reklama

Do konce prázdnin zbývá jen pár dní, vyrazte na poslední dovolenou

Dovolená na poslední chvíli může být krásnou vzpomínkou po letech. Letošní dovolené byly tak trochu ve znamení zmatků - řešilo se, kam se smí, kam se nesmí, kde chtějí potvrzení o bezinfekčnosti, kam vás nepustí bez roušky. Ten, kdo čekal na konec srpna, aby si užil posledních pár dní volna, slunce a pohody má jedinečnou příležitost. Kam tedy vyrazit?

i (Zdroj: Depositphotos)
Do konce prázdnin zbývá pár dní, vyrazte na poslední dovolenou (Zdroj: Depositphotos)

Dovolená na poslední chvíli

Letošní dovolená a prázdniny byly tak trochu ve znamení chaosu - tam se nemůže, onam se může, tady budete potřebovat roušky, někde je zdravotní riziko - kdo se v tom má vyznat? Ti z vás, kdo si necháváte dovolenou na konec prázdnin, máte právě teď plné ruce práce s balením. A kam se vlastně můžete na těch posledních pár dní volna ještě podívat?

Dovolená 2
i (Zdroj: Depositphotos)
Využijte poslední letní dny a vyjeďte na dovolenou

Dovolená v tuzemsku

Hitem tohoto léta je jednoznačně Český Krumlov. Po mnoha letech, kdy byl doslova zaplaven turisty z ciziny a kdy zde člověk prakticky neslyšel slovo česky, je jedinečná příležitost díky nejrůznějším karanténám v zahraničí toto krásné jihočeské město navštívit. Přivítají vás nejen staré křivolaké uličky, impozantní zámek, který se vypíná nad Vltavou, ale také kavárny, restaurace, středověké krčmy či kulturní akce. V zámku naleznete Maškarní sál, lapidárium, Plášťový most, zámeckou zahradu a přírodní divadlo se slavným otočným hledištěm a na závěr můžete poklábosit s medvědy v zámeckém příkopu.

Český Krumlov
i (Zdroj: Depositphotos)
Užijte si krásy Českého Krumlova, dokud nebude opět zaplaven turisty z ciziny

Při návštěvě jižních Čech nezapomeňte navštívit Lenoru, kde se už tradičně bude odehrávat veřejné pečení chleba. Veřejná obecní pec na chleba z roku 1837 původně sloužila pro nemajetné občany, kteří si zde svůj chléb pekli pohromadě. Současnost oprášila staré zvyky a slavnost pečení chleba je určena pro všechny, kdo chtějí zdarma ochutnat poctivé výrobky tamních pekařů nebo si zkusit sami upéci chleba nebo placku. Atmosféra vás vtáhne do starých dob a také se něčemu přiučíte.

Kdo ještě nenavštívil jižní Moravu, má jedinečnou příležitost. Konec léta zde již tradičně patří burčáku a slavnostem ve vinných sklepích. Při návštěvě Mikulova se vás ujmou malovinaři, kteří vás seznámí se svým "mladým" vínem, pohostí a vy se propadnete do folkloru neopakovatelných chvil moravského života.

Burčák
i (Zdroj: Depositphotos)
Opojnou chuť burčáku objevte na jižní Moravě

Na tajuplném hradě Houska nedaleko Doks a Dubé se bude odehrávat historický jarmark. Kromě zajímavého výkladu místního kastelána o dějinách hradu vás přivítá skupina historického šermu se svým představením a poznáte také mnohá, již zapomenutá řemesla, která před vašima očima znovu ožijí.

Ten, kdo nebude mít dost návštěv hradů a zámků, by neměl promeškat Hradozámeckou noc na Karlštejně. Večerní prohlídky se zkušenými průvodci budou zpestřeny návštěvou proslulé kaple sv. Kříže tak, jak ji navštěvovat sám Karel IV při večerním osvětlení. Nádavkem se na nádvoří bude odehrávat skvělá ohnivá show a závěr večera bude patřit neméně slavnému filmu "Noc na Karlštejně".

Karlštejn
i (Zdroj: Depositphotos)
Hradozámeckou noc na Karlštejně si skutečně nenechte ujít

Pro sportovně založené je na poslední srpnovou sobotu připraven závod Jizerská 50 Run - letní varianta slavného běžkařského závodu Jizerská 50 v Bedřichově. Součástí závodu Jizerská 50 RUN jsou také dětské závody Dr.Maxe pro malé běžce do 15 let. Budete mít možnost si nejen zazávodit, ale také spatřit krásu Jizerských hor v blížícím se podzimu. Součástí závodů budou i další doprovodné programy.

Dovolená v zahraničí

Koronavirová epidemie po celém světě změnila zaběhnuté pořádky a řada zemí z obav před další nákazou pro cizozemské turisty uzavřela hranice. Někam se nedostanete vůbec, v některých zemích po vás budou požadovat potvrzení o bezinfekčnosti a některé země jsou zcela bez omezení a bezpečné.

Dovolená
i (Zdroj: Depositphotos)
Vyhněte se rizikům, spojeným s koronavirovou nákazou v zahraničí, a procestujte Čechy a Moravu

Mezi ty bezpečné lze zařadit Slovensko, Maďarsko, Německo, Rakousko (zde platí povinnost nošení roušek), Polsko, Bulharsko. Z těch vzdálenějších destinací pak například Maledivy (zde doporučujeme sledovat aktuální situaci, která se má pomalu zhoršovat), Portugalsko, Azorské ostrovy nebo Švédsko. Je samozřejmě na každém z nás, zda sleduje aktuální zdravotní vývoj situace v souvislosti s koronavirem.

Při cestování do Chorvatska, Slovinska, Egypta, Turecka, na Island, do Norska, Španělska, Etiopie, USA nebo Brazílie již potřebujete jednak potvrzení o bezinfekčnosti, které není starší než 72 hodin, avšak také se připravte na to, že po příletu můžete být uvrženi do 10-14 denní karantény. A to jak při příletu do těchto zemí, tak při příletu domů. V Brazílii pak navíc budete vítáni ve chvíli, pokud doložíte dostatek finančních prostředků k případné lékařské péči. Nezapomeňte si tedy uzavřít opravdu dobrou pojistku, které kryje i léčebné výlohy.

Koupání
i (Zdroj: Depositphotos)
Požitek z koupání vám nezprostředkuje jen moře, ale i mnohé české rybníky a jezera

Převážná část bývalých států Sovětského svazu (kromě Estonska, Lotyšska, Ukrajiny a Běloruska) má pro turisty hranice uzavřeny. Stejně tak tomu je i v Iráku, Íránu, Saúdské Arábii, Indii, Číně a dalších asijských státech (výjimku tvoří pouze Kambodža, kde musíte doložit potvrzení o bezinfekčnosti a pojištění alespoň na 50000 dolarů). Také se letos nedostanete do Austrálie a na Nový Zéland, do Kanady, Mexika a většiny jihoamerických států a podobně na tom budete i s africkými státy, z nichž u některých ani není možné zjistit, jak jsou na tom místní obyvatelé s nákazou Covid-19.

Máte-li tedy dobrodružného ducha a chcete tak trochu poškádlit Štěstěnu, dopřejte si dovolenou v cizině. I když - u nás je také krásně a letos díky úbytku turistů z ciziny budete moci obdivovat krásy naší vlasti plnými doušky.

Cestování
i (Zdroj: Depositphotos)
Cestovat nemusíte jen po cizině, i naše republika nabízí mnoho krás

Publikováno: 24. 8. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.