reklama

Vyrobte si ze starého dřeva zarážku knih

Jste milovníci knih? Rádi čtete? Pak určitě máte u svého oblíbeného čtecího koutku poličku s právě rozečtenými knihami. A právě na takovou poličku jsme vytvořili zarážku, aby se knihy nekácely.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Aby se knihy na polici nekácely, vyrobíme jim zarážky (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Materiál na výrobu zarážek knih

Zarážky nejsou nijak náročné na materiál, budeme potřebovat pouze pár starých dřevěných prkýnek, vruty do dřeva, kovové elkové profily, akušroubovák, tavnou pistoli, barvu.

Materiál na výrobu zarážek pro knihy
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Na výrobu zarážek mnoho materiálu nebude potřeba

Jak budeme postupovat?

Nejprve si vyrobíme domečky, které budou sloužit jako ozdoby zarážek. Potřebujeme k tomu malé zbytky prken o délce cca 10 - 25 cm. Z takto různě dlouhých kousků můžeme vyrobit menší i větší domečky. Z jedné strany prkénko seřízneme do tvaru trojúhelníku, okraje zapilujeme. Nakreslíme barvou či fixem okna a dveře. 

Na tělo zarážky potřebujeme 4 ks prkének. Opět zabrousíme hrany, pokud je dřevo na povrchu neopracované a trčí z něj třísky, raději ho také obrousíme. Nechceme si přeci při vytahování jednotlivých titulů zadřít třísku nebo si poničit obal knihy. Dvě a dvě prkénka k sobě kolmo přišroubujeme pomocí aku šroubováku a vrutů do dřeva. 

Sešroubování zarážky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Jednotlivé části k sobě přišroubujeme

Aby knihy svou vahou zarážky neodsouvaly, vybavíme je z druhé strany elkovým profilem. Přišroubujeme je opět po dvou kusech z každé strany vruty do dřeva.

Přivrtání elkových profilů
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Profily přišroubujeme ke stěně zarážky

Jako poslední nám zbývá připevnit domečky z vnější strany zarážek. Místo domečků sem můžeme umístit třeba i ozdobné kameny či květinu v ozdobném květináči. Domečky můžeme přilepit lepidlem na dřevo, ale pro urychlení práce je dobrá i tavná pistole. 

Lepení domečků
Na domeček naneseme trochu lepidla (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Umístění domečku na polici
A přilepíme na požadované místo (Zdroj: Archiv FTV Prima)

A pak už jen naskládáme knihy a máme hotovo. 

Publikováno: 20. 7. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce