reklama

Jak by měla vypadat správná postel pro zdravé spaní?

Vyskočit ráno z postele čile jako rybička je přáním většiny z nás. K tomu, abychom se dobře vyspali, potřebujeme kvalitní postel. Co všechno by měla postel pro zdravé spaní splňovat a jaké materiály jsou vhodné?

i (Zdroj: Depositphotos)
Po kvalitním a zdravém spánku se ráno budete cítit svěží a odpočatý (Zdroj: Depositphotos)

Kvalitní postel tvoří rám, do kterého vložíme rošt a na něj matraci. Čelo postele je u hlavy důležité, aby nám nepadal polštář, v nohou není třeba, zvláště v malých ložnicích překáží. Minimální délka postele by se měla rovnat délce spáče plus 20 cm (ale raději více). Minimální šířka by měla být 80 cm, ale 90, 100 a více centimetrů poskytne víc pohodlí; výška i s matrací bývá 45 - 55 cm. Pro dvoulůžko jsou vhodnější dva samostatné rošty a dvě matrace, jež každou vybereme na míru spáče – podle výšky a váhy.

Nohy koukající z postele
i (Zdroj: Depositphotos)
Důležitá je i správná délka postele

Základní požadavky na matraci a rošt pro zdravé spaní jsou anatomicky správná opora ležícího těla a minimální tlak na páteř, aby během spaní došlo k uvolnění a regeneraci páteře, kloubů i vnitřních orgánů. Z příliš měkké nebo příliš tvrdé matrace nás bolí záda a jsme ráno jakoby rozlámaní.

Výběr matrace
i (Zdroj: Depositphotos)
Výběr matrace nepodceňujte, nechte si poradit od odborníka

Postele se vyrábí z lamina, masivu, MDF, kovu i dýhovaných materiálů. Lůžka z masivu na rozdíl od lamina a kovu nevržou, pokud jsou dobře vyrobená. Cenově dostupnější jsou postele z měkčího dřeva, jako je smrk či borovice, jsou však náchylnější k poškrábání a tvorbě otlaků. U postelí z lamina se často stává, že časem povolí spoje a pak už nejdou dotáhnout. Postele z MDF jsou kvalitnější než postele z lamina, ale také jsou dražší.

Ložnice ve světlých barvách
i (Zdroj: Depositphotos)
Nezáleží na vzhledu, ale na materiálech, ze kterých je postel vyrobená

Dýhované postele jsou většinou vyrobené z dřevotřísky dokončené dýhou. Oproti lůžkům z masivu jsou levnější a na pohled je od nich nerozeznáte, mají však nižší pevnost ve spojích. Levné kovové postele nemívají velkou stabilitu a vržou, kvalitní modely by vrzat neměly. Zajímavý design mívají kované postele, ale za pravou kovářskou práci si připlatíte. U kovu počítejte i s chladnějším povrchem.

Publikováno: 21. 7. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.