reklama

Poradíme vám, jak můžete odstranit časté problémy s kobercem

Koberec do interiéru rozhodně patří. Pokud tedy nepatříte zrovna do skupiny alergiků, kteří nemohou s kobercem žít. Měkkost a hřejivost tkaniny ocení děti při svých hrách na podlaze v pokojíčku i dospělí při sledování televize, kdy je nezebou nohy od studené podlahy. S kobercem občas vyvstanou problémy. Ať už při pokládce, čištění nebo při opravě poškození. Máme pro vás pár dobrých rad, jak si s kobercem co nejlépe poradit.

i (Zdroj: Depositphotos)
Aby koberec v interiéru dobře sloužil, poradíme s jeho pokládkou i čištěním (Zdroj: Depositphotos)

Doma to začíná pokládkou koberce

Při pokládce celopodlahového koberce si nejdřív zvolíme nejdelší stěnu pokoje, bez výklenků, topení či jiných překážek. Koberec přirazíme do rohu ke stěně, rozvineme a pevně usadíme. Ostrým kobercovým řezákem opatrně nahrubo odřízneme přebývající části. Po hrubém odřezu přesně a pečlivě zarovnáme okraje koberce se stěnou. Kovové příložné pravítko, ostrý řezák s rovnou i tvarovanou čepelí jsou nezbytným vybavením.

Seříznutí koberce
i (Zdroj: Depositphotos)
Kraje seřízneme kobercovým nožem

Koberec by měl po rozložení zůstat volně ležet v místnosti minimálně 24 hodin, aby se vyrovnaly záhyby a koberec se aklimatizoval. Především koberce s přírodními vlákny si potřebují dostatečně sednout, než je přilepíme. Koberce z umělých vláken stačí přilepit oboustrannou páskou. Okraje začistíme kobercovou páskou nebo skryjeme pod podlahovou lištu. Zajímavým řešením je vytvořit si ze zbytku koberce (popř. si nechat uříznout přesné rozměry v prodejně) sokly podél stěn. K tomu potřebujeme soklovou lištu, kterou přichytíme lepidlem či vrutem, z přední části je opatřena oboustrannou lepicí páskou k přichycení kobercového pásu. Za lištu lze schovat kabely od elektroniky. 

Obložení koberce
i (Zdroj: Prima DOMA)
Okraje koberce můžeme skrýt pod podlahovou lištu

Jak nastavit malý koberec druhým kusem?

Pokud jedna šířka koberce nepostačí, musíme ho nastavit. Pásy přeložíme asi 3–5 cm přes sebe a oba prořízněme nožem na koberce. Tak si zajistíme připojení beze švu. Dbáme na to, aby se vzorek a směr smyček koberce shodovaly. Koberec uválíme válečkem nebo prázdnou lahví. Směr, v němž leží smyčky, bude směrem pokládání.

Pokládka koberce
i (Zdroj: Depositphotos)
Pokud je koberec menší, musíme ho nastavit

Čím přichytit koberec?

Při plošném pokládání koberce ho můžeme připevnit tak, že ho po celé okrajové oblasti na podklad přilepíme oboustrannou kobercovou lepicí pásku a pevně ji přimáčkneme. Udržujeme přitom odstup 1,2 cm od vnějšího kraje potěru, protože tento kraj většinou probíhá nepravidelně. U hodně velkých místností bychom měli do jejich středu pásku nalepit také, abychom zabránili shrnutí koberce.

Přichycení koberce páskou
i (Zdroj: Depositphotos)
K podlaze koberec připevníme oboustrannou lepicí páskou

Jak přichytit koberec na schody?

Klouzající koberec na schodišti může být příčinou ošklivých úrazů a popravdě i nehezky vypadá. Není těžké problém vyřešit, když podstupnice a nášlapnou plochu schodu kolem dokola oblepíme silnou kobercovou lepicí páskou. Pak na podstupnici stáhneme ochrannou fólii z pásky a přesně seříznutý koberec na ní pevně přitiskneme. Stejně budeme postupovat u nášlapné plochy. Jediný rozdíl bude v tom, že koberec na nášlapnou plochu nejdřív pevně přimáčkneme, a až potom stáhneme z pásky fólii na její přední a spodní straně. Kritické místo představují hrany. Koberec jistíme do spodní strany čalounickými hřebíčky nebo sponkovačkou.

Pád ze schodů
i (Zdroj: Depositphotos)
Aby nedošlo k úrazu, koberec na schodech vždy upevníme

Čištění koberce bez chemie a suchou cestou

Pokud chceme vyčistit koberec bez použití chemie, můžeme si pomoci několika jednoduchými radami. Nasypeme na koberec jedlou sodu, necháme působit a poté vyluxujeme. Pokud chceme koberec provonět, rozsypeme po koberci vanilkový cukr a poté vysajeme. Místo vanilky si můžeme připravit směs z jedlé sody (asi 0,5 kg), 4 lžic boraxu, mletého hřebíčku, mleté skořice sušené máty, rozmarýnu, levandule a tymiánu. Směsí posypeme koberec a necháme působit přes noc. Druhý den vysajeme. Víte, jak se zbavit molů? Položte pod koberec sušené listy mařinky. Vlasy a chlupy z koberce odstraníme vlhkým hadrem, kterým koberec setřeme. Použít můžeme i lepivé válečky. Barvy oživíme, pokud koberec setřeme hadrem namočeným do roztoku soli a aviváže. Můžeme použít i sůl, kterou posypete koberec a poté vyluxujete.

Koberec u sedačky
i (Zdroj: Depositphotos)
Koberec lze vyčistit i bez chemie

Suché čištění koberce má tu výhodu, že koberec můžeme ihned používat. Koberec se ani nesrazí ani nezvlní a můžeme po něm chodit dokonce i během čištění. Chemikálie na bázi suché pěny mají vysokou schopnost absorbovat nečistotu a mastnotu z koberce a také dokážou snižovat množství plísní. Metoda je šetrná, neničí vlákna, a koberec můžeme čistit tak často, jak je třeba, i opakovaně. Před aplikací suché pěny koberec pečlivě vyluxujeme, do povrchu pak vetřeme pěnu měkkým kartáčem a necháme působit. Nakonec opět důkladně vyluxujeme. Špína zmizí, zůstane příjemná vůně a čistota.

Čištění koberce
i (Zdroj: Prima DOMA)
Koberec lze vyčistit i suchou cestou pomocí pěny

Dá se opravit propálený koberec?

Celoplošný koberec propálený cigaretou opravíme záplatou z odřezku, který jsme si schovali při pokládání. Velikost záplaty by nejprve měla o kousek přesahovat poškozenou část. Položíme ji na poškozené místo, srovnáme s případným vzorem a ostrým řezákem prořízneme obě vrstvy kobercové krytiny. Poškozený kus vyjmeme a na jeho místo vložíme záplatu, kterou k podlaze připevníme oboustrannou lepicí páskou.

Propálený koberec
i (Zdroj: Depositphotos)
Propálený koberec je pěkné nadělení

Co s vybouleným kobercem?

Položili jsme nový kobere, a najednou se na něm nadělaly boule a vlnění, přestože byl při pokládce zcela rovný? Možná jsme udělali někde při práci chybu. Předpokladem je, že koberec pokládáme na čistou a suchou podlahu, smetí na podlaze koberec vyboulí, stejně tak vlhkost. Postupujeme tak, že nejprve koberec necháme volně ležet 24 hodin bez zatěžování nebo umisťování nábytku. Dalším důvodem vlnění může větší koberec, než je místnost, v takovém případě ho ořízneme. Celoplošný koberec by měl mít vůli u všech stěn alespoň 0,5 cm. Jiným důvodem může být, že byl špatně skladován – zkusíme bouli navlhčit a nechat volně uschnout, jestliže se nic nestane, koberec reklamujeme.

Dítě na koberci
i (Zdroj: Depositphotos)
Aby bylo hraní si na podlaze pohodlné, musí být koberec dobře položený i vyčištěný

Publikováno: 28. 7. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce