reklama

Odnaučte kočku škrábat doma nábytek

Mít doma nějakého zvířecího mazlíčka nese svá rizika. Pokud nemáme zahradu, musíme počítat s tím, že zvíře bude s námi doma a může tam způsobit i mnoho škod. U koček hrozí, že si udělají škrabadlo z našeho nábytku. Jak odnaučíme kočku, aby si brousila drápky na našem vybavení?

i (Zdroj: Depositphotos)
Odnaučte vaši kočičku škrábat doma nábytek (Zdroj: Depositphotos)

Odnaučit kočku škrábat nábytek vyžaduje kombinaci správných postupů a důslednosti. Povinností je samozřejmě pořídit nějaké škrabadlo nebo jí vybrat předmět, na kterém si své drápky bude moci beztrestně nabrousit. Ale tím to většinou nekončí. Ještě musíme nějakým způsobem zabezpečit nábytek na dobu, než se naučí, že to opravdu nemá dělat.

Užitečným pomocníkem je rozprašovač. Honění kočky po bytě s novinami či proutkem je pro ni jen velká zábava, kterou bude chtít co nejčastěji opakovat. Postřik studenou vodou dá kočce jednoznačně najevo, že tohle prostě škrábat nesmí. Můžeme také použít citrusy a hřebíček, jejichž vůně tyto domácí šelmy obecně nesnášejí. Takže poblíž ohroženého nábytku rozmístíme citrusy a napíchaným kořením, nebo ohrožený nábytek potřeme silicí s těmito vůněmi.

Kočka na škrabadle
i (Zdroj: Depositphotos)
Pořiďte kočce vhodné škrabadlo

Jak zamaskovat již vzniklé rýhy?

Pro zamaskování rýhy na světlém a lakovaném nábytku ze dřeva si připravíme speciální směs. Ve vodní láhvi rozpustíme čtyři lžíce vosku a vmícháme k nim tři lžíce terpentýnu a ještě dvě lžíce technického lihu. Škrábance opatrně přetřeme měkkým hadříkem napuštěným benzínem. Následně na dřevěný povrch naneseme připravenou směs a necháme ji zaschnout. Nakonec vše pořádně vyleštíme. Mělké rýhy můžeme zamaskovat i vrstvou bezbarvé vazelíny, kterou necháme dvacet čtyři hodiny zasychat a pak přeleštíme.

Kočičí drápky
i (Zdroj: Depositphotos)
Kočka musí o své drápky pečovat

Náš tip na závěr - jak se zbavit zápachu z kočičí moči?

Chováme-li kočky, může se stát, že se nám vyčurají na koberec. Jak se zápachu kočičí moči ale zbavit? Jednoduchým řešením je nasypat na ještě mokrou skvrnu velkou hrst soli a po 24 hodinách důkladně vyluxujeme. Pokud zápach zcela nezmizí, potřeme místo ještě citronovou šťávou nebo aviváží. Savo nepoužíváme, jeho pach by lákal kočku svůj kousek zopakovat.

Kočičí moč na koberci
i (Zdroj: Depositphotos)
Jak odstranit zápach z kočičí moči?

Publikováno: 8. 7. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce