reklama

Bengálská kočka je malá a vzácná napodobenina divoké šelmy

Znáte bengálskou kočku? Ne, není to ona divoká šelmička, ale její temperamentní a kontaktní kříženec, který je u nás zatím spíše vzácný. Seznamte se tedy s poměrně mladým plemenem a dozvíte se něco víc o jeho povaze a možnostech chovu.

Bengálská kočka je malá a vzácná napodobenina divoké šelmy (Zdroj: Depositphotos)

Představuje se bengálská kočka

Tento druh kočky domácí vznikl poměrně nedávno křížením divoké kočky bengálské, a právě domácí kočky. Ačkoliv první pokusy nebyly úspěšné, po několika letech zkoumání přišla na svět plnohodnotná koťata a nový druh kočky byl vzápětí uznán felinologickými asociacemi. V České republice je toto plemeno chováno ojediněle nejen pro jeho nepříliš velké povědomí, ale také z důvodů vysoké pořizovací ceny.

Bengálská kočka
Bengálská kočka je upovídaná a akční (Zdroj: Depositphotos)

Bengálská kočka si od svým původních rodičů uchovala opravdu výjimečné vlastnosti. Jejich až 10 kg vážící tělo je mohutné, osvalené se silnou stavbou kostí. Oproti tomu má poměrně malou hlavu, mírně zaoblené ušní boltce a delší zadní nohy, které kočce dodávají na mrštnosti a rychlosti. Oči jsou zelené. Zvláštní je kresba srsti, kde vyniká různě velké tečkování, zvané rozetování a mramorování. Díky této kresbě rozeznáváme barevné varianty:

  • Brown tabby – černě mramorovaná/tečkovaná (rozetová)
  • Seal sepia - sépiová tečkovaná/mramorovaná (rozetová)
  • Snow - sněžná mramorovaná/tečkovaná (rozetová)
  • Seal mink – norčí mramorovaná/tečkovaná (rozetová)
Hry
Kočka je celý den v pohybu, ráda si hraje a objevuje (Zdroj: Depositphotos)

Povahou je bengálská kočka aktivní a temperamentní společník, který nezkazí žádnou legraci. Kočky jsou učenlivé, chytré, zvládají základní povely, naučí se chodit na vodítku, jsou přizpůsobivé k prostředí, v němž žijí i ke zvykům majitele. Jsou společenské, vyžadují pozornost a nikdy vás nenechají o samotě. Nejsou příliš náročné na skladbu potravy, ale nekvalitní krmivo se jim odrazí na kvalitě srsti, proto pečlivě vybírejte, čím kočku uctíte.

Krmení
Není příliš vybíravá v jídle, ale výjimka může potvrzovat pravidlo (Zdroj: Depositphotos)

Jejich povaha ale může být i nevýhodou, zvlášť pokud chcete mít doma klidné a spavé zvíře. To u bengálky rozhodně nečekejte. Má potřebu si s vámi povídat, předvádět se, také společnost dalších a menších zvířat pro ni bude výzvou k většímu řádění. Pokud nebude mít dostatek podnětu k hře, brzy se začne nudit a škodit. Není pro ni problém otevřít zásuvku, pověsit se na záclony nebo prozkoumat odpadkový koš. Je také silně teritoriální, takže pokud jí nechcete nechávat doma samotnou, zároveň s ní si pořiďte druhou kočku nebo psa jako kamaráda. Pozdější přírůstek do rodiny v podobě zvířecího mazlíka bude pro bengálskou kočku výzvou k vyhlášení války. 

Vodítko
Jako jedno z mála kočičích plemen je schopná se naučit chodit na vodítku (Zdroj: Depositphotos)

Bengálská kočka se potřebuje vyřádit, pořiďte si tedy do bytu co nejvíce kočičích hraček, škrabadel, prolézaček a interaktivních her, které jí zabaví. Berte jí sebou ven na procházky, jezděte na výlety a stále si jí všímejte. Odvděčí se vám spoustou zábavy a překvapí stále novými triky, které se naučí. Přesto všechno je ale svá, není to mazlík na polštáři. Nechá se pohladit jen, když sama chce. 

Zajímavostí je, že bengálská kočka nemňouká jako jiné domácí kočky. Vydává krátké zvuky podobné psímu štěkání. Další zajímavostí je, že na rozdíl od našich "gaučových" koček bengálská miluje vodu, můžete jí tedy bez obav brát s sebou na koupaliště, pokud je zde dovoleno koupat zvířata.

Kamarád
Bengálská kočka je skvělý a vytrvalý společník i pro psa či jinou kočku (Zdroj: Depositphotos)

Bengálské kočky jsou jako jedny z mála imunní vůči kočičí leukémii. Na druhou stranu ale mohou více trpět na oční zákaly, srdeční nebo ledvinové choroby. Mají silně vyvinutý mateřský pud a jsou také skvělými lovci. Popřemýšlejte nad jejím pořízením ve chvíli, máte-li doma již drobné domácí zvířectvo - morčata, křečky nebo jiné hlodavce. Bengálská kočka je nebude považovat za kamarády, ale za kořist. Jiné kočky nebo psy je ale schopná tolerovat. Také se raději rozlučte s akváriem, protože jinak to dopadne tak, že v akváriu se bude ráchat kočka s plným břichem vašich rybiček.

Kočky
Pokud nemáte na bengálskou kočku tolik času, pořiďte si současně s ní zvířecího kamaráda (Zdroj: Depositphotos)

Pokud tedy uvažujete o zvířecím parťákovi a pes se vám zdá příliš náročný na venčení, pořiďte si bengálskou kočku. Je učenlivá, přátelská a zažijete s ní spoustu legrace. Měli byste ale být už zkušený chovatel, který dokáže správně odhadnout její potřeby a nálady, u začátečníků bude na obou stranách docházet k třecím plochám, neboť povaha bengálské kočky se markantně liší od jiných domácích plemen.

Publikováno: 26. 8. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová