reklama

Kam vyrazit s dětmi o prázdninách, aby mohly načerpat nové zážitky a nenudily se doma?

Letošní prázdniny začínají spíš rozpačitě. Stále ještě nemáme jistotu, že můžeme vycestovat do zahraničí, i když se mnohé země tváří, že ano. Situace po koronaviru se však občas náhle změní a může poměrně zásadně zamíchat našimi plány a zhatit dlouho připravovanou dovolenou u moře. Máte nějaký záložní plán, abyste mohli dětem dopřát nevšední zážitky? Vytipovali jsme pro vás několik zajímavostí.

i (Zdroj: Depositphotos)
Kam vyrazit s dětmi o prázdninách (Zdroj: Depositphotos)

Prázdninové akce pro děti

Prázdniny nakročily do svého prvního týdne. Ačkoliv nás počasí zrovna nepřekvapuje letními teplotami, sluncem a vyhřátými plážemi, nemusíme být kvůli tomu smutní. Naopak, pokud zrovna z nebe nepadají trakaře, můžeme se poohlédnout po nějaké zajímavé akci pro děti. Děti se zabaví a jistě budou mít větší radost ze zážitku, než když celý den prosedí doma u mobilu. 

Praha

Staré ponuré a dávno zapomenuté uličky Staré Prahy, to je výzva. Projděte se spolu se strašidelným průvodcem tajuplnými zákoutími, průchody a můžete celou dobu poslouchat dávné pověsti o pražských strašidlech a dávných dějinách. Kromě toho poznáte stará místa, která na vás dýchnou minulostí a připomenou vám úchvatné krásy pražského města, jehož sláva hvězd se dotýká.

Praha
i (Zdroj: Depositphotos)
Tajuplná Praha a její staré uličky a ještě starší historie

Runway Park na letišti Václava Havla v Ruzyni má pro milovníky letadel a techniky připravenu zajímavou exkurzi do bezprostřední blízkosti letadel a vy tak můžete spolu s dětmi poodhalit zákulisí mezinárodní dopravy. Letiště navíc chystá i ukázky psovodů, sokolníků, letištních hasičů a dronů. 

Letiště
i (Zdroj: Depositphotos)
Ruzyňské letiště ukáže návštěvníkům technické zázemí i letadla zblízka

Liberecký kraj

Hradozámecká noc v Zákupech na zámku je připravena pro odvážné. V doprovodu císařského komorníka Evžena Ketterla a císařovy osobní přítelkyně Kateřiny Schrattové navštívíte místa, kde přebýval sám císař František Josef I.

Bezděz nabízí bluegrass a country festival pro milovníky této hudby. Folkové a country skupiny jsou připraveny bavit návštěvníky hradu po celý den.

Bezděz
i (Zdroj: Depositphotos)
Na Bezdězu proběhne country a bluegrass festival

Po celé prázdniny je pro vás zdarma otevřena Sluneční terasa v Aquaparku v Liberci. Při slunění se můžete kochat pohledem na panorama Ještědu, děti se pak zabaví v nafukovacích bazéncích a skákacím hradu nebo využijí trampolínu a koloběžky. Nechybí ani občerstvení.

Sychrov vás přivítá nejen krásnými interiéry, ale také šermířským vystoupením skupinami nadšenců a propagátorů historického šermu. 

Východní Čechy

Výlet po mladějovické úzkokolejce, která má všehovšudy pouhých 600 mm rozchod, potěší všechny vláčkové milovníky. Historická parní lokomotiva vás proveze po okolí a nabídne krásy přírody.

Parní lokomotiva
i (Zdroj: Depositphotos)
Okružní jízdy vlakem, taženým parní lokomotivou, patří k oblíbených výletům

Na hradě Kunětická hora se setkáte s králem Vladislavem Jagellonským, který přijel navštívit svého rádce, pana Viléma z Pernštejna. Užijete si také výklad historie v kostýmech nebo pasování návštěvníků na rytíře. 

Vysočina

Co takhle zažít komentované krmení zvířat? Máme možnost v ZOO Jihlava. Bude svědky oběda u surikat, žiraf, lam, babirus, medvědů, lemurů, tapírů, a kromě toho vás okouzlí letové ukázky sov a dravců. Po celé prázdniny máte možnost zažít tuto jedinečnou akci.

Ve Světlé nad Sázavou zabaví všechny děti Lego. Ryze letní expozičně - herní výstavu modelů z více než 500.000 kostiček nabídnou dioráma města s pohyblivými exponáty nebo dětská herna s Legem. Budete moci svým dětem nové druhy dokonce i zakoupit.

Cesta do včelího města na vás čeká ve Žďáře nad Sázavou. Expozice života včel, výroba medu a podružné zpracování včelích produktů zaujme malé i velké návštěvníky. A dokonce si takový včelí život můžete vyzkoušet na vlastní kůži v replice úlu.

Včela
i (Zdroj: Depositphotos)
Představili jste si někdy, jaké by to bylo stát se včelou?

Klášter Želiv nabízí putovní výstavu Má vlast, zaměřenou na cestu proměn kulturního dědictví v ČR, zejména na zajímavá a opravená místa. Navíc si užijete komentovanou prohlídku kláštera a kostela Nanebevzetí Panny Marie. 

Střední Čechy

Mělnická náplavka se na chvilku promění na přímořskou oblast, kde návštěvníky nadchnou stánky s grilovanými rybami a mořskými plody, španělskou paellou, havajským poké, japonským sushi, portugalskými sardinkami, kubánskými sendviči, nebo srbskou pljeskavicí. Dále koupíte na trhu olivy, exotické ovoce, bylinky nebo cizokrajné koření.

Chcete se na jedno odpoledne stát pračlověkem a zažít na vlastní kůži, jak se našim dávným prapředkům žilo? V Hoříně v zooparku vám toto přání splní. Pro děti bude zábavný den doplněn soutěžemi a tancem. Přijďte stylově oblečeni a dostanete odměnu.

Pravěk
i (Zdroj: Depositphotos)
Zahrajte si s dětmi na pravěké lidi a užijete si spoustu zábavy

Vypravte se po stopách kutnohorských havířů a nejlépe v noci. Noční prohlídku započnete na nádvoří Hrádku, budete se moci seznámit s dobovým oblečením i nástroji havířů a nebude chybět ani sestup pod zem do štoly do absolutní tmy. Na památku si pak v hornické osadě vyrazíte groš.

Horníci
i (Zdroj: Depositphotos)
Středověcí havíři neměli nikdy na růžích ustláno a vy se o tom můžete přesvědčit

Jižní Čechy a Plzeňsko

Po celé prázdniny jsou na Lipně - Černá v Pošumaví k vidění Giganti doby ledové. 18 modelů v životní velikosti vás ohromí svou mohutností, dozvíte se něco o jejich životě a novinkou letošní výstavy jsou skutečné mamutí kly, kosti srstnatých nosorožců nebo parohy veledaňků.

Mamut
i (Zdroj: Depositphotos)
Šumava nabízí unikátní výstavu prehistorických gigantů

Rodinný penzion Veverčí Dvůr v Roseči láká na největší kukuřičné bludiště u nás. Součástí je i slámový hrad, možnost zapůjčení monokol, klokaních bot nebo si zaskákat na velkoplošných trampolínách. Pobavte se na čerstvém vzduchu a připomeňte si prázdniny u babičky a dědy na vesnici.

Digitální hřiště je to nejlepší z audiovizuálního umění. Přijďte se o tom přesvědčit do autobusové haly v Plzni. Čeká na vás svět imaginace, světelných efektů a zvuků. Virtuálně zachráníte Zemi, zahrajete si obrovské Člověče nezlob se nebo pomocí světelného meče ovládnete skály.

Světelný meč
i (Zdroj: Depositphotos)
Virtuální realita a interaktivní zábava je hitem posledních let

Západní Čechy 

Týden na vlnách UNESCA startuje v Jáchymově. Jedná se týdenní pobyt v lázeňských zařízeních s doprovodnými akcemi, výlety a návštěvami okolí. Dozvíte se o jáchymovských dolech, užijete si třeba bylinné koupele a navštívíte unikátní ostrovský hrad.

Rezervace SOOS je poměrně známou oblastí, kde spatříte rozsáhlá rašeliniště a uvidíte, jak se na takovém místě daří rostlinám a živočichům, jak na povrch země vyvěrají četná vřídla a můžete se svézt důlním vláčkem, který s vámi celé rašeliniště obkrouží.

SOOS
i (Zdroj: Depositphotos)
Rašeliniště SOOS stojí za zhlédnutí v každou roční dobu

Ústecký kraj a severozápad Čech

Kdo si ještě vzpomene, co to byly a jsou "Igráčky"? Jejich výstava na připomenutí na vás čeká ve Šluknově. Oblíbené figurky si nejen prohlédnete (bude k vidění i nejstarší igráček zedník z roku 1976), ale také si můžete sestavit vlastní designovou figurku. 

V Růžové na Děčínsku je připravena indiánská vesnička Rosehill. Naučí vás házet tomahawkem, střílet z luku nebo házet oštěpem. Vše doplní indiánské tance, písně a divadlo.

Indiánka
i (Zdroj: Depositphotos)
Vyzkoušejte si život indiánů ve vesnici

Lužický motoráček vás proveze krajinou Lužických hor - z České Kamenice až do Liberce. Po cestě uvidíte Benešov nad Ploučnicí, Českou Lípu či Jablonné v Podještědí. Motoráček projede i po mohutném kamenném viaduktu dlouhém 200 m a vysokém až 30 m přes Kryštofovo údolí.

Severní Morava a Slezsko

V Opavě se chystá 3. ročník šifrovací hry. Sestavte si tým a začněte hledat šifry, které vás po vyluštění posunou na další úsek. Připraveny jsou i nápovědy a pro vítěze, kteří se do cíle dostanou jako první je nachystána velká odměna.

Karvinou zase projedete jako panstvo v historickém kočáře. Trasa vede starým jádrem města a z velké části parkem B. Němcové. Na hodinu si vychutnáte romantickou projížďku za zvuku kopyt krásného páru koní.

Kočár
i (Zdroj: Depositphotos)
Projížďka po parku v historickém kočáře vás vrátí do romantické minulosti

Unikátní prvorepublikový bunkr MO-S5 Na Trati je určen pro milovníky military, ale i pro ostatní. Unikátnost spočívá ve dvou totožných objektech, spojených 22 metrů dlouhou podzemní chodbou, nad kterou vede silnice.

Střední Morava

Pro turisty, kteří přespí v Olomouci bude zajištěna zdarma karta Olomouc region Card, která držitele opravňuje k návštěvě více než 90 turisticky zajímavých míst, včetně bezplatného užívání městské hromadné dopravy. Velkým lákadlem jsou třeba nové sluneční hodiny.

Hranický skauting slaví letos 100 let od svého vzniku. Nabízí tak výstavu, kde mapuje celou éru skautského života, skautské kroje a odznaky. Je připravena i interaktivní část, kde si vyzkoušíte práci s buzolou, vázání uzlů nebo rozdělávání ohně pomocí křemene. 

Skauti
i (Zdroj: Depositphotos)
Skautské kroje, odznaky a jejich život můžete poodhalit i vy

Pokud se chcete seznámit s obry, kteří obývají podmořský svět, zastavte se v obchodním centru ve Zlíně. Čeká tu na vás plejtvák, kosatka, chobotnice nebo krakatice. Interaktivní zóna vás vezme do virtuálního světa pod mořskou hladinou. 

Bistro Razula ve Velkých Karlovicích připravilo rodinné odpoledne pro milovníky italské pizzy. Šéfkuchař Spa hotelu Lanterna vás naučí ve svém kurzu správnou přípravu těsta, zdobení i pečení. Užijete si spoustu zábavy a dostanete certifikát cechu pekařského.

Pizza
i (Zdroj: Depositphotos)
Pod vedením šéfkuchaře si můžete vyrobit vlastní pizzu

Bludiště plné křišťálových a křivých zrcadel a kaleidoskopů v Kroměříži nabízí zábavu pro děti i dospělé. Místní muzeum vás pro změnu ohromí krásou historických hraček i počátku 20. století po současnost. 

Jižní Morava

Brněnské pověsti si v ničem nezadají s těmi pražskými. Víte, jak to je s brněnským drakem? Vydejte se po stopách legend ulicemi Brna a objevujte staré symboly a poznejte jejich význam. Zábavní vědecký park VIDA se vydal po stopách dinosaurů ve 3D filmu a na cestě do druhohor zažijete dobrodružnou výpravu za masožravými dinosaury, býložravci s dlouhým krkem nebo obrovskými krokodýly. Součástí jsou i venkovní exponáty a spolu s vědci objevíte pradávný svět v zamrzlých skalách Antarktidy.

Dinopark
i (Zdroj: Depositphotos)
Také v Brně se budou ve 3D efektech prohánět dinosauři

Kaktusáři a teraristé si dají sraz v Mikulově, kde se koná prodejní výstava. K vidění budou exponáty z celého světa a připraveni budou i poradci pro chovatelství a pěstování.

Kovárna v Těšanech je pověstná svými výrobky v širokém okolí. Znáte tu pohádku o tajemném myslivci, který si nechal od tamního kováře podkovat své černé koně? Jak to dopadlo, se dozvíte právě tam a k tomu poznáte, jak se ze železa stane podkova, co vyráběl kolář nebo co je to nebozez.

Hrad Bítov má nejen velmi krásné expozice a jedinečnou výstavu vycpaných psů, ale chystá také celou řadu zajímavých akcí. Třeba střelbu z luku a kuše pod vedením zkušených mistrů lukostřelců.

Publikováno: 19. 7. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová