reklama

Čím se řídit při výběru kožené sedačky, co je eko kůže a jak o takové materiály pečovat?

Výběr sedačky či sedací soupravy je důležitý, neboť takový kousek si do domácnosti nepořizujeme každý rok. Naopak předpokládáme, že nám bude sloužit delší dobu. Pokud zvolíme koženou nebo koženkovou sedačku, musíme umět se o ni i starat, aby vydržela co nejdéle pěkná.

i (Zdroj: Depositphotos)
Je tvrdost čalounění důležitá při výběru sedačky? (Zdroj: Depositphotos)

Při výběru sedačky se kromě designu zaměřte i na komfort sezení a tvrdost čalounění. Sice se nedá říct, jestli je lepší tvrdé nebo měkké sezení, protože každému vyhovuje něco jiného, ale obecně platí, že byste měli být ostražití u příliš měkkého čalounění. To totiž může při dlouhodobějším sezení bránit ve správném držení zad, protože jim nevytváří dostatečnou podporu.

U měkkého čalounění navíc hrozí nebezpečí, že se rychleji prosedí a vás pak bude při sezení tlačit vnitřní konstrukce sedačky. Tvrdší (ale zase ne zbytečně tvrdá) sedačka vám dovolí strávit na ní celý večer, aniž by vás pak bolela záda. U pěny vyšší gramáže je také pravděpodobnější, že si déle uchová svoji původní tvrdost. Za tvrdší pěnu budete rádi i u rozkládací sedací soupravy, protože se na ní lépe spí.

Žena odpočívá na kožené sedačce
i (Zdroj: Depositphotos)
Tvrdost sedačky ovlivňuje komfort sezení

Jak tedy vybírat podle tvrdosti?

Testovat v obchodě pohovku nebo křeslo na tvrdost je poměrně ošemetná záležitost. U kvalitních výrobků je pravděpodobné, že tvrdost bude stejná nebo dosti podobná jako u výrobku, který si dovezete domů. U levného nábytku se tvrdost sezení poznává hůře, protože se u něj mnohdy používá nejlevnější pěna, která nemá tvarovou stálost a poměrně rychle se prosedí. Ve výsledku se vám tedy na prodejně může zdát sezení měkké, ale je to jenom proto, že už je čalounění prosezené. Domů si tak můžete nakonec dovézt nábytek s tvrdším čalouněním, které změkne až častým používáním.

Když si vybíráte sedačku z online obchodu a nemáte možnost si ji předem vyzkoušet, můžete se částečně řídit typem použité pěny. Levné sedačky bývají nejčastěji plněné běžnou polyuretanovou pěnou o nízké gramáži, která se již po několika měsících prosedí a zdeformuje, takže vás pak může při sezení tlačit nosná konstrukce nábytku. Z tohoto důvodu raději hledejte sedací soupravu s výplní ze studené polyuretanové pěny, paměťové pěny nebo latexu, které jsou kvalitnější a déle si udrží svoji tvrdost.

Kožená sedačka v interiéru
i (Zdroj: Depositphotos)
Při nákupu přes internet se můžete řídit typem použité pěny

Je eko kůže kvalitní, nebo byste se jí měli raději vyhnout?

Obecně se nedá říct, jestli je umělá kůže kvalitní nebo není. Stejně jako u všech ostatních materiálů záleží její kvalita na tom, jaký typ výrobce vybrané sedací soupravy nebo křesla použil a jestli s eko kůží uměl dobře pracovat. Také záleží na tom, jak se o ni budete starat. Eko kůže má prakticky stejné vlastnosti jako přírodní kůže, ale je pravda, že má menší odolnost a pevnost. To je dané hlavně pevností podkladové textilie. Levnější a méně kvalitní eko kůže se může rychleji opotřebovat a na místech, kde sedíte nejčastěji, se může i prodřít.

Lidé si často pletou eko kůži s méně kvalitní koženkou, která se používala dříve. Koženka má horní vrstvu vyrobenou z PVC, které se nesnáší se solí a potem, takže často praskala. Naproti tomu eko kůže je vyrobená z textilního podkladu (100% bavlněný úplet), na kterém je nanesená vrstva polyuretanu. Díky tomu je odolná, pevná a oboustranně prodyšná, takže byste se k ní neměli lepit. Měli byste si ale dávat pozor na rozlité tekutiny a v případě "havárie" sedačku okamžitě utřít, aby voda nenasákla do čalounění.

Prodřená sedačka
i (Zdroj: Depositphotos)
Méně kvalitní materiály se mohou brzy prodřít

Jak o koženou sedačku pečovat?

Jednou týdně nebo tehdy, když čistíte ostatní nábytek, vysajte z koženého potahu prach a drobné nečistoty vysavačem nastaveným na nízký výkon. Po přeluxování jej ještě přetřete vlhčeným ubrouskem určeným na kůži nebo bílým bavlněným hadříkem namočeným do čisticí emulze. Při čištění nepoužívejte prací prášky, aviváže, běžné čisticí prostředky a chemikálie, kartáče a hrubší látky, chemická rozpouštědla a ředidla ani čisticí pasty s abrazivním účinkem. Rozlité tekutiny ihned odsajte pomocí papírové utěrky nebo suchého bílého bavlněného hadříku, který nepouští barvu.

Vysávání nečistot ze sedačky
i (Zdroj: Depositphotos)
Vysávání nečistot ze sedačky

Ani ostatní skvrny nenechávejte na koženém potahu zaschnout, ale ihned je odstraňte pomocí vlažné vody. Poté povrch vytřete dosucha. Jakmile kůže tekutinu absorbuje, může být skvrna nevratná. Menší skvrny snadno vyčistíte bavlněným hadříkem s pěnou z mýdlového roztoku. Mýdlo musí mít neutrální pH a měli byste používat jemné krouživé pohyby. Větší skvrny odstraňte pomocí soupravy, která je určená přímo na údržbu čalouněného koženého nábytku. V té bývá čisticí prostředek na hrubé nečistoty a impregnace, která udržuje přirozené vlastnosti kůže a navíc ji i příjemně provoní.

2x do roka proveďte větší údržbu

Kromě běžného čištění byste měli u koženého nábytku provést alespoň dvakrát do roka větší údržbu, během které kůži očistíte speciálním čisticím přípravkem určeným na kožené výrobky. Části, které jsou nejvíce používané, byste měli čistit každé 4 měsíce. Po úplném vyčištění nábytku na něj aplikujte speciální emulzi na regeneraci a impregnaci kůže, a to hlavně na nejvíce namáhané části. Pravidelná údržba koženého nábytku omezí vznik skvrn, zachová vláčnost kůže a nábytek se vám bude i snáze čistit.

Čištění kožené sedačky
i (Zdroj: Depositphotos)
Čištění kožené sedačky

K impregnaci kůže používejte pouze speciální přípravky určené na přírodní kůži. Nikdy nepoužívejte sádlo, dětský olejíček, Indulonu ani jiné mastné chemikálie. Kožený nábytek neumisťujte příliš blízko radiátoru nebo jinému zdroji tepla a nevystavujte ho přímému slunečnímu svitu. Při sezení využívejte celou plochu sedáku, abyste omezili vznik rozdílů ve vzhledu kůže, která se přirozeně povoluje. Pokud dodržíte tyto zásady i pravidelnou údržbu, tak vám kožený nábytek vydrží dlouho jako nový.

Publikováno: 14. 7. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce