reklama

Vyrobte si originální potah na křeslo ze starých triček

Starší křeslo může ještě dobře sloužit, ale má už opotřebený potah. Můžeme koupit nějaký přehoz a ošklivý podsedák zakrýt. Nebo můžeme použít stará a nepotřebná trička a ušít si nový potah.

Ušijte si originální potah na křeslo (Zdroj: Prima DOMA)

Co budeme na výrobu potahu na křeslo potřebovat?

  • vyřazená trička
  • nůžky
  • řezací kolečko
  • křídu nebo mýdlo
  • pružný bavlněný úplet
  • nažehlovací rašlovou vložku
  • metr
  • špendlíky
Materiál a nářadí
Materiál a nářadí na výrobu potahu (Zdroj: Prima DOMA)

Postup práce

Změříme si rozměry (šířku a délku) sedáku, který budeme potahovat. Abychom měli čtverce lícové strany stejně velké, můžeme si vyrobit šablonu. Postačí k tomu kus kartonu nebo čtvrtky. 

Šablona z kartonu
Z kartonu si vystřihneme šablonu (Zdroj: Prima DOMA)
Měření potahu
Sedák si musíme změřit (Zdroj: Prima DOMA)

Ze starých triček si vystřihneme obrazové části. Použijeme papírovou šablonu. Křídou nebo mýdlem obkreslíme šablonu. Při řezání látky (pokud nemáte řezák, použijete ostré nůžky, nejlépe krejčovské) nezapomeneme přidat na každé straně po cca 1 centimetru pro šev. 

Řezání látky
Z triček si vyřízneme obrázkovou část (Zdroj: Prima DOMA)

Takto vystřižené čtverce musíme podžehlit rašlovou vložkou. Rozložíme si obrázek na vložku, překryjeme pečícím papírem a zažehlíme. Papír na přežehlení použijeme z toho důvodu, abychom si žehličkou nezničili obrázek, který bývá většinou z gumového potisku. Odstřihneme přečnívající spodní materiál a přežehlíme z druhé strany. 

Vystřihnutí podšívky
Zbytky materiálu odstřihneme (Zdroj: Prima DOMA)

Podžehlené čtverce si našpendlíme lícem k líci a rovnostehem sešijeme. Šev rozžehlíme a prošijeme z druhé strany pro zpevnění i pro ozdobu. Postupně k sobě přišijeme všechny čtverce, dokud nám nevznikne přední díl.

Šití na stroji
Sešijeme na stroji (Zdroj: Prima DOMA)

Z pružné bavlny si nachystáme zadní díl. Zde nepřidáváme navíc centimetr, chceme, aby potah pružil a dobře se po natažení na sedák vypnul. Pouze otvor, kterým sedák budeme vkládat, obšijeme entlem. Přední a zadní část sešijeme lícem k sobě. Otočíme a navlékneme na sedák.

Povlékání podsedáku
Starý podsedák má nový kabátek (Zdroj: Prima DOMA)

Takto si můžete vyrobit potahy na křesla v oblíbené barvě či zajímavém dekoru. Doplnit můžete například polštářky se stejným povlakem.

Publikováno: 13. 9. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková