reklama

Vyrobte si originální rohožku na odkládání bot

Po příchodu domů musíme někam uklidit boty. Někdo k tomu používá botník, jinde se boty nechávají stát za dveřmi, šikovný kutil si vyrobí dřevěnou rohožku, která bude sloužit i pro odkládání bot.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Boty si můžete odložit na originální dřevěnou rohožku (Zdroj: Prima DOMA)

Na výrobu dřevěné rohožky nebudeme tentokrát používat žádné hřebíky ani šrouby, dokonce ani lepidlo. Vystačíme si s dřevěnými hranolky a provazem. 

Materiál na výrobu rohožky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Rohožku vyrobíme ze dřeva a provazu

Hranolky si vyměříme na potřebnou délku, pokud nemáme v dílně pokosovou pilu, uřízneme je ruční pilkou. Nebo požádáme o nařezání v některém z hobby marketů v oddělení řeziva.

Řezání dřeva
i (Zdroj: Prima DOMA)
Dřevo si nařežeme na potřebnou délku

Vyměříme si vzdálenost pro vyvrtání otvorů. Místo pravítka můžeme použít odřezek z hranolku. Použijeme speciální spirálový vrták s vodícím závitem do dřeva. Ten je vhodný pro vrtání hlubokých otvorů v hranolech nebo pro předvrtání otvorů do dřeva pro válcové čepy. Díky závitové špičce přesně drží střed. Všechny řezané hrany začistíme smirkovým papírem.

Vrtání otvorů
i (Zdroj: Prima DOMA)
Provrtáme otvory na provaz

Nesmíme zapomenout na ochranný nátěr. Můžeme použít například silnovrstvou lazuru. Ta je vhodná jak pro vnitřní, tak pro venkovní použití. Proniká do hloubky a chrání dřevo před povětrnostními vlivy i vlhkem. Příjemně zvýrazní strukturu dřeva. Snadno se nanáší. Při aplikaci postupujeme podle návodu uvedeného na obalu lazury. 

Nátěr dřeva
Jednotlivé díly natřeme (Zdroj: Prima DOMA)
Natírání dřeva
Nezapomeneme natřít i spodní části (Zdroj: Prima DOMA)

Pro sestavení rohožky použijeme silný silonový provaz. Na začátku uděláme uzel, provaz protáhneme prvním hranolkem a opět zavážeme uzel. Takto pokračujeme až na poslední dílek, který opět zakončíme uzlem. Stejným způsobem postupujeme i na druhém konci.

Spojení provazem
Hranolky spojíme provazem (Zdroj: Prima DOMA)
Uříznutí provazu
Za posledním uzlem provaz uřízneme (Zdroj: Prima DOMA)

Aby se provaz netřepil, po uříznutí jej zatavíme pomocí zapalovače. Díky lazuře na povrchu dřeva můžeme rohožku i otírat mokrým hadrem, na silonovém provazu nebude ulpívat díky hladkému povrchu tolik nečistot. 

Opálení provazu proti třepení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Aby se provaz netřepil, opálíme konec

Výroba dřevěné rohožky není vůbec náročná

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 4. 8. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková