reklama

Vyrobte si svůj originální obal na oblíbenou knihu

Abyste si vyrobili svůj originální obal na knihu, nepotřebujete šicí stroj, dokonce vůbec nemusíte umět šít. Láďa Hruška vás naučí vyrobit si obal na knihu pomocí tavné pistole.

Vyrobte si originální obal na svou oblíbenou knihu (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Na výrobu originálního obalu na knihu nepotřebujeme mnoho materiálu. Postačí nám plátno nebo jutovina, vyřazená záclona a umělé květiny. Dále potřebujeme nůžky a tavnou pistoli.

Materiál na výrobu obalu
K výrobě obalu na knihu nepotřebujete jehlu ani niť (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Plátno nebo jutovinu použijeme pro vytvoření obalu. Nemusíme nic vyměřovat, vystřihneme si od oka obdélník, pouze pamatujeme, že musí být o pár centimetrů větší, než je rozměr rozevřené knihy. Nejen kvůli ohnutí přes hřbet, ale také pro přehnutí okrajů dovnitř. 

Vystřihnutí z látky
Z látky si vystřihneme potřebný kousek (Zdroj: Archiv FTV Prima)

U látkového obdélníku si nejprve ohneme na dlouhé straně okraj a přilepíme tavnou pistolí. Tím budeme mít oba kraje začištěné a díky lepidlu nemusíme ani vytáhnout šicí stroj nebo to šít v ruce. 

Lepení látky
Okraje slepíme tavnou pistolí (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Poté si přehneme jeden z kratších okrajů, přilepíme lepidlem, tím nám vznikne kapsa, do které vložíme jednu desku knihy. Látku napneme, knihu si zavřeme a přehneme si druhý okraj. Nesmíme zapomenout, že obal musí mít vůli, aby šla kniha zavřít. Přilepíme i druhý okraj a můžete vložit knihu. 

Zasunutí knihy do obalu
Vyzkoušíme, jestli jsme měřili správně (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Slepení druhé strany
I protější stranu slepíme (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Máte doma starou záclonu, kterou už nepoužíváte? Nevyhazujte ji, bude se hodit na ozdobení obalu. Vystřihneme si pruh záclony, použijeme tu část, kde se nachází ozdobný kanýr.

Stříhání záclony
Z nepotřebné záclony si ustřihneme pruh i s kanýrkem (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Opět si přehnutím začistíme horní okraj, přilepíme. Takto připravenou záclonu vlepíme do spodní části obalu, okraje přehneme a přilepíme zevnitř.

Lepení záclony
Přilepíme na spodní část obalu (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Přilepení okrajů
Okraje přilepíme dovnitř (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Určitě také máte doma květiny z umělé hmoty. Využijeme pro vytvoření květinové aplikace. Odstřihneme si pár kvítků (můžeme použít i kleště, pokud jsou stonky vyztužené drátem) a svážeme je do malé kytičky. Tu přilepíme na záclonu. Odstávající části květiny přichytíme tavnou pistolí také.

Lepení aplikace
Knihu bude zdobit ještě květina (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Přichycení květinové aplikace
Přichytíme ji drátkem a lepidlem (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Místo jednobarevného podkladu můžeme použít třeba různě vzorované látky nebo třeba vyřazené džíny, místo záclony můžeme přilepit krajku, ozdobné aplikace můžeme vyměnit třeba jen za stuhu uvázanou do mašle nebo placaté knoflíky. Fantazii se meze nekladou. Takto nazdobený obal vytvoří z každé knihy dekoraci, kterou můžeme postavit do poličky pro okrasu.

Květinový obal na knihu
Knihy se díky svému obalu stávají dekorací (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Výroba obalu je velice jednoduchá

 

Publikováno: 2. 8. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková