Abychom si kousek letní zahrádky přenesli i domů, nemusíme květiny ze záhonu jen uříznout a umístit do vázy. Z různých květů můžeme vytvořit krásná květinová aranžmá. Jako je tomu v případě modré hortenzie.
Jak postupovat při výrobě květinového aranžmá?
Pro vytvoření květinového aranžmá s modrou hortenzií nepotřebujeme mnoho materiálu. V prvé řadě je to nějaká nádoba, do které budeme chtít květinu umístit. Protože jsme zvolili modrou hortenzii, můžeme použít misku s modrým dekorem.
Vezmeme aranžérskou hmotu pro mokré vazby. Poznáme ji na první pohled podle barvy. Zelená je pro mokrou vazbu, šedá je určená pro vpichování suchých květin. Z bločku si odřízneme potřebný kousek, který ještě nožem ořízneme do tvaru a velikosti misky.
Vytvořené kolečko musíme nechat dobře nasáknout vodou. Vložíme ho do misky s vodou a čekáme, dokud se celé nezbarví do tmavě zelené.
A nyní již vpichujeme květiny. K modré hortenzii budeme přidávat ještě další květinu, může to být nevěstin závoj, nebo venku na louce utrhneme kvetoucí řebříček či bolehlav. Stonky zešikma seřízneme a postupně vpichujeme do hmoty.
Jak pěstovat hortenzie
Hortenzie vyžaduje polostinné stanoviště, lehce kyselou půdu. V létě jim postačí běžná vlhkost, zvládnou i přímé slunce. Odmítají tvrdou vodu a vápník. V době růstu vyžadují vydatnou zálivku a hnojení po 14 dnech tekutými hnojivy. Hortenzie je překrásně kvetoucí keř, odkvetlé rezavé květy ponecháme na rostlině až do jara. Přes zimu zakryjte u mladé rostliny zeminu chvojím, starší rostlina již zimu zvládá bez problémů. Pozor na radikální sestřih. Mohli byste rostlině spíš uškodit.
Při střihu odstraňte pouze loňské poškozené květy a suché výhony. Hortenzie kvete na loňských výhonech, pokud je odstraníte, nemá se kde vytvořit květ. Suché květy se využívají suchých vazeb. Lze ji pěstovat i v květináči na terase či balkónu. Na zimu přesuňte nádobu s rostlinou do studené světlé místnosti, přezimuje při cca 7 °C s minimální zálivkou. Nejdéle pokvete v chladné místnosti.
Náš tip: Jak udržet hortenzii modrou barvu květenství?
Základem pro udržení modré barvy je dbát na pH půdy. Již od 3,5 pH můžete docílit opravdu syté a jasné barvy. V obchodech seženete i speciální hnojivo, které je určené pro modré odrůdy. Babské rady zas říkají, že je potřeba již při sázení vložit do půdy kousek hliníku nebo třeba alobal. Myslete ovšem na to, že z bílého kultivaru modrý neuděláte. Lépe ovlivníte kyselost půdy v květináči, než u volně sazené rostliny na zahrádce.
Publikováno: 26. 7. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková