reklama

Příští týden se už děti vrací do škol, mají vše připravené? A jak je to s rouškami ve škole?

Loňský školní rok byl díky karanténě v důsledku nákazy COVID-19 všelijaký. Spousta dětí nakonec strávila doma tři měsíce z povinné školní výuky. Teď ale už září klepe na dveře a školy opět otevírají dokořán. Přesvědčte se, zda mají vaši školáci potřebné vybavení, zda jim něco nechybí a jestli nebudete muset na poslední chvíli shánět pomůcky.

i (Zdroj: Depositphotos)
Za týden se už děti vrací do škol, mají vše připravené? A jak je to s rouškami ve škole? (Zdroj: Depositphotos)

Blíží se začátek školního roku

Již příští týden usednou naše děti opět do školních lavic. Protože v minulém školním roce strávily doma tři měsíce z povinné školní výuky, bude jejich opětovný návrat poněkud nestandardní a většina dětí bude potřebovat delší dobu k tomu, aby se znovu aklimatizovaly a začaly se soustředit na školní povinnosti. V souvislosti s tím, že rodiče řeší školní vybavení svých potomků, vyvstává i mnoho otázek ohledně nošení či nenošení roušek ve školách a dalších zařízeních pro děti a mládež.

Třída
i (Zdroj: Depositphotos)
Spousta dětí se po dlouhé pauze do školy opravdu těší

Roušky ve škole

Současnost vypadá tak, že ve školních zařízeních nebudou roušky z praktických důvodů povinné, avšak s přihlédnutím k aktuální situaci v České republice může být toto opatření zavedeno i dodatečně. Neodpadá ale povinnost nosit roušky ve všech typech hromadné dopravy a týká se to tedy i dětí, které budou do škol dojíždět.

Roušky
i (Zdroj: Depositphotos)
Ve školách roušky nebudou povinné, ale je dobré sledovat vývoj situace

První školní den

První školní den je velkou událostí především pro prvňáčky, které při takové příležitosti doprovázejí rodiče, prarodiče a další zúčastnění. Prvňáčci bývají zpravidla již v tento den vybaveni novou školní brašnou. Ta by měla splňovat určitá kritéria, především velikosti, váhy a použití reflexních prvků. Při nákupu školní aktovky pro prvňáčka si vyžádejte od prodavače certifikát o splnění všech předepsaných podmínek. V minulosti byly velkým hitem obrovské papírové kornouty naplněné sladkostmi. Nyní se od nich již upouští, protože rozdávání sladkostí narušuje harmonogram slavnostního dne. 

Děti
i (Zdroj: Depositphotos)
Dohlédněte na to, aby si vaši školáci důsledně připravovali školní potřeby

Starší školáci si první školní den většinou školní aktovky neberou. Doporučujeme ale je na tento den vybavit zápisníkem a psacími potřebami. V tento den budou seznámeni s mnoha informacemi a je zajisté vhodné si je zaznamenat, aby rodiče měli rovněž okamžitý přehled o tom, co budou jejich děti potřebovat a jak se bude během roku odvíjet výuka.

První týden ve škole

První týden bude ve znamení příprav na výuku po celý školní rok. V tento týden už by ale děti měly s sebou do školy nosit nejen školní aktovku, ale také vybavený penál, přezůvky a další potřeby:

Pomůcky
i (Zdroj: Depositphotos)
Nákup pomůcek do školy je velká finanční zátěž, nakupujte proto s předstihem a průběžně
  • penál by měl obsahovat - psací potřeby, obyčejné tužky několika tvrdostí, gumu, ořezávátko, pastelky základních barev, u starších žáků pak dále kružítko, mikrotužku a další specifické pomůcky
  • potřeby na výtvarnou výchovu - sada štětců kulatých i plochých, temperové barvy, vodové barvy, případně další barvy (např. olejové), voskovky, fixy, zvýrazňovače, nůžky s kulatou špičkou, tuš a potřeby na práci s tuší, barevné papíry, modelína, lepidlo, čtvrtky nebo další pomůcky
  • rýsovací potřeby - sada pravítek a trojúhelníků, úhloměr, kružítko (pokud není součástí penálu)
  • pomůcky na tělesnou výchovu - cvičební obuv na hřiště a cvičební obuv do tělocvičny s bílou a protiskluzovou podrážkou, tričko s krátkým rukávem nebo tílko, tepláky, kraťasy nebo legíny či elastické krátké legíny, mikina
  • přezůvky do třídy - přezůvky by měly být protiskluzové a měly by se snadno nazouvat i žákům v první třídě, nevhodné jsou přezůvky, zavazovací na tkaničky a obuv zvaná 'kroksy'
  • obaly na sešity, učebnice a žákovskou knížku - vhodné jsou průhledné a bez obrázků
  • sešity - přesný počet a typy sešitů určují jednotliví učitelé, nejčastěji se rodičům předává ucelený seznam všech požadovaných sešitů v prvních dnech školy

Každá škola může mít i další požadavky na specifické pomůcky - třeba zámky do šaten, průkazky do školní jídelny, potřeby pro osobní hygienu a další. S požadavky by měli být rodiče seznámeni již v prvních dnech výuky. Rodiče také v tuto dobu platí příspěvky do SRPDŠ. První týden školy mívá administrativní ráz a žáci jsou postupně připravováni na výuku. 

Učení
i (Zdroj: Depositphotos)
Minimálně v prvním týdnu by již měli mít školáci všechno potřebné vybavení do školy pohromadě

Zatímco pro prvňáčky všechno začíná, pro žáky 9. tříd, pro žáky 3. ročníků na učilištích a maturující ročníky na středních školách všechno končí. Samozřejmě za předpokladu, že ukončují své vzdělání a nebudou zase v září postupovat k dalšímu studiu.

Škola
i (Zdroj: Depositphotos)
Během školního roku sledujte, co je potřeba dokoupit, ušetříte si pak velké hromadné výdaje za školní pomůcky

Popřejme všem dětem příjemný vstup do nového školního roku, milé zážitky a jen samé jedničky.

Publikováno: 27. 8. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová