reklama

Netradiční svatby, které se obejdou bez obřadní síně

Ne všechny svatby se odehrávají v kostele nebo v obřadních síních. Novodobý trend je uspořádat slavnostní den pro snoubence na velmi netradičních místech a léto je stvořené k tomu, aby se svatba odehrála přímo pod širým nebem. Dáme vám tip na neobvyklé, zahraniční nebo přírodní svatby, abyste mohli načerpat inspiraci.

Letní svatby

Nejprve si připomeneme, proč vlastně svatby probíhají - svatební obřad je úřední svazek dvou lidí, kteří vstupují dobrovolně do manželství za účelem založení rodiny a společného života. Z hlediska společenského je svatba obrovská událost, na kterou se sjede rodina, bližší i vzdálení příbuzní, půl vesnice a přátelé, o kterých jsme v životě neslyšeli. A to proto, aby se mohli na štěstí těch dvou podílet, ať už při přípravách, při svatbě samotné i posléze při "dokončovacích pracích". V minulých stoletích, a zvláště na vesnicích bylo zvykem, že správná svatba trvala i měsíc, počínaje námluvami, přípravami předsvatebních smluv, vypořádání majetku a věna snoubenců, ohlášky, samotné přípravy na svatbu, svatba, hostina a uvedení novomanželů do jejich nového domova. Ty novodobé se od nich zase tak moc neliší. Pouze už po rodinách nechodí námluvčí a nedojednávají s hospodářem, že tuhle strakatou krávu Máně věnem nedávejte, protože málo dojí a tchyně by jí pomluvila. 

Do svateb a jejich příprav vstoupila inovace a modernizace. Svatební obřady sice musí nadále posvětit oddávající úředník a třeba se předtím pár nechá oddat v kostele, ale už nemusíme chodit na úřad a poslouchat milionkrát obehraného Lohengrina. Oddávajícího úředníka si můžeme pozvat k nám na zahradu, do parku nebo ho můžeme vytáhnout třeba do horkovzdušného balonu. Je to novodobý trend - mít svatbu, na kterou se jen tak nezapomene, bude netradiční, neotřelá a úžasná. 

Romantika
i (Zdroj: Depositphotos)
Přímořské hotely v oblíbených turistických destinacích svatby dokonce pořádají

V tom vynikají svatební agentury, jejichž účast na svatbách větších rozměrů je prakticky nutností. Svatební agentura je mašinérie, do níž zadáte na začátku potřebné informace a na konci máte spokojené novomanžele. Z příprav na svatbu není nutné se zbláznit. Máte velké plány, a ještě větší rodinu? Nemáte čas obíhat úřady, půjčovny šatů, cukrárny a restaurace? Spolehněte se na svatební agenturu, která všechno potřebné zařídí a zorganizuje za vás a vy jen udílíte instrukce a podepisujete platební příkazy. Svatební agentury mají ucelený itinerář všech možných podob svatebního dne, nebojí se zorganizovat opravdu netypickou svatbu a splní vám téměř každé, jen trochu proveditelné přání.

Venkovní svatba

Svatba v městském parku? Proč ne? Zde jde opravdu o organizaci, kterou bychom měli nechat na svatební agentuře. Mnohá města dokonce takové svatby nabízejí. Přidělení pracovníci v parku vyčlení místo pro svatebčany, vztyčí slavobránu, připraví židle, dekoraci a hudební produkci. Využívají se altánky v parku, romantická zákoutí nebo městská jezírka. To vše působí jemně, svěže a originálně. Svatebčané a snoubenci mohou dokonce do parku dojít pěšky, čímž zvýší svou publicitu. V parku se dokonce může odehrávat i svatební hostina, je možné zde tančit, hrát hry a bavit se. Nezapomeňte ale, že městská vyhláška o rušení nočního klidu dovoluje takové akce pouze do 22.00 hodin a pro další pokračování je potřeba se přesunout jinam. Podmínkou konání svatby v městském parku je samozřejmě podmíněno i tím, že následující den nezbude po takové akci na místě konání ani papírek od žvýkačky. I zde se uplatní svatební agentura, která zajistí dokonalý úklid, případně je možné požádat o spolupráci městský úřad, který za poplatek zorganizuje posvatební úklid sám.

Venkovní svatba
i (Zdroj: Depositphotos)
Svatba uprostřed městského parku přiláká i řady kolemjdoucích

Vesnická svatba

Svatba na vesnici, to je událost roku. Je zajímavé sledovat, jak se spousta mladých párů pozvolna vrací k tradicím svým předků a pořádá svůj svatební den před očima celé zevlující vesnice. Menší vesnice se dokonce účastní a aktivně pomáhají s přípravami. Celé svatbě většinou předchází pravá a nefalšovaná zabíjačka, díky čemuž se zajistí přísun proviantu na svatební hostinu a pokryje se tím i část svatební výslužky. Jednoduché a praktické. Zahrada, sad nebo pastvina jsou ideálním prostorem pro samotnou svatbu, oddávající úředník přijede ve stanovený čas, tetičky z horního i dolního konce vesnice si vezmou na starost nevěstu a z každé chalupy jí přispějí na věno, zatímco mužská část svatebčanů shání občerstvení a do toho ve stodole slepice vesele oklovávají svatební dort. Ale všechno je v přátelském a rodinném duchu, nikdo neřeší upadlý zákusek pod stolem, ušpiněná saka nebo klímajícího tchána pod ořechem.

Vesnická svatba
i (Zdroj: Depositphotos)
Koláče, pečené sele na rožni, plačící babičky - to je pravá vesnická svatba

Lesní svatba

Les, to je chrám sám o sobě. Nechat se oddat na lesní pasece, vysoce vystlané heboučkým mechem za milostného zpěvu ptáků a klepání datla do kmenů statných velikánů je akce jako stvořená pro lidi, žijící v symbióze s přírodou. I sem může dorazit oddávající úředník (pokud se jedná o odlehlejší místo, které znáte jen vy, nezapomeňte s ním tuto oblast navštívit ještě před svatbou, abyste ho pak bloudícího nehledali ve třetím polesí). Bohužel v lese nemůžete uspořádat hostinu, leda byste k tomu měli povolení od lesní správy, a i tak musíte dodržet mnohá nařízení. Do lesa nepatří hudba, hluk a nepořádek. Pokud tedy trváte na lesní svatbě, vyberte si místo poblíž nějakého pohostinského zařízení, kam se můžete po obřadu uchýlit a oddat se milostnému tokání nad talířem kančího se zelím. Nebo se šípkovou.

Lesní svatba
i (Zdroj: Depositphotos)
Obřad uprostřed lesa vydá za tisíc romantických zážitků

Svatba na vodě

Rozumí se samozřejmě svatba na lodi. I zde je praktičtější oslovit svatební agenturu. Organizace takové svatby je časově náročná. Je mnoho lodních společností, která vlastní plavidla odpovídajících rozměrů a uspořádat u nich svou svatbu bude pro ně ctí. A přínosem do rozpočtu. Mějte na paměti, že taková svatba bude opravdu něco stát a pokud nemáte v příbuzenstvu někoho od Rothschildů nebo strýčka naftového magnáta, raději volte suchozemskou svatbu. Na druhou stranu - voda, vlny, nebe nad hlavou, břeh daleko a pohled na nepříjemného bratrance, který jat mořskou nemocí vrací právě snědený dort do vody, vám může velmi nepříjemně zpestřit svatební den. Na lodích je pak vycvičený personál, který vám splní každé přání, připravit pro ně svatební hostinu je maličkost a ubytování v podpalubní kajutě, kde strávíte svatební noc - jaká nezapomenutelná romantika.

Svatba na lodi
i (Zdroj: Depositphotos)
Pokud netrpíte mořskou nemocí, je pro vás ideální svatba na lodi

Svatba ve vzduchu

Ano, i to je možné a máte dokonce na výběr z několika možností. Můžete si pronajmout horkovzdušný balón, soukromé letadlo anebo pro obzvlášť odvážné se nechat oddat opravdu ve vzduchu při paraglidingovém výskoku. Zde doporučujeme oslovit stejně odvážného oddávajícího, který padaje volným pádem střemhlav vám odrecituje předepsané formule o sňatku. Samozřejmě ve vzduchu není možné uspořádat svatební hostinu, dokonce ani do balónu se vám svatební tabule a příbuzenstvo nevejde, ale ten chvilkový pocit, kdy vám ve vlasech vane čerstvý vítr a unáší vás neznámo kam, musí být adrenalinový i osvobozující zároveň. Ujistěte se také, zda váš protějšek má pro takovou akci plné pochopení a zda ani jeden z vás netrpíte závratěmi a strachem z létání.

Svatba v balónu
i (Zdroj: Depositphotos)
Do balónu se vám příbuzní nevejdou, čímž bude svatební obřad pouze a jen váš

Svatba pod vodou

Přijde vám svatba na lodi příliš fádní? Ponořte se pod hladinu a v neoprenu si vzájemně přes kyslíkovou masku zabublejte své "ano". V nabídce svatebních agentur naleznete překrásný zážitek pod mořskou hladinou mezi korály, svatebčany vám obstarají pestrobarevné ryby a místo chóru budete vnímat šumění vzduchu ve vašich kyslíkových lahvích. Okolo klid a mír, přenádherná scenérie podmořského světa, nevěsta si může pro větší efekt na potápěčskou výstroj nechat připevnit závoj a fotografie úchvatné podívané, kam lidské oko normálně nedohlédne, vám zajistí profesionální podmořský fotograf. Moře dokáže pro sportovně založené páry nahradit bazén a svatebčané mají tak okolo o zábavu postaráno a sázejí se, kdo za snoubenci dříve do vody spadne. Ani tento obřad není nejlevnější, a navíc se předpokládá, že budoucí novomanželé umějí plavat a jejich ponor za účelem sňatku není první v jejich životě. 

Svatba pod vodou
i (Zdroj: Depositphotos)
Adrenalinově ladění snoubenci se mohou ponořit do hlubin oceánu

Další netradiční svatby

V Čechách nemáme moře, ani mořské pláže, nerostou zde palmy, hory se nedotýkají nebes a nejsou pokryty věčným ledem a sněhem. Za těmito zážitky, spojenými se svatebním obřadem musíme do ciziny. Protože taková svatba je opravdu nákladná a náročná na čas i prostor, je ideální, pokud svou svatbu zvolíte v rámci dovolené a vzdáte se několika tuctů svatebních hostí z řad příbuzenstva. Opět je praktičtější požádat o spolupráci svatební agenturu, která kromě organizace samotné svatby vyřídí též množství povolení na příslušných úřadech. Brát se v cizině totiž není jen tak. Spousta zemí vás coby snoubence ale ráda přivítá, hotely jsou na podobné akce připraveny ve dne i v noci a personál vám vystrojí takovou romantiku, že na ní do smrti nezapomenete.

Potřebujete s sebou ale mít nejen platné cestovní doklady a povolení k sňatku, ale také česky mluvícího delegáta nebo koordinátora, který vyřídí legalizaci sňatku. Také nezapomeňte na vystavení kopie rodného listu a to, že všechny dokumenty musí být ověřeny na Ministerstvu zahraničních věcí. Svatba v zahraničí se také objednává minimálně 3 měsíce dopředu, aby se stihly vybavit všechny potřebné formality. Na místo určení se pak snoubenci musí dostavit raději 3 dny dopředu. Oddací list dostanete ihned po skončení obřadu opatření apostilou (doložka ověřující platnost dokumentů). Nezapomeňte si po návratu do Čech nechat oddací list přeložit do češtiny.

Svatba v cizině
i (Zdroj: Depositphotos)
Nezapomeňte na všechny důležitá povolení a doklady

Bylo by asi jednodušší vyjmenovat místa, kde se svatby pořádat nemohou, protože ta ostatní místa jsou na velmi dlouhý seznam. Svatbu si můžete zorganizovat v muzeu, ve veřejné knihovně, na zámku, na bobové dráze, při bungee jumpingu, ve stodole, na matějské pouti, v zoologické zahradě, na nejvyšší hoře světa, při zorbingu, v casinu, na ulici, v ledovém hotelu, v jeskyni, na pláži....

Abyste si mohli uspořádat svatbu netradičně, musíte splnit několik podmínek. Především je potřeba zažádat na příslušném matričním úřadu, v jehož městě máte trvalé bydliště o povolení uzavřít manželství před jiným matričním úřadem než místně příslušným nebo na jiném vhodném místě. Tuto žádost podává jeden ze snoubenců s písemným souhlasem snoubence druhého. Matriční úřad pak žádost posoudí a případně vydá povolení nebo požádá o doplnění dalších náležitostí. Tento úřední úkon je zpoplatněn.

Svatba
i (Zdroj: Depositphotos)
Při svatebním veselí vznikají nejkrásnější fotografie

Pamatujte také na to, pokud vstupujete do manželství s člověkem, který není rodilým Čechem a nemluví plynně naším jazykem, případně pokud je vaším nastávajícím osoba hluchoněmá - v takových případech je nutnost zajistit tlumočníka. Jinak by obřad nebyl uznán platným. Totéž platí i o svědcích. V případě, že svatba probíhala v cizině a svědci nebyli českého původu, je potřeba na úřadech doložit opis jejich dokladu totožnosti.

Protože svatba je jedinečným zážitkem v životě všech snoubenců, dávají si na výběru a průběhu svatby záležet. Moderní doba navíc vysloveně nahrává konání netradičních svateb a nakonec, až se po letech společně podíváte na fotografie ze svatebního dne a připomenete si krásné okamžiky, určitě nebudete litovat, že jste se rozhodli právě pro ten či onen netypicky pojatý den.

Svatba a tradice
i (Zdroj: Depositphotos)
U mnoha rodin se po generace dění nejrůznější svatební tradice

Publikováno: 18. 7. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová