Hra na indiány k létu a dětství prostě patří. Každý takový malý indián pak ocení, když mu na zahradě postavíte stanové teepee. Schovají se v něm nejen malí indiáni, ale i spousta hraček. Navíc představuje prostor pro vymýšlení nových a nových her – a zde je dětská fantazie bezbřehá! Pojďte si takové stanové teepee vyrobit i vy. Podle jednoduchého návodu to zvládnete za pár chvil.
Výroba zahradního teepee pro malé indiány
Inspiraci k výrobě stanového teepee pro děti pro vás připravila Marika Mánková. Marika žije pro interiérový design, který také vystudovala, a současně pořádá kurzy designu. Kromě toho se věnuje zahradní architektuře a floristice. V roce 2018 získala v soutěži Balakryl RECY věci cenu poroty za svého „krotitele světla“.
Jak na výrobu teepee pro děti
Materiál:
- palubky, laťky, garnýžové tyče
- spojovací materiál
- látka na stříšku
- barvy Balakryl UNI mat
Nářadí:
- úhelník, tužka, svěrky, dláto, kladivo
- vrtáky a korunkový vrták příslušného průměru
- přímočará pila, aku vrtačka
- spojovací materiál – vruty
Postup na výrobu teepee v 10 krocích
1. krok
Podle délky prken si nejprve dobře rozměřte podsadu stanu. Doporučujeme použít palubkové obložení, které je už z výroby opatřeno spojem na pero-drážku.
2. krok
Na papír si předkreslete konečnou podobu stanu – rozměřujte a zapisujte si rozměry všech dílců. Stále platí, že pečlivé plánování vám ušetří spoustu času i práce v dalších krocích.
3. krok
Na kraje desek si narýsujte umístění výřezu na přeplátování – jednotlivé spoje na každý roh. Stejný krok opakujte u všech desek. Nezapomeňte, že každý pár desek má horní a spodní pozici výřezu a není to pak možné zaměnit!
4. krok
Palubky nařežte na požadovanou délku a vyřežte otvory na přeplátování. Nejlépe se vám to bude dělat s použitím přímočaré/kmitací pily.
5. krok
Do latěk určených na jehlanovou konstrukci vyvrtejte vykružovacím/korunkovým vrtákem otvor určený pro garnýžovou tyč (otvor odpovídá průměru tyče). Tyč drží jak tvar konstrukce jehlanu, tak stanovou textilii.
6. krok
Vršky krátkých desek na vstupu do stanu zaoblete kvůli bezpečnosti. Výborně vám k tomu poslouží rádius plechovky Balakrylu, která nahradí kružítko. Zakreslenou oblinu vyřežte přímočarou pilou.
7. krok
Palubkové desky stačí před natíráním jen lehce zbrousit brusnou houbičkou. Výrazněji obrousit potřebují ostré hrany vzniklé řezáním. Pomocí válečku a rychleschnoucích krycích barev Balakryl UNI mat natřete ve 2 vrstvách nejprve béžovým odstínem vnitřní stranu prken a poté žlutě jejich vnější část. Takto natřete všechny díly konstrukce podsady i stříšky.
8. krok
Až barvy zaschnou, složte dohromady konstrukci podsady. Spoje složíte pomocí přeplátování plus právě zde využijete spoj pero-drážka u palubkového systému. Jako poslední vložte krátké díly s oblinou.
9. krok
Na řadu přichází připevnění stříškových latěk. Na spodním konci (cca 2 cm od kraje) si předvrtejte otvor, přiložte za přečnívající venkovní kraje podsady a přišroubujte vrutem tak, aby se nahoře kruhové otvory pro garnýžovou středovou tyč překrývaly.
10. krok
Posledním krokem je výroba látkového potahu. Vyberte lehkou a prodyšnou látku. Látku si předem vyperte, jelikož se po prvním praní často srazí. Na šicím stroji ušijte tunýlek pro garnýžovou tyč. Šijte tak, aby tunýlek tvořil střed po celé délce stříšky. Tunýlkem provlečte garnýžovou tyč. Tu pak vložte už s navlečenou látkou do připravených otvorů stříškové konstrukce. Na konce látkové stříšky našijte ještě 2 proužky z téže látky, uvažte je kolem spodních hran latěk a máte hotovo.
Více informací a inspirace najdete na www.balakrylrecyveci.cz.
Publikováno: 20. 8. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce