Na příchod štěňat do rodiny je potřeba se připravit. S velkou radostí přichází i spousta starostí. Je důležité si zjistit do začátku spoustu informací o krmivu a celkové péči, nachystat speciální místečko pro fenku a její potomstvo. V prvních týdnech nás čeká ještě mnoho práce.
1) Vhodné místo
Pro štěňata je důležité vymezit jim prostor, aby se vám netoulala po bytě či domě. Nejen, že mohou napáchat škody, protože jsou zvědavá, všechno chtějí prozkoumat, ale také si mohou ublížit třeba tím, že na sebe strhnou těžký předmět nebo se skutálí ze schodů. Můžete jim vyrobit ohrádku, dno vystelete starými hadry. Výborné jsou i přebalovací podložky pro miminka. Perfektně sají, takže zachytí štěněcí moč. Opotřebené jednoduše vyhodíte.
Nezapomeňte, že ohrádka musí být v teple. Štěňata vyžadují až okolo 27°C okolní teplotu. Rozhodně ji nenecháváme na průvanu. Ideální prostor je u radiátoru v rohu místnosti. Velikost ohrádky závisí na velikosti plemene i stáří štěňat.
2) Čím krmit v prvních týdnech
Dobře krmená štěňata v prvních týdnech většinu času prospí. Pokud jsou ovšem neklidná a kňučí, je potřeba sáhnout k příkrmu, protože jim mléko od matky nestačí. Dobrou pomůckou je stejně jako u miminek váha. Pravidelným vážením můžeme dobře zjistit, jak mláďata přibývají na váze.
Stejně jako u lidí, i u psů se může stát, že fena nemá dostatek mléka nebo nekojí vůbec. Zde musí nastoupit práce chovatele. Ze začátku štěňata krmíme každé dvě hodiny, po cca 10 dnech interval prodloužíme na 4 hodiny. Po nakrmení je důležitá masáž bříška, kterou provádíme opatrně. Jako náhradu mateřského mléka použijeme vždy mléčné krmné směsi určené pro štěňata. POZOR! Pokud bychom krmili kravským mlékem a výrobky z něj, můžeme štěňatům způsobit závažné trávicí problémy.
3) Pevná strava
Od třetího týdne života štěňat můžeme začít s pevnou stravou. Použijeme vždy výhradně konzervy a granule určené pro štěňata (nesou označení starter). Můžeme též vařit domácí stravu. V tomto případě sáhneme po hovězím, krůtím nebo kuřecím vařeném mase, které nadrobno nasekáme nebo umeleme. Doplníme vařenou rýží. Maso by mělo vždy převládat. Granule ze začátku vlhčíme vlažnou vodou nebo štěněcím mlékem. Na trhu existují i štěněcí krmné kaše, které přechod na pevnou stravu ulehčí. Příkrmy podáváme z počátku 3x denně v menších dávkách, postupně dávky zvyšujeme až na 4x denně.
4) Socializace štěňat
Aby se štěňata dobře psychicky vyvíjela, je potřeba včas přistoupit k socializaci, aby umělo správně reagovat na jiné psy a lidi. Od cca 2 týdnů věku bychom měli začít štěňata brát do rukou, chovat je, hladit je, zvykat je na člověka. Od 4 týdnů pak začneme se seznamováním s cizími lidmi. V tuto dobu můžeme začít zvát domů zájemce o štěňátka. Od 7 týdne věku zvířete pak začneme s kontaktem s jinými psy. Pozor - cizí pes musí být zdravý a očkovaný, aby nepřenesl na štěně nějakou nemoc či infekci.
Publikováno: 5. 8. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková