reklama

Opláštění zahradního sudu na vodu

Voda je vzácná, a pokud máme zahradu, která potřebuje pravidelně zalévat, snažíme se využít každou kapku. Na zalévání je vhodná voda dešťová a tak u mnoha domů stojí pod okapem sudy na dešťovku, ale přiznejme si, plastový sud na vodu nebo nádrž zahradě na kráse zrovna nepřidá. Řešení není složité, vyrobte si opláštění sudu.

Opláštění zahradního sudu na vodu (Zdroj: Prima Doma Media)

Návod na opláštění zahradního sudu na vodu

My si sud na vodu opláštíme dřevem. Bude to jednoduchý plůtek – ohrádka s víkem, aby na víku mohla stát kytka a nespadla nám tam třeba kočka.  Víko bude mít propust pro přívod vody z okapu. Z boční strany pak připevníme sklopný rošt, na kterém je možné se osprchovat nebo napustit konev s vodou. Rošt se v případě potřeby zvedne a dá se pod ním posekat tráva.

nářadí
Materiál na výrobu opláštění sudu (Zdroj: Hobby PR studio)

Materiál a nářadí 

  • dřevěná prkna o síle cca 2 cm
  • spojovací materiál - vruty do dřeva se zápustnou hlavou
  • panty na rošt
  • akupila a akuvrtačka
  • vibrační bruska nebo smirek na špalíčku
  • lazura pro venkovní použití
řezání prken
Prkna na opláštění nařežeme na potřebnou délku (Zdroj: Hobby PR studio)

Nejprve si změříme sud, abychom věděli potřebné rozměry, rozpočítáme, kolik prken budeme potřebovat. V našem případě má sud průměr 65 cm a výšku 97, takže ohrádka bude mít 70 x 70 cm půdorys a výšku 100 cm. Nařežeme si prkna na patřičnou délku, hrany řezů začistíme bruskou nebo smirkem na špalíčku.

šroubování prken
Jednotlivá prkna spojíme kvalitním spojovacím materiálem (Zdroj: Hobby PR studio)

Sesadíme si rohová prkna do tvaru L, spojíme je vruty do dřeva. Pak plochu jedné strany spojíme příčným dílem z jednoho prkna.

opláštění sudu na vodu
Aby byly spáry stejně daleko od sebe, vypomůžeme si tenkou lištou, která nám zajistí stejnou vzdálenost bez nutnosti vše stále rozměřovat (Zdroj: Hobby PR studio)

Spojovací prkno dáme o jednu sílu výš ode dna, mezi jednotlivá prkna vložíme při šroubování tenkou lištu jako vymezení spáry.

šroubování dřeva
Díly spojíme příčným prknem nahoře i dole (Zdroj: Hobby PR studio)

Stejným způsobem nachystáme další boční díl, v případě příčného spoje musíme použít kratší prkno, aby se boky daly dobře sesadit – necháme tedy mezeru mezi spojovacím prknem a bočním krajem. Díly spojíme příčným prknem nahoře i dole.

opláštění sudu na vodu
Jednotlivé díly sesadíme k sobě a sešroubujeme (Zdroj: Hobby PR studio)

Jednotlivé boky spojíme do ohrádky, při spojování poslední strany nejprve připevníme příčná prkna a na ně teprve prkna opláštění.

dřevěné opláštění sudu
Do vzniklé ohrádky umístíme sud na vodu (Zdroj: Hobby PR studio)

Přeneseme ohrádku na místo a postavíme dovnitř sud. Nasuneme koncovku okapu a změříme, kde bude prostup ve víku. Víko bude rozdělené na dvě části, aby se dalo pohodlně dostat k čerpadlu a na opláštění bude jen položené tak, aby se dalo i pohodlně sundat a sud vyjmout a vyčistit.  

čerpání vody ze sudu
Osadíme k okapu a připravíme otvory pro sudové čerpadlo (Zdroj: Hobby PR studio)

Větší díl víka je tvořen opět prkny, spojenými napříč, pro prostup okapu a tyče k čerpadlu a spršce je ponechán otvor. Víko leží přes kraje ohrádky, spojovací prkno je kratší o sílu prken na obou stranách, takže pak víko přesně zapadne na ohrádku a neposunuje se.

Kratší část víka je tvořena dvěma prkny, spojenými příčkou, která se jen volně nasunou.

šroubování
Nakonec přichytíme sklápěcí rošt (Zdroj: Hobby PR studio)

Zboku ohrádky připevníme pomocí pantů ještě jednoduchý sklápěcí rošt. Rošt je tvořen prkny s většími rozestupy, aby voda mohla odtékat.

Pavel Kutil Zeman
Výhodou sklápěcího roštu je, že pod ním volně může odtékat voda (Zdroj: Hobby PR studio)

Rošt připevníme mírně nad zemí, takže i pod ním může růst tráva. V případě potřeby lze rošt na pantech přiklopit ke stěně a trávu pod ním posekat.

zelená konev
Rošt poslouží k odkládání zahradní konve nebo jako podesta pokud se vodou chceme osprchovat a nechceme přitom stát na holé zemi (Zdroj: Hobby PR studio)

Na rošt můžeme odložit konvičku s vodou

sudové čerpadlo
K čerpání vody je ideální sudové čerpadlo (Zdroj: Prima Doma Media)

Tip:

Do sudu nebo kubíkové nádrže si vodu naženeme čerpadlem z domu, pochytáme z okapů, ale co dál? Ponorné zahradní sudové čerpadlo vyřeší problém. Napojíme jej na hadici k rozprašovačům, na závlahu ve skleníku a po práci přepojíme hadici k zahradní sprše, opláchneme se a můžeme skočit do bazénu bez obav, že si zašpiníme vodu. Pokud potřebujeme po skončení sezony odčerpat část vody z bazénu před zazimováním, čerpadlo jednoduše přeneseme a použijeme.


čerpadlo do sudu
Sudové čerpadlo přečerpá vodu do konvice na zalévání (Zdroj: Prima Doma Media)

 

Jak opláštit zahradní sud na vodu

opláštění sudu na vodu
zahradní sud na vodu už nepůsobí nevzhledně, naopak vznikla i zahradní sprcha a prostor na květiny (Zdroj: Hobby PR studio)

Publikováno: 25. 7. 2020, Autor: Pavel "Kutil" Zeman, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman