reklama

Příští týden se už děti vrací do škol, mají vše připravené? A jak je to s rouškami ve škole?

Loňský školní rok byl díky karanténě v důsledku nákazy COVID-19 všelijaký. Spousta dětí nakonec strávila doma tři měsíce z povinné školní výuky. Teď ale už září klepe na dveře a školy opět otevírají dokořán. Přesvědčte se, zda mají vaši školáci potřebné vybavení, zda jim něco nechybí a jestli nebudete muset na poslední chvíli shánět pomůcky.

Za týden se už děti vrací do škol, mají vše připravené? A jak je to s rouškami ve škole? (Zdroj: Depositphotos)

Blíží se začátek školního roku

Již příští týden usednou naše děti opět do školních lavic. Protože v minulém školním roce strávily doma tři měsíce z povinné školní výuky, bude jejich opětovný návrat poněkud nestandardní a většina dětí bude potřebovat delší dobu k tomu, aby se znovu aklimatizovaly a začaly se soustředit na školní povinnosti. V souvislosti s tím, že rodiče řeší školní vybavení svých potomků, vyvstává i mnoho otázek ohledně nošení či nenošení roušek ve školách a dalších zařízeních pro děti a mládež.

Třída
Spousta dětí se po dlouhé pauze do školy opravdu těší (Zdroj: Depositphotos)

Roušky ve škole

Současnost vypadá tak, že ve školních zařízeních nebudou roušky z praktických důvodů povinné, avšak s přihlédnutím k aktuální situaci v České republice může být toto opatření zavedeno i dodatečně. Neodpadá ale povinnost nosit roušky ve všech typech hromadné dopravy a týká se to tedy i dětí, které budou do škol dojíždět.

Roušky
Ve školách roušky nebudou povinné, ale je dobré sledovat vývoj situace (Zdroj: Depositphotos)

První školní den

První školní den je velkou událostí především pro prvňáčky, které při takové příležitosti doprovázejí rodiče, prarodiče a další zúčastnění. Prvňáčci bývají zpravidla již v tento den vybaveni novou školní brašnou. Ta by měla splňovat určitá kritéria, především velikosti, váhy a použití reflexních prvků. Při nákupu školní aktovky pro prvňáčka si vyžádejte od prodavače certifikát o splnění všech předepsaných podmínek. V minulosti byly velkým hitem obrovské papírové kornouty naplněné sladkostmi. Nyní se od nich již upouští, protože rozdávání sladkostí narušuje harmonogram slavnostního dne. 

Děti
Dohlédněte na to, aby si vaši školáci důsledně připravovali školní potřeby (Zdroj: Depositphotos)

Starší školáci si první školní den většinou školní aktovky neberou. Doporučujeme ale je na tento den vybavit zápisníkem a psacími potřebami. V tento den budou seznámeni s mnoha informacemi a je zajisté vhodné si je zaznamenat, aby rodiče měli rovněž okamžitý přehled o tom, co budou jejich děti potřebovat a jak se bude během roku odvíjet výuka.

První týden ve škole

První týden bude ve znamení příprav na výuku po celý školní rok. V tento týden už by ale děti měly s sebou do školy nosit nejen školní aktovku, ale také vybavený penál, přezůvky a další potřeby:

Pomůcky
Nákup pomůcek do školy je velká finanční zátěž, nakupujte proto s předstihem a průběžně (Zdroj: Depositphotos)
  • penál by měl obsahovat - psací potřeby, obyčejné tužky několika tvrdostí, gumu, ořezávátko, pastelky základních barev, u starších žáků pak dále kružítko, mikrotužku a další specifické pomůcky
  • potřeby na výtvarnou výchovu - sada štětců kulatých i plochých, temperové barvy, vodové barvy, případně další barvy (např. olejové), voskovky, fixy, zvýrazňovače, nůžky s kulatou špičkou, tuš a potřeby na práci s tuší, barevné papíry, modelína, lepidlo, čtvrtky nebo další pomůcky
  • rýsovací potřeby - sada pravítek a trojúhelníků, úhloměr, kružítko (pokud není součástí penálu)
  • pomůcky na tělesnou výchovu - cvičební obuv na hřiště a cvičební obuv do tělocvičny s bílou a protiskluzovou podrážkou, tričko s krátkým rukávem nebo tílko, tepláky, kraťasy nebo legíny či elastické krátké legíny, mikina
  • přezůvky do třídy - přezůvky by měly být protiskluzové a měly by se snadno nazouvat i žákům v první třídě, nevhodné jsou přezůvky, zavazovací na tkaničky a obuv zvaná 'kroksy'
  • obaly na sešity, učebnice a žákovskou knížku - vhodné jsou průhledné a bez obrázků
  • sešity - přesný počet a typy sešitů určují jednotliví učitelé, nejčastěji se rodičům předává ucelený seznam všech požadovaných sešitů v prvních dnech školy

Každá škola může mít i další požadavky na specifické pomůcky - třeba zámky do šaten, průkazky do školní jídelny, potřeby pro osobní hygienu a další. S požadavky by měli být rodiče seznámeni již v prvních dnech výuky. Rodiče také v tuto dobu platí příspěvky do SRPDŠ. První týden školy mívá administrativní ráz a žáci jsou postupně připravováni na výuku. 

Učení
Minimálně v prvním týdnu by již měli mít školáci všechno potřebné vybavení do školy pohromadě (Zdroj: Depositphotos)

Zatímco pro prvňáčky všechno začíná, pro žáky 9. tříd, pro žáky 3. ročníků na učilištích a maturující ročníky na středních školách všechno končí. Samozřejmě za předpokladu, že ukončují své vzdělání a nebudou zase v září postupovat k dalšímu studiu.

Škola
Během školního roku sledujte, co je potřeba dokoupit, ušetříte si pak velké hromadné výdaje za školní pomůcky (Zdroj: Depositphotos)

Popřejme všem dětem příjemný vstup do nového školního roku, milé zážitky a jen samé jedničky.

Publikováno: 27. 8. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová