Jak se zbavit molů z šatníků i potravin?

Jestliže nám při otevření dveří skříňky s potravinami či šatní skříně najednou vylétl drobný šedivý motýlek, je téměř jisté, že se u nás zabydleli moli. Díky správnému postupu se tento problém dá celkem rychle vyřešit. Poradíme vám, jak se molů zbavíte.

Moli se mohou vyskytnout jak v potravinové skříni, tak v šatně (Zdroj: Depositphotos)

Potravinoví moli

Potravinových molů je více druhů. Nejznámější je mol moučný, je ale také mol obilný či zavíječ paprikový. Najdeme-li mola či jeho larvy například v mouce, nestačí ji přesít, takovou je potřeba vyhodit. Vajíčka molů jsou velká asi jako zrnko krupice. Navíc je mouka znečištěná jejich výkaly. Potravinového mola rozeznáte od toho šatního podle hnědých skvrn na křídlech. V potravině zanechává pavučinky či zámotky. Dostanou se k vám většinou s novým nákupem (nejde jen o mouku, ale i o rýži, ovesné vločky, luštěniny, strouhanku, různá semínka, kakao či sušené houby, naleznete je i v krmivu pro domácí mazlíčky).

Potravinový moli v ořechách
Potravinové moly najdeme i v pytlíku s ořechy (Zdroj: Depositphotos)

Nejprve musíme zkontrolovat všechny sypké potraviny, koření i dosud neotevřené věci. Jakmile někde zpozorujeme larvy či létající hmyz, nemilosrdně vše vyhazujeme, a to i potraviny, které byly s těmi napadeným v blízkém kontaktu. Vyřazené jídlo vložíme do plastového pytle, ten uzavřeme a okamžitě vyneseme do kontejneru. Následně pečlivě umyjeme a vysušíme všechny nádoby určené k přechovávání potravin, poličky a skříňky saponátem a následně octovou vodou. Do každé uzamykatelné dózy na potraviny vložíme po dvou bobkových listech nebo malý sáček s kuličkami pepře, jejichž vůni moli nemají rádi. Ve skříňkách můžeme rozvěsit i snítky levandule.

Uskladnění potravin
Potraviny musíme uskladnit v uzavíratelných dózách (Zdroj: Depositphotos)

Do spíže umístěte speciální mollapky, pravidelně je kontrolujte a vyměňujte. Popř. kupte kartičky s vosičkou Trichogramma, které parazitují na vajíčkách molů. Nejsou téměř vidět, pro člověka i domácí zvěř jsou zcela neškodné. Pokud se již nemají čím živit, samy zahynou a přemění se v prach.

Mol šatní

Mol šatní
Mol si pochutná na vlněných svetrech stejně jako na kožešině (Zdroj: Depositphotos)

Mol šatní se rád krmí vším, co je přírodního původu. Nepohrdne vlnou, peřím, surovou kůží, kožešinami, bavlnou, zkrátka vším, co obsahuje keratin. Pokud se domníváte, že zabitím motýlka máte vyhráno, opak je pravdou. Na našem oblečení se živí larvy. Jeden dospělý mol je schopen naklást až 100 vajíček. Než se promění v úplného dospělce, může to trvat až 4 měsíce. Invazi v šatní skříni zlikvidujete systematickým postupem. Naše babičky vkládali k oblečení naftalinové kuličky. I dnes je můžeme v obchodě sehnat. Ne každému je ale jejich vůně příjemná. Začneme tedy od začátku. Nejprve veškeré oblečení vykliďte a vyperte, skříně důkladně vyčistěte. Vhodné je ošetřit je nejlépe reziduálním insekticidem. Ten působí i několik týdnů po aplikaci.

Šatní skříň
Do skříně můžete umístit závěs proti molům (Zdroj: Depositphotos)

Dále můžete nastražit feromonové pastičky. Ovšem ty nejsou zcela spolehlivé, působí pouze na samečky. Mohou však působit preventivně. Vždy je lepší výskytu molů předcházet. Do skříní s oblečením umístíme voňavý pytlík s levandulí, kterou moli opravdu nesnáší. Pokud ani vám nevoní, vyměňte levanduli za pomerančovou či citronovou kůru smrkové jehličí či skořici. V drogerii seženeme různé kuličky, závěsy a další přípravky, které můžeme do skříní umístit. Skříně pravidelně větrejte, sezónní oblečení uskladněte do neprodyšných obalů. Protože mol si libuje ve tmavých koutech, pouštějte často do skříní světlo. 

Autor:

Související k tématu