reklama

Vyrobte pro svého velkého psího kamaráda originální bar

Chovatelé velkých psích plemen jistě ocení Láďovu vychytávku. Ten totiž ze staré židle, kterou našel doma na půdě, vyrobil originální psí bar. To vše ve jménu upcyklace, tedy vdechování starým věcem nový účel použití.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Vyrobte ze staré židle pro svého psího kamaráda jeho vlastní bar (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Jaký materiál je na výrobu psího baru potřeba?

Potřebujeme starou židli, překližku, psí misku, barvu a pak už jen běžné dílenské náčiní. Ještě šikovné ruce a můžeme se pustit do práce. 

materiál na výrobu psího baru
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Materiál a nářadí pro výrobu psího baru

Na místo, kde byl původně sedák, vyrobíme základnu pro psí misku. K tomu budeme potřebovat překližku. Ideální bude s voděvzdorným povrchem, ale pokud takovou nemáme, vystačíme si s obyčejnou. Nejprve si podle původní sedací desky vyměříme na překližku základnu pro misku a vyřízneme přímočarkou. 

Vyříznutí kruhu
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Z dřevotřísky vyřízneme kruh

Abychom mohli do sedáku vkládat misku, musíme pro ni vyříznout otvor. Vyměříme si velikost podle psí misky, stačí obkroužit po okrajích a ubrat cca 1 cm, aby miska nepropadla, ale zůstala viset za okraj. Vyvrtáme si doprostřed akuvrtačkou dírku, přes kterou zasuneme přímočarou pilu a budeme vyřezávat vnitřní kruh. 

Vrtání vrtačkou
Doprostřed vyvrtáme akuvrtačkou otvor (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Řezání dřevotřísky
Přímočarkou pak vyřízneme vnitřní kruh (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Vyzkoušíme, zda miska dobře sedí. Pokud jsme rýsovali špatně a miska nám propadne, protože je otvor příliš velký, buď najdeme větší misku, nebo budeme muset začít od začátku. Pokud je otvor menší, pilkou zvětšíme do požadovaného průměru.

Miska v kruhu
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Zkusmo vložíme misku do vytvořeného otvoru

Okraje řezu zabrousíme. Buď použijeme elektrickou brusku, nebo hrany vyhladíme pěkně ručně smirkovým papírem. Záleží, co máme zrovna po ruce. 

Zabroušení hran
Ostré hrany zabrousíme bruskou (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Vyříznutý otvor
A základnu pro misku máme hotovou (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Dno přišroubujeme ke kostře židle. Menším vrtáčkem si předvrtáme otvory a pak už jen jednoduše přichytíme vruty do dřeva. 

Přichycení základové desky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Desku přišroubujeme na židli

Nakonec celou židli natřeme. Můžeme použít metodu suchého štětce. Nejprve celou židli odmastíme a poté vezmeme barvu a suchý štětec a pouze lehce namočíme a dlouhými tahy vytvoříme na povrchu patinu. Pokud naneseme barvy víc, štětec otřeme do hadru a barvu rozetřeme tak, aby prosvítal i původní nátěr. 

Nátěr židle
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Na závěr ještě židli přelakujeme

Publikováno: 22. 7. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková