To pravé krmení pro vašeho psa

Výběr krmení pro čtyřnohého miláčka může být pěkný oříšek. Sáhnout můžete po granulích, vařit můžete pejskovi sami, nebo ho také můžete krmit syrovým masem – metodou BARF. Každá varianta má své výhody i nevýhody a je na každém z vás, jakou zvolíte. A samozřejmě záleží i kondici a chutích vašeho psa.

To pravé krmení pro vašeho psa (Zdroj: Depositphotos)

Přechody mezi různými druhy krmení pro psy

Může se stát, že kvůli zdravotním problémům nebo třeba i vašemu přesvědčení budete chtít přejít z jednoho typu krmení na jiný. Lze mezi nimi přecházet v závislosti na citlivosti zažívání psa. Někteří se s přechodem srovnají v rámci jednoho či dvou dnů, ti citlivější budou potřebovat delší dobu, někdy i několik týdnů. Nový druh krmení je potom třeba přidávat po malých porcích, aby nedošlo k trávicím potížím – například rychlý přechod z granulí na syrové maso může způsobit průjem. Také se v tomto případě nedoporučuje maso míchat do granulí, protože granule se tráví déle a tento nesoulad může zapříčinit další zažívací problémy.

Krmivo
Poskytněte psovi vyváženou stravu (Zdroj: Prima DOMA)

Krmení syrovým masem - BARF

BARF je zkratka, která pochází z anglického názvu Bone and Raw Food, což můžeme přeložit jako kosti a syrová strava. Od toho už si snadno odvodíte, že psi či jiní masožraví domácí mazlíčci jsou krmeni nevařeným, čerstvým či mraženým masem a kostmi. Pro psy je toto krmení přirozené a jejich trávení je na takový typ krmení nastaveno. Stravu vlků a divokých psů tvoří syrové maso z ulovené kořisti spolu s kostmi, vnitřnostmi i kůží, občas si k tomu přidají trávu, byliny a různé bobuloviny – tím se tento způsob krmení doma chovaných psů velmi přibližuje jejich obvyklé stravě. Krmení BARF má ovšem i další výhody:

 • víte, čím psa krmíte,
 • průmyslové krmivo může způsobit problémy s trávením, způsobit alergie, kožní problémy, sníženou plodnost, onemocnění slinivky, jater, ledvin, zapříčinit nervozitu – pro psa přirozené krmivo pro něj bude znamenat zdravější střeva a tím pádem i zlepšení imunity i zdraví celého organismu,
 • díky okusování kostí a kousání masa se méně tvoří zubní kámen,
 • méně exkrementů,
 • lesklá, zdravá srst.

BARF není jen o krmení syrovým masem, důležité jsou i další suroviny.

BARF
BARF není jen o krmení syrovým masem, důležité jsou i další suroviny (Zdroj: Prima DOMA)

Pravidla krmení BARF:

 • Protože trávení je u psa velmi rychlé, je vhodné krmit štěňata 3 – 5x denně, mladé psy 3x denně a dospělé minimálně 2x,
 • nepodávejte studenou nebo zmrzlou potravu, která by mohla způsobit zažívací potíže,
 • maso i kosti by měly být zmrazené alespoň dva dny, aby byli zlikvidováni případní paraziti,
 • krmná dávka je zhruba 2 – 3 % ideální hmotnosti psa – zároveň je ale třeba brát v potaz i jeho vývin a dávku případně upravovat podle aktuální situace. Lišit se může množství krmení také podle rychlosti metabolismu každého jedince – pro některé bude vhodné i mnohem vyšší či naopak nižší množství.

Složení krmné dávky:

 • maso a vnitřnosti – mají tvořit zhruba 50 – 60 % krmné dávky, pes z nich získá bílkoviny i dostatek dalších živin. Vnitřnosti potom míchejte s masem v poměru cca 30:70, abyste předešli průjmu,
 • kosti – dalších cca 20 – 30 % krmné dávky mají být kosti, ze kterých zvíře získá vápník a další minerály. Kosti podávejte výhradně syrové, nikdy vařené! Po uvaření se štípou na ostré kusy a můžou způsobit poranění. Příliš mnoho kostí může zase způsobit zácpu, takže není dobré to s jejich množstvím přehánět,
 • přílohy – v podobě bylinek, ovoce, zeleniny by měly tvořit dalších 20 – 30 %, jsou důležité jako zdroj vlákniny. Vzhledem k poměrně obtížné stravitelnosti syrové zeleniny je dobré ji po nastrouhání spařit či nechat přejít mrazem. Pokud pejsek zeleninu odmítá, nahraďte ji nepranými dršťkami, drůbežími žaludky s natrávenými zbytky nebo spařenými ovesnými vločkami.
Krmení
Vyvážené krmení je základem pro dlouhý a zdravý život, ať už krmíte granulemi, nebo masem (Zdroj: Prima DOMA)

K dalšímu obohacení jídelníčku můžete používat mléčné výrobky – v krmné dávce jsou náhražkou masa, dodají množství vápníku a fosforu, zhruba dvakrát do týdne je můžete podávat ve formě čerstvého neupraveného mléka, tvarohu, jogurtu, zakysané smetany, vhodné jsou polotučné a tučné výrobky. Psovi prospějete i přidáním syrového vejce včetně rozemleté skořápky, oříšků a různých semínek. Důležité je také dodávat esenciální mastné kyseliny – doplnit je můžete pomocí lososového, olivového, slunečnicového či dýňového oleje, použít můžete také mořské řasy, které dodají potřebné minerály, pivovarské kvasnice a kolagen.

Krmení
Krmení jakýmkoli typem stravy musí psovi dělat dobře (Zdroj: Prima DOMA)

Vařená strava

Další z možností je připravovat psovi doma vařenou stravu. Stejně jako u ostatních variant je nutné především správně sestavit poměr základních živin v dlouhodobém horizontu, protože dlouhodobý nedostatek či přebytek některé ze základních živin může způsobit těžké zdravotní problémy – to platí u všech typů krmení.

Poměrově by krmná dávka měla být složena z 50-70 % z živočišné složky, a to tak, aby byly zastoupeny různé druhy masa včetně vnitřností a kostí. Zbytek tvoří rostlinná část tvořená zeleninou a obilovinami – používat můžete rýži, těstoviny, spařené ovesné vločky. V žádném případě nepoužívejte koření a sůl. Podle životní fáze, vytížení psa či velikosti se denní dávka pohybuje mezi 2 a 8 %.

Krmivo pro psa
Výživa pro psa se může skládat i z vařené stravy (Zdroj: Depositphotos)

Granulované krmivo

Asi nejjednodušší cesta, kterou můžete při krmení psa jít, je použití granulí. Vybírat můžete z mnoha značek a druhů, které ještě bývají rozděleny podle specifických potřeb – granule pro štěňata či seniory, pro velká nebo malá plemena, pro psy s nadváhou, kastrované, s citlivým zažíváním apod.

Podle způsobu zpracování můžeme granule rozdělit takto:

 • lisované za studena,
 • měkké,
 • poloměkké,
 • extrudované,
 • pečené.

Toto rozdělení je důležité z hlediska obsahu aminokyselin a jejich kvality a následné stravitelnosti – čím delší dobu je krmivo vystaveno vysoké teplotě, tím je méně kvalitní.

Sledovat je třeba z hlediska bezpečnosti také obsah konzervantů – po krmivech s chemickými konzervanty nesahejte, volte ta kvalitní, kde jsou ke konzervaci použity vitamin C, E a rozmarýn.

Krmivo by mělo obsahovat co nejméně alergenů – těmi nejběžnějšími jsou sója, chemické konzervanty, barviva a některé obiloviny. Krom toho, že tyto látky můžou způsobit alergie, nejsou ani z výživového hlediska vhodné.

Granule
Granule pro krmení vybírejte kvalitní, čtěte pečlivě jejich složení (Zdroj: Prima DOMA)

Jak granule vybírat:

 • čtěte složení – hezký obal neznamená kvalitní obsah,
 • kvalitní granule mají na prvním místě ve složení maso, vedlejším produktům živočišného původu či jiným ne příliš jasným názvům se raději vyhněte,
 • stejně tak by v granulích neměly být obiloviny ve velkém množství (pšenice atd.), lepek není pro psy stravitelný, i když ho někteří snesou,
 • sója nesmí být v granulích nikdy, je nestravitelná a může poškodit štítnou žlázu.

Mezi jedny z vysoce kvalitních granulí patří ty z výživového programu Medium Maintenance. Obsahují 50 % masa, celkově v nich najdete 69 % surovin živočišného původu. Nenajdete zde ani pšenici, ani žádné geneticky modifikované potraviny, umělá barviva či ochucovadla. Naopak jsou v nich obsaženy přírodní antioxidanty, omega 3 a 6 mastné kyseliny a výtažek z rozmarýnu. Tento typ je určen pro dospělé psy středních plemen v běžné zátěži, celý výživový program ale obsahuje i dalších 17 druhů krmiv pro psy různých velikostí od štěněte až po seniora, také zde najdete řešení pro různé situace – ať už půjde o dietu, nebo zvýšení příjmu energie.

Granule Fitmin
Mezi jedny z vysoce kvalitních granulí patří ty z výživového programu Medium Maintenance (Zdroj: Fitmin)

Fitmin je česká značka, která vyrábí špičková krmiva z čerstvého masa, které si díky zpracování zachová své živiny. Čerstvé maso v tomto případě znamená, že neprošlo žádným výrobním procesem, jako je vaření nebo sušení. Maso se pouze namele a namíchá s ostatními složkami a následně extruduje. Další přísady mohou být sušené či hydrolyzované maso, vejce, lososový olej a drůbeží tuk, které dodají granulím další kvalitní bílkoviny, tuky, minerální látky a vitamíny. Mezi rostlinné složky patří hrách, brambory v bezlepkových variantách a pšenice, rýže či kukuřice v krmivech s obilovinami. Dalším doplňkem jsou ovoce a zelenina a vybrané bylinky podporující trávení a detoxikaci. Posledními surovinami jsou ve vybraných granulích kloubní výživa, prebiotika, psyllium, chlorella, houba Shiitake nebo také pivovarské kvasnice.

Související k tématu