

Kontrola
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kontrolujte svému psovi po procházce venku tlapy, uši a další postižitelná místa
Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 30. 9. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová