reklama

5 tipů, jak si příjemně nasvítit koutek na čtení

Máte doma své oblíbené místo, kde rádi odpočíváte nebo čtete? Útulný koutek v obývacím pokoji nebo ložnici, kde je vám vždycky fajn? Když si večerní atmosféru doladíte příjemným světlem, celková pohoda z výborné knihy či lahodné kávy se zdvojnásobí.

i (Zdroj: A-Light)
5 tipů, jak si příjemně nasvítit koutek na čtení (Zdroj: A-Light)

Jak na to? Abyste měli ze svého koutku na čtení a odpočívání maximální požitek, stačí při osvětlení místa dodržet několik jednoduchých pravidel. Nespoléhejte jen na lustr a rozsviťte si stolní nebo stojací lampu. Odpočinou si tak i vaše oči.

1. Nestiňte si: zdroj světla by neměl být přímo za vámi a musí se nacházet dostatečně vysoko, abyste nevrhali vlastním tělem stín. K tomu se nejlépe hodí dostatečně vysoká stojací lampa, která zvládne i svícení směrem dolů. Pokud luštíte křížovky nebo sudoku, tak nechte světlo dopadat ze strany, abyste si nestínili rukou, ve které držíte tužku.

2. Nesviťte si do očí: zdroj světla nesmí být vidět přímo, aby neoslňoval. Stolní lampa, kterou používáte na čtení, by měla mít žárovku skrytou za neprůhledným stínítkem a v žádném případě by neměla vyčuhovat ven. Popřípadě musí být lampa natočená tak, abyste o žárovku nemohli zavadit ani letmým pohledem. I když je světelný zdroj vnímaný jen periferním viděním, dochází k zbytečné námaze očního svalu.

designová stolní lampa
i (Zdroj: A-Light)
Stolní lampa, kterou používáte na čtení, by měla mít neprůhledné stínítko

3. Pozor na odlesky: Pokud si čtete z tabletu nebo sledujete film na notebooku, dbejte na to, aby se světlo neodráželo na displeji. U lesklých displejů je to skoro stejné, jako kdyby vám světlo svítilo přímo do očí.

4. Vyvarujte se studeného světla: Při čtení používejte raději teplý odstín světla, zbarvený dožluta, jaký produkují například žárovky, halogeny a LED zdroje s označením barvy světla jako „teplá bílá“. Studené bílé světlo není příliš vhodné na vytvoření atmosféry, ale hlavní důvod, proč ho nepoužívat u večerního odpočinku, je mnohem zásadnější.

Bílé světlo je podobné dennímu svitu a stimuluje lidský mozek k vyšší aktivitě. Hodí se, když potřebujete udržet pozornost při učení na zítřejší zkoušku, ale citlivějším lidem se po něm hůře usíná. Vyměňte bílé světlo za žluté a váš spánek bude hodnotnější.

5. Mějte vypínač na dosah: Ze svého oblíbeného místa chcete vstávat jen v nejnutnějším případě. Rozhodně se kvůli zapnutí lampy nechcete zvedat z křesla, hned jak se začne stmívat. Vypínač nebo dálkový ovladač mějte na dosah ruky. Obzvláště u stmívacích lamp je velice pohodlné, když k nim nemusíte pokaždé vstávat kvůli regulaci intenzity světla.

stojací lampa na čtení
i (Zdroj: A-Light)
Vysoká stojací lampa by ve čtecím koutku chybět neměla

Vytvořte ze svého koutku nejlepší místo v domě

Stolní a stojací lampa má u čtecího koutku nezastupitelné místo. Není to jen estetický doplněk, ale praktický pomocník, který při četbě šetří váš zrak. S dobrým světlem a kvalitní knihou ani nepoznáte, jestli je noc nebo den.

víceramenná stojací lampa
i (Zdroj: A-Light)
Pro čtení je ideální lampa, která zvládne i svícení směrem dolů

Publikováno: 16. 7. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce