reklama

Plánujete nebo čekáte miminko? Víte, na co nesmíte zapomenout?

Příchod nového človíčka do rodiny je radostnou událostí a připravuje se na ni nejen nastávající maminka, ale v podstatě celá rodina a někdy i široké příbuzenstvo. Každý chce přispět nějakým dárkem, maličkostí a praktickou věcí. Občas se pak v záplavě dupaček a plínek začneme ztrácet a přestáváme mít přehled o tom, co už máme a co nám ještě chybí. Neuškodí, když si připomeneme, co takové miminko potřebuje do výbavičky.

i (Zdroj: Depositphotos)
Plánujete nebo čekáte miminko? Víte, na co nesmíte zapomenout? (Zdroj: Depositphotos)

Výbavička pro miminko

Každá nastávající maminka se snaží se pečlivě připravit na chvíli, kdy se jí narodí miminko a do porodnice by měla odcházet vybavená nejnutnější a nejzákladnější výbavu pro své děťátko. Stejně tak by již doma měla mít připraveno vše, co bude její potomek potřebovat. Protože většinou se při takové radostné události spolupodílejí i další členové rodiny, příbuzní a přátelé, sejde se postupně velké množství oblečků, plínek, dudlíků a dalších věcí, které babičky, tetičky a kamarádky považují za nezbytně nutné. A postupně s přibývajícím množstvím klesá i přehled o tom, co už máme a co ještě ne. Je tedy načase si udělat ucelený přehled.

Miminko
i (Zdroj: Depositphotos)
Ačkoliv je narozené miminko maličké, mívá velikou výbavu

Základem jsou plenky

Miminko denně spotřebuje až 25 plen. I v dnešní moderní době jednorázových plenkových kalhotek bychom neměli úplně zatracovat pleny bavlněné. Jsou totiž ideální právě v prvních dnech a týdnech života maličkého človíčka, kdy se mu vyvíjejí kyčle. Kromě klasického použití látkových plen je pak může maminka používat na otírání nebo jako podložku při přebalování. Dále pak budeme potřebovat přebalovací podložku - i ty se dají koupit jako jednorázové zhruba po 5 kusech v balení. Ty jednorázové se výborně hodí na cesty, na doma lze využít stabilní přebalovací podložku z omyvatelného nebo pratelného materiálu. Při přebalování nezapomeňte mít po ruce čistou žínku. Kromě této pak potřebujete ještě minimálně jednu při koupání.

Narození dítěte
i (Zdroj: Depositphotos)
Před příchodem nového človíčka si pečlivě připravte vše, co bude potřebovat

Oblečení

Doporučuje se nakoupit nejprve výbavičku ve velikosti cca 56 a potom postupně dokupovat větší. Pro jedno miminko počítejte s množstvím:

  • 6 košilek
  • 6 kabátků nebo svetříků
  • 6 dupaček
  • 10 kojeneckých body
  • 5 overalů
  • 3 bavlněné čepičky + 2 teplé, pokud se miminko narodí v zimě
  • 2 teplé rukavičky
  • 5 ponožky silnější
  • 1 silná zimní kombinéza

Protože se takového oblečení doma sejde velké množství, dohodněte si s okolím, kdo co nakoupí, aby bylo všeho dostatečné množství. Pokud máte v rodině zdatné pletařky a budou chtít pro miminko naplést od kulichu po ponožky, máte ušetřeno za nákup zimního oblečení i soupravičky do porodnice. Pletací vlna musí být určená pro miminka, nesmí být "kousavá" ani uměle barvená.

Oblečení
i (Zdroj: Depositphotos)
Kupujte různé velikosti, těch nejmenších jen minimum

Co ještě patří do miminkovské výbavičky?

Miminko je náročný spotřebitel. Oblečení pro něj musí být z kvalitních a nejlépe přírodních materiálů, žádná "umělina". Vyvarujte se nákupu na e-shopech, které překupují zboží z ciziny. Na praní si kupte speciální dětský prášek typu Lovela a nepoužívejte aviváž. Kromě oblečení a plen nesmíme zapomenout na:

  • 3 velké osušky z jemného froté
  • 1 zavinovačku + vložku do zavinovačky, případně i povlak na zavinovačku
  • 1 fusak do kočárku
  • 1 peřinku do kočárku + 3x povlečení
  • potah na podložku do kočárku
  • 1 teplou deku
  • 1 peřinku do postýlky + 5x povlečení + 5x prostěradlo
  • spací pytel
  • látkový mantinel do postýlky (prodává se i s nebesy nad postýlku a náhradním povlečením)
Maminka
i (Zdroj: Depositphotos)
První dny s miminkem budou velmi hektické, mějte proto vše připravené

Miminkovská drogerie

  • koupací nádoba - vanička nebo lavor
  • dětské mýdlo
  • olejíček
  • zásyp
  • líh na ošetření pupíku
  • jemný kartáček na vlasy
  • nůžky na nehty
  • vatové tyčinky
  • teploměr do vody
  • vlhčené ubrousky (nikdy nesplachovat do záchodu, patří do odpadkového koše, stejně jako použité pleny)
Potřeby
i (Zdroj: Depositphotos)
Všechno, co pro miminko nakoupíte, musí být zdravotně nezávadné

Miminkovské nezbytnosti

Kočárek - kupte si trojkombinaci (kočárek, sporťák, vajíčko), která vám ušetří pozdější kupování dalších "dopravních prostředků". I když později se nevyhnete dokoupení "golfek" nebo jiného lehkého sportovního kočárku, který je lépe přepravovatelný, skladný a lehký. Až bude vaše děťátko sedět, čeká vás rovněž, pokud jezdíte autem, nákup kvalitní a certifikované autosedačky. Ke kočárku se bude hodit cestovní taška, která se zavěšuje na madlo kočárku, síťka proti hmyzu, pláštěnka nebo slunečník. Některé maminky kočárek zavrhují, místo toho je dobré si pořídit šátek na nošení a později polohovací kšíry.

Kočárek
i (Zdroj: Depositphotos)
Dbejte, aby kočárek byl dostatečně prostorný a bezpečný

Postýlka - ideálně kupte rovnou takovou, která je polohovatelná a nastavitelná. Je to vlastně kombinace postýlky pro miminka s ohrádkou a postupně, jak mrně roste, roste postýlka s ním až do velikosti postele pro cca předškoláky. I zde vybírejte takovou, která má osvědčení o zdravotní nezávadnosti a je antialergická. Pokud v prvních dnech postýlku ještě nemáte, vezme miminko zavděk i košem na prádlo. V případě, že s miminkem budete více cestovat, pořiďte si i cestovní skládací postýlku s vyměnitelnou a pratelnou matrací.

Kojenecké lahvičky a dudlíky kupte v několika verzích a z různých zdravotně nezávadných materiálů. Miminko se samo rozhodne, který tvar a materiál je mu nejpříjemnější. Nezoufejte, pokud při prvním seznámení s dudlíkem letí šidítko velkým obloukem do kouta místnosti, některé miminko se bez dudlíku docela dobře obejde a vám za čas odpadne práce s odnaučováním cumlání dudlíku. Všechny potřeby, které miminku koupíte, se musí dát vyvářet a neuškodí, pokud budou vhodné i do mikrovlnné trouby. K lahvičkám si také přikupte kartáč na mytí lahviček. 

Miminkovská výbava
i (Zdroj: Depositphotos)
Vybírejte barevné věci, miminko se tak snáze bude seznamovat se světem

Do vaničky v prvních měsících musí přijít lehátko, lze jej vyměnit za složený ručník, ale lehátko je vhodnější a stabilnější. Přes den, pokud chcete mít miminko neustále na očích, lze dokoupit spací lehátko s kšírami, aby miminko nevypadlo. Do postýlky obstarejte hrazdičku s hračkami. 

Miminkovská lékárnička

Bohužel i zcela maličké miminko může onemocnět. Pro takový případ mějte po ruce po dohodě a řádném vyšetření u dětského lékaře sirup na horečku (Panadol). Na ošetřování očí používejte buď borovou vodu nebo Opthalmo Septonex, zmínili jsme již nezbytný líh na pupíček a nezapomeňte ani na teploměr. Klasické "rychloběžky" - tedy rtuťové teploměry s extra rychlým měřením nahrazují přikládací teploměry na čelo nebo ještě chytřejší digitální bezkontaktní teploměr. Neuškodí ani nosní odsávačka na hleny. Pro maminku je pak vhodný krém Bepanthen na ošetření bradavek po kojení, který má univerzální použití třeba i na dětské opruzeniny.

Miminko2
i (Zdroj: Depositphotos)
Počítejte i s tím, že miminko může onemocnět

Přípravy na příchod nového člena domácnosti jsou poměrně náročné finančně i časově. Nenechávejte nic na poslední chvíli, jinak to nestihnete a porod vás může překvapit ve chvíli, kdy to nejméně očekáváte. Zhruba od 7. měsíce těhotenství by měla nastávající maminka mít připravenou veškerou základní výbavičku a preventivně sbaleno do porodnice. Oproti tomu kočárek a postýlku může koupit a sestavit tatínek v době, kdy bude maminka v porodnici. Pokud také do poslední chvíle nevíte, zda očekáváte holku nebo kluka, vybírejte věci pro miminko v neutrálních barvách. Nakupujte v klidu a s rozmyslem, miminka velmi rychle rostou a velké množství oblečení ani nestihnou unosit.

Publikováno: 23. 8. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová