reklama

To pravé krmení pro vašeho psa

Výběr krmení pro čtyřnohého miláčka může být pěkný oříšek. Sáhnout můžete po granulích, vařit můžete pejskovi sami, nebo ho také můžete krmit syrovým masem – metodou BARF. Každá varianta má své výhody i nevýhody a je na každém z vás, jakou zvolíte. A samozřejmě záleží i kondici a chutích vašeho psa.

i (Zdroj: Depositphotos)
To pravé krmení pro vašeho psa (Zdroj: Depositphotos)

Přechody mezi různými druhy krmení pro psy

Může se stát, že kvůli zdravotním problémům nebo třeba i vašemu přesvědčení budete chtít přejít z jednoho typu krmení na jiný. Lze mezi nimi přecházet v závislosti na citlivosti zažívání psa. Někteří se s přechodem srovnají v rámci jednoho či dvou dnů, ti citlivější budou potřebovat delší dobu, někdy i několik týdnů. Nový druh krmení je potom třeba přidávat po malých porcích, aby nedošlo k trávicím potížím – například rychlý přechod z granulí na syrové maso může způsobit průjem. Také se v tomto případě nedoporučuje maso míchat do granulí, protože granule se tráví déle a tento nesoulad může zapříčinit další zažívací problémy.

Krmivo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Poskytněte psovi vyváženou stravu

Krmení syrovým masem - BARF

BARF je zkratka, která pochází z anglického názvu Bone and Raw Food, což můžeme přeložit jako kosti a syrová strava. Od toho už si snadno odvodíte, že psi či jiní masožraví domácí mazlíčci jsou krmeni nevařeným, čerstvým či mraženým masem a kostmi. Pro psy je toto krmení přirozené a jejich trávení je na takový typ krmení nastaveno. Stravu vlků a divokých psů tvoří syrové maso z ulovené kořisti spolu s kostmi, vnitřnostmi i kůží, občas si k tomu přidají trávu, byliny a různé bobuloviny – tím se tento způsob krmení doma chovaných psů velmi přibližuje jejich obvyklé stravě. Krmení BARF má ovšem i další výhody:

  • víte, čím psa krmíte,
  • průmyslové krmivo může způsobit problémy s trávením, způsobit alergie, kožní problémy, sníženou plodnost, onemocnění slinivky, jater, ledvin, zapříčinit nervozitu – pro psa přirozené krmivo pro něj bude znamenat zdravější střeva a tím pádem i zlepšení imunity i zdraví celého organismu,
  • díky okusování kostí a kousání masa se méně tvoří zubní kámen,
  • méně exkrementů,
  • lesklá, zdravá srst.

BARF není jen o krmení syrovým masem, důležité jsou i další suroviny.

BARF
i (Zdroj: Prima DOMA)
BARF není jen o krmení syrovým masem, důležité jsou i další suroviny

Pravidla krmení BARF:

  • Protože trávení je u psa velmi rychlé, je vhodné krmit štěňata 3 – 5x denně, mladé psy 3x denně a dospělé minimálně 2x,
  • nepodávejte studenou nebo zmrzlou potravu, která by mohla způsobit zažívací potíže,
  • maso i kosti by měly být zmrazené alespoň dva dny, aby byli zlikvidováni případní paraziti,
  • krmná dávka je zhruba 2 – 3 % ideální hmotnosti psa – zároveň je ale třeba brát v potaz i jeho vývin a dávku případně upravovat podle aktuální situace. Lišit se může množství krmení také podle rychlosti metabolismu každého jedince – pro některé bude vhodné i mnohem vyšší či naopak nižší množství.

Složení krmné dávky:

  • maso a vnitřnosti – mají tvořit zhruba 50 – 60 % krmné dávky, pes z nich získá bílkoviny i dostatek dalších živin. Vnitřnosti potom míchejte s masem v poměru cca 30:70, abyste předešli průjmu,
  • kosti – dalších cca 20 – 30 % krmné dávky mají být kosti, ze kterých zvíře získá vápník a další minerály. Kosti podávejte výhradně syrové, nikdy vařené! Po uvaření se štípou na ostré kusy a můžou způsobit poranění. Příliš mnoho kostí může zase způsobit zácpu, takže není dobré to s jejich množstvím přehánět,
  • přílohy – v podobě bylinek, ovoce, zeleniny by měly tvořit dalších 20 – 30 %, jsou důležité jako zdroj vlákniny. Vzhledem k poměrně obtížné stravitelnosti syrové zeleniny je dobré ji po nastrouhání spařit či nechat přejít mrazem. Pokud pejsek zeleninu odmítá, nahraďte ji nepranými dršťkami, drůbežími žaludky s natrávenými zbytky nebo spařenými ovesnými vločkami.
Krmení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vyvážené krmení je základem pro dlouhý a zdravý život, ať už krmíte granulemi, nebo masem

K dalšímu obohacení jídelníčku můžete používat mléčné výrobky – v krmné dávce jsou náhražkou masa, dodají množství vápníku a fosforu, zhruba dvakrát do týdne je můžete podávat ve formě čerstvého neupraveného mléka, tvarohu, jogurtu, zakysané smetany, vhodné jsou polotučné a tučné výrobky. Psovi prospějete i přidáním syrového vejce včetně rozemleté skořápky, oříšků a různých semínek. Důležité je také dodávat esenciální mastné kyseliny – doplnit je můžete pomocí lososového, olivového, slunečnicového či dýňového oleje, použít můžete také mořské řasy, které dodají potřebné minerály, pivovarské kvasnice a kolagen.

Krmení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Krmení jakýmkoli typem stravy musí psovi dělat dobře

Vařená strava

Další z možností je připravovat psovi doma vařenou stravu. Stejně jako u ostatních variant je nutné především správně sestavit poměr základních živin v dlouhodobém horizontu, protože dlouhodobý nedostatek či přebytek některé ze základních živin může způsobit těžké zdravotní problémy – to platí u všech typů krmení.

Poměrově by krmná dávka měla být složena z 50-70 % z živočišné složky, a to tak, aby byly zastoupeny různé druhy masa včetně vnitřností a kostí. Zbytek tvoří rostlinná část tvořená zeleninou a obilovinami – používat můžete rýži, těstoviny, spařené ovesné vločky. V žádném případě nepoužívejte koření a sůl. Podle životní fáze, vytížení psa či velikosti se denní dávka pohybuje mezi 2 a 8 %.

Krmivo pro psa
i (Zdroj: Depositphotos)
Výživa pro psa se může skládat i z vařené stravy

Granulované krmivo

Asi nejjednodušší cesta, kterou můžete při krmení psa jít, je použití granulí. Vybírat můžete z mnoha značek a druhů, které ještě bývají rozděleny podle specifických potřeb – granule pro štěňata či seniory, pro velká nebo malá plemena, pro psy s nadváhou, kastrované, s citlivým zažíváním apod.

Podle způsobu zpracování můžeme granule rozdělit takto:

  • lisované za studena,
  • měkké,
  • poloměkké,
  • extrudované,
  • pečené.

Toto rozdělení je důležité z hlediska obsahu aminokyselin a jejich kvality a následné stravitelnosti – čím delší dobu je krmivo vystaveno vysoké teplotě, tím je méně kvalitní.

Sledovat je třeba z hlediska bezpečnosti také obsah konzervantů – po krmivech s chemickými konzervanty nesahejte, volte ta kvalitní, kde jsou ke konzervaci použity vitamin C, E a rozmarýn.

Krmivo by mělo obsahovat co nejméně alergenů – těmi nejběžnějšími jsou sója, chemické konzervanty, barviva a některé obiloviny. Krom toho, že tyto látky můžou způsobit alergie, nejsou ani z výživového hlediska vhodné.

Granule
i (Zdroj: Prima DOMA)
Granule pro krmení vybírejte kvalitní, čtěte pečlivě jejich složení

Jak granule vybírat:

  • čtěte složení – hezký obal neznamená kvalitní obsah,
  • kvalitní granule mají na prvním místě ve složení maso, vedlejším produktům živočišného původu či jiným ne příliš jasným názvům se raději vyhněte,
  • stejně tak by v granulích neměly být obiloviny ve velkém množství (pšenice atd.), lepek není pro psy stravitelný, i když ho někteří snesou,
  • sója nesmí být v granulích nikdy, je nestravitelná a může poškodit štítnou žlázu.

Mezi jedny z vysoce kvalitních granulí patří ty z výživového programu Medium Maintenance. Obsahují 50 % masa, celkově v nich najdete 69 % surovin živočišného původu. Nenajdete zde ani pšenici, ani žádné geneticky modifikované potraviny, umělá barviva či ochucovadla. Naopak jsou v nich obsaženy přírodní antioxidanty, omega 3 a 6 mastné kyseliny a výtažek z rozmarýnu. Tento typ je určen pro dospělé psy středních plemen v běžné zátěži, celý výživový program ale obsahuje i dalších 17 druhů krmiv pro psy různých velikostí od štěněte až po seniora, také zde najdete řešení pro různé situace – ať už půjde o dietu, nebo zvýšení příjmu energie.

Granule Fitmin
i (Zdroj: Fitmin)
Mezi jedny z vysoce kvalitních granulí patří ty z výživového programu Medium Maintenance

Fitmin je česká značka, která vyrábí špičková krmiva z čerstvého masa, které si díky zpracování zachová své živiny. Čerstvé maso v tomto případě znamená, že neprošlo žádným výrobním procesem, jako je vaření nebo sušení. Maso se pouze namele a namíchá s ostatními složkami a následně extruduje. Další přísady mohou být sušené či hydrolyzované maso, vejce, lososový olej a drůbeží tuk, které dodají granulím další kvalitní bílkoviny, tuky, minerální látky a vitamíny. Mezi rostlinné složky patří hrách, brambory v bezlepkových variantách a pšenice, rýže či kukuřice v krmivech s obilovinami. Dalším doplňkem jsou ovoce a zelenina a vybrané bylinky podporující trávení a detoxikaci. Posledními surovinami jsou ve vybraných granulích kloubní výživa, prebiotika, psyllium, chlorella, houba Shiitake nebo také pivovarské kvasnice.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 23. 9. 2020, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová