I když se zrovna nechystáte na cestu do zahraničí, se psím kamarádem můžete jezdit autem na kratší i delší výlety. Jak se o psa starat, aby mu během jízdy nic nechybělo a měl z výletu radost?
Na jízdu v autě je dobré zvykat psa již od začátku, tedy nejlépe od štěněte. Není dobré vydat se hned na dlouhou cestu, ze začátku můžeme vykonávat pouze krátké vyjížďky, aby se psík seznámil s prostorem, novými pachy i zvuky a byl během cesty klidný. Teprve když víme, že zvládá cestu v pohodě, můžeme vyrazit i na delší trasu. Na konci jízdy by měl pes dostat nějakou odměnu. Nejlépe dlouhou procházku nebo možnost vyběhnout na zahradu a užít si volného běhání v zeleni.
Jak psa v autě přepravovat?
Nesmíme zapomínat na předpisy. Cestování se zvířetem dokonce přímo upravuje zákon. Řidič zodpovídá za přepravované zvíře a musí ho zabezpečit tak, aby neohrozilo řidiče nebo přepravované osoby. Zjednodušeně řečeno pes nesmí být v autě na volno. V tomto případě si můžeme vybrat, zda psa umístíme do prostoru pro spolucestující či do zavazadlového prostoru.
Pro přepravu na zadní sedačce můžeme psa připoutat na pásový systém auta a to pomocí speciálního popruhu a postroje. Malý pes či štěně může cestovat v přepravce, tu ale nesmíme zapomenout opět připoutat pásem. Většího psa raději umístíme do zavazadlového prostoru. Ten ale musíme zabezpečit tak, aby pes nemohl během jízdy přeskočit do prostoru pro cestující. K tomu nám poslouží síť nebo mříž, kterou upevníme za zadní sedačky. Nejlepším způsobem je ovšem psa umístit do cestovní klece.
Jak se starat během jízda o psa?
Pokud používáme klimatizaci, vždy se přesvědčíme, aby průduchy nesměřovaly psovi na hlavu. Celková teplota v autě by měla být nižší maximálně o 5 °C, než je venkovní teplota. Ale toto pravidlo platí i pro běžné cestující. Předcházíme tak vzniku nachlazení či dokonce angíny.
Každé 2 hodiny zastavíme, psa vyvenčíme a dáme mu napít. Rozhodně ho nekrmíme. Ani pamlsky nejsou vhodné. Aby bylo zvíře klidné, vybavte ho na cestu jeho oblíbenou dekou nebo hračkou. Pes bude mít kolem sebe známé věci a bude klidněji zvládat cestu. A jak je to s otevíráním okénka za jízdy? Psa bychom neměli nechat při jízdě s vystrčenou hlavou z okénka. Může dojít k úrazu či podnítíme vznik nějaké nemoci.
Co dělat, když pes cestu špatně snáší
Pokud je pes během cesty hodně neklidný, slintá či dokonce zvrací, můžeme mu podat homeopatická antikinetika. Vhodné je účinky vyzkoušet. Stejně jako lidé, i psi reagují různě na podávané přípravky. V nejzazším případě, kdy všechny předchozí způsoby selžou, se můžeme obrátit na veterináře, který podá psovi sedativa.
POZOR!
Psa nikdy nenecháváme zavřeného ve stojícím autě, byť si chceme jen "na chvíli odskočit". Z chvíle se může lehce stát i půlhodina. A následky mohou být katastrofální. Zvláště v létě teplota uvnitř auta prudce stoupá každou minutou a může dojít až k úhynu zvířete na následky přehřátí. Také se postaráme, aby pes při jízdě neběhal mezi volně ležícími zavazadly v zavazadlovém prostoru. Může dojít ke zranění.
Cestování do ciziny
Pro cestování do ciziny musíme dodržet 3 základní podmínky. První z nich je identifikace zvířete. Tedy označení mikročipem. Což je dnes již povinnost u každého psa. Druhou podmínkou je vystavení europasu (Pas zvířete v zájmovém chovu) veterinárním lékařem. Třetí podmínkou je platná vakcinace proti vzteklině. Pozor, pro účely cestování je vakcinace platná až po 3 týdnech po naočkování.
Publikováno: 15. 7. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková