reklama

Vyrobte si jednoduchou dekorační lampičku z pauzovacího papíru

Různé lampičky a světýlka vždy rozzáří interiér a dodají mu své kouzlo. Večer si pak můžete posedět a vytvořit příjemnou atmosféru, když zhasnete hlavní světlo a pokoj osvětlíte jemnými paprsky. Vzhled lampičky můžete navíc přizpůsobit vzhledu vašeho interiéru. Vyrobte si takovou lampičku podle našeho návodu.

i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Vyrobte si z pauzovacího papíru jednoduchou ozdobnou lampičku (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Na výrobu ozdobné lampičky z pauzovacího papíru budeme potřebovat především 3 základní komponenty - pauzovací papír (známý též pod názvem pergamano), kovovou mřížku a vánoční světýlka. Pak ještě upotřebíme vázací drátek, štípací kleště, nůžky, tužku, děrovačku, stužku či provázek a můžeme použít i tavnou pistoli. Aby byla lampička ještě více zdobná, nakonec na ni přilepíme ozdobnou květinku. Tato je vyrobená technikou kanzashi, kterou jsme ukazovali ve článku na výrobu spony do vlasů. Vy můžete použít třeba látkovou nebo papírovou květinku či jinou ozdůbku. 

Materiál na výrobu
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Co budeme potřebovat na výrobu dekorační lampičky?

Vezmeme si pauzovací papír. V tomto případě můžeme použít i papír nižší gramáže, než který používáme při výrobě přáníček a dalších papírových výrobků. Ozdobné pauzovací papíry jsou většinou silné 90 g. Zakoupíte v papírnictví nebo objednáte na internetu, zde vyzkoušejte e-shopy zabývající se zbožím pro techniku pergamano. Kovovou mřížku koupíte v některém z hobby marketů. Štípacími kleštěmi si vystřihnete mřížku požadované velikosti. Barevný pauzovací papír se prodává většinou ve velikosti A4, mřížka musí být tedy menší. Papír můžeme položit buď na šířku nebo na výšku. Podle toho upravíme velikost mřížky tak, aby po stranách přesahoval alespoň 5 cm, u horního okraje pak vynecháme alespoň 2 cm. Spodní okraj je zarovnaný s okrajem papíru.

Mřížka na pauzovacím papíru
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Pauzovací papír musí být větší než mřížka

Mřížku si přiložíme na rubovou stranu papíru asi 1 cm od okraje - v našem případě jsme zohlednili vzor. Tužkou si vyznačíme středy jednotlivých okének mřížky po celém okraji, v těchto místech si děrovačkou vytvoříme otvor pro protažení stužky. Lze místo toho nožem papír naříznout, ale pak se může stát, že při protahování stužky papír natrhneme. Na vyznačených místech děrovačkou vytvoříme dírku. 

Vyznačení bodů na papíru
Přes mřížku si vyznačíme jednotlivé body (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Děrování děrovačkou
Děrovačkou vytvoříme dírky pro provlečení stužky (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Přistoupíme k upevnění světýlek. Na trhu jsou dnes k dostání dva typy lampiček. Buď na tužkové baterie nebo se zástrčkou do elektriky. LED světýlka na baterie jsou jednodušší pro manipulaci, bude se vám s nimi lépe pracovat, nemají tak robustní dráty, jako lampičky do elektriky. Můžete je zakoupit v různě barevném provedení, od studené bílé, přes modrou, růžovou či červenou, až po pestrobarevné. Světýlka se zapojením do elektriky zakoupíte v nejmenším počtu 10 žárovek. Ty zas mají výhodu, že se dají vyměňovat.

Lampičky vybalíme z obalu, z vázacího drátu si připravíme štípacími kleštěmi cca 5-7 cm dlouhé drátky na vázání a pustíme se do práce. Vyzkoušíme si nejprve, jak nejlépe půjdou lampičky na mřížku rozložit, tedy v jakých rozestupech. Lampičky přivazujeme drátkem ke mřížce tak, že začneme od horní části, zde vynecháme ideálně jedno patro mřížkování, lampičky dáváme po páru, jednu vpravo, druhou vlevo, uprostřed smotáme. Vázací drát příliš neutahujeme, aby nedošlo k poškození kabelu. V případě LED žároviček můžeme celý kabel protahovat cik cik skrz celou plochu mřížky, odpadne nám pracnější přidrátování žároviček.

Vánoční světýlka
Světelný řetěz s připojením do zásuvky má 10 žárovek (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Drátování světýlek
Přidrátujeme vždy po dvou na jedno patro ke mřížce (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Když máme uchycené všechny žárovky, zkusíme mřížku postavit a třeba s ní i klepnout o stůl, jestli se nám někde neuvolnil nějaký drát. Nakonec připevníme konec kabelu na kraj mřížky. Nedávejte ho až úplně na dolů, mohl by zde překážet a lampička by nestála dobře.

Přidrátovaná světýlka
Postupně uchytíme všechna patra (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Přidrátování kabelu
I přívodní kabel upevníme drátkem (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Takto připravenou mřížku nyní potáhneme pauzovacím papírem. Pomůžeme si ozdobnou stužkou, může být i provázek či úzká krajka, jak se vám to bude hodit k dekoru papíru. Opět záleží jen na našem vkusu, jestli uděláme jednoduché protažení nebo protažení dvěma stužkami s překřížením. Pomůžeme si při tom pinzetou, kterou uchopíme stužku a protáhneme ji opatrně skrz dírku na druhou stranu. 

Přidrátování světýlek
Na mřížku musíme připevnit pauzovací papír (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Stužku provlečeme skrz otvory i mřížku (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Konce stužky či provázku můžeme buď svázat nebo přilepit například tavnou pistolí. Na provázek můžete připevnit korálky, které budou lampičku zdobit, nebo zavázat na mašli. Zde se fantazii meze nekladou.

Provlečená stužka
Papír nám vytvoří tělo lampičky (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Zalepení konce stuhy
Konec stuhy přilepíme nebo jen svážeme (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Lampičku můžeme dále přizdobit. Použijeme různé květiny, korálky, sklíčka, krajky, co máme po ruce a co se bude hodit k dekoru papíru. Já použila kytičku vyrobenou technikou kanzashi, která má uprostřed ještě přilepený plastový ozdobný střed. Přilepíme tavnou pistolí. 

Přilepení dekorace
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Dekorativní kytičku přilepíme tavnou pistolí

A pak už jen postavíme na vhodné místo poblíž zásuvky elektrického vedení a můžeme zapojit. Vykouzlíme si báječnou atmosféru pro večerní posezení s rodinou nebo třeba jen pro chvilku relaxu. Lampička vytváří stejně příjemné světlo, jako zapálená svíčka, ovšem s tím rozdílem, že od lampičky vám určitě nic nechytne a roztavený vosk nepotřísní nic ve svém okolí. 

Lampička ve tmě
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Lampička ve tmě svítí příjemným světlem

Publikováno: 9. 8. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková