reklama

Vyrobte si podle našeho návodu čajový domeček

Pokud si kupujete ovocný porcovaný čaj v papírových sáčcích, určitě byste rádi měli přehled v jednotlivých příchutích. K tomu budete potřebovat krabičku na čajové sáčky nebo alespoň domeček. A ještě si ho můžete vyzdobit přesně do svých barev či oblíbeného motivu.

i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Čajové sáčky můžete uložit do domečku (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Jak si vyrobit domeček na čajové sáčky?

Na výrobu domečku na čajové sáčky nepotřebujeme mnoho materiálu. Pokud si chcete vyrobit i samotný domeček svépomocí, na internetu určitě naleznete mnoho návodů ze dřeva či kartonu. My ale dnes použijeme zakoupený korpus z cca 5 cm silné překližky. V nabídce naleznete různé tvary výřezů okénka. Připravíme si dřevěný domeček, ubrousek, lepidlo, štětec a nůžky.

Výroba domečku na čajové sáčky
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Na zdobení ubrouskovou technikou není potřeba mnoho materiálu

Nejprve musíme tělo domečku řádně potřít lepidlem. Ze všech obyčejných univerzálních lepidel se mi nejvíc osvědčil Herkules. Nejen, že se s tímto lepidlem dobře pracuje, poměrně rychle schne, ale také umí vytvořit efekt popraskaného povrchu, což si ukážeme s jiným lepidlem v druhé části návodu. Necháme zaschnout. To v závislosti na teplotě v místnosti může trvat cca 15 - 20 minut. Tento proces můžeme urychlit, pokud otevřeme okno a domek necháme schnout na průvanu. Vlhký vzduch naopak schnutí prodlouží.

Natření lepidlem
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Celý povrch důkladně potřeme lepidlem

Než nám domek zaschne, připravíme si ubrousek. Většina ubrousků se skládá ze 3 vrstev, my použijeme tu vrchní potištěnou. Spodní nevyhazujeme, mohou nám posloužit pro očištění štětce či potřísněných prstů. Nejjednodušším způsobem, jak můžeme "odloupnout" vrchní vrstvu, je lehce si navlhčit palec a ukazovák a mezi prsty ubrousek stisknout. Na jednom prstu zůstane spodní vrstva, na druhém ta horní - jak je vidět na obrázku.

Vrstvy ubrousku
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Oddělíme si vrchní potištěnou vrstvu

Na suché tělo domku si vyměříme ubrousek. Protože použijeme celý motiv ubrousku, máme o mnoho lehčí práci - domeček do ubrousku prostě zabalíme. Těžší je, pokud si vybereme jen menší motivy, ty pak musíme z ubrousku vystříhat, nebo ještě lépe vytrhat. Aby se ubrousek na podklad přichytil, vezmeme žehličku. Mnoho návodů říká, že je potřeba použít pečící papír. Vyzkoušela jsem oba způsoby a vyhovuje mi zažehlovat napřímo. Teplotu na žehličce snížím na nižší stupeň a mohu pracovat. Doporučuji pořídit si žehličku bez napařování, ideální jsou malé cestovní žehličky. Ubrousek opatrně nažehlíme, v rozích postupujeme jemně, abychom si ubrousek neroztrhli. Teplem se zaschlé lepidlo opět oživí a vsákne se do ubrousku.

Vyměření ubrousku
Ubrousek si vyměříme (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Zažehlení ubrousku
Ubrousek na tělo domečku zažehlíme (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Místa, která budou v domečku volná, máme nyní potažená ubrouskem. Proto vezmeme nůžky a vše vystříháme. Nemějte strach, že budou okraje zubaté, uvidíte, že na konci nebude nic vidět. Jen pozor u okénka, kde jsou jen malé plochy u mřížky, abyste si ubrousek neodtrhli úplně. Ale ani v takovém případě nezoufejte. Můžete jej znovu vystřihnout a nalepit. 

Odstřižení zbytků
Přebývající ubrousek odstřihneme (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Vystřižení okna
Také okno musí zůstat prázdné (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

A nyní opět přichází na řadu lepidlo. Na trhu je k dostání i speciální lepidlo přímo na ubrouskovou techniku neboli decoupage, ale pro začátek si vystačíte s obyčejným lepidlem na papír. Pro vrchní vrstvu jsem použila plochý štětec s jemnými, ale celkově pevnějšími štětinami. Pozor, právě se dostáváte do místa, kdy se nejvíc pospíchá a také bohužel nejvíc chybuje. Pokud nanesete na jedno místo více lepidla, ubrousek se zkrabatí, pokud málo, může hrozit protržení a shrnutí ubrousku. Pracujte pomalu, po malých plochách. Naneste lepidlo na štětec a jemnými krátkými tahy vyrovnávejte povrch ubrousku. Tím dojde k jeho zafixování. Nezapomeňte na všechny kraje, kde je potřeba přetáhnout až do míst, kde je čisté dřevo. 

Nanášení lepidla
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Na domeček nyní naneseme lepidlo a vyhladíme ubrousek

Nechte opravdu důkladně zaschnout, nejlépe do druhého dne. Pak už jen stačí domeček složit a naplnit čajovými sáčky. A nebo ne?

Rozložený domeček
Domeček už jen sestavíme (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Domeček na čajové sáčky
Někomu se líbí přírodní vzhled (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Barvení a krakelování

Někdo má raději přírodnější vzhled a na barvy si nepotrpí, další má rád více barviček. Pojďme se tedy pustit do barvení. A naučíme se u toho ještě techniku krakelování. Opět nebudete potřebovat žádné speciální přípravky, ze začátku si vystačíte s temperami, které si půjčíte u dětí v malířském kufříku, a Herkulesem. Já vyzkouším speciální lepidlo pro decoupage, které slouží jako základní i vrchní lak a zároveň krakeluje. 

Barvy pro nátěr domečku
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Domeček ještě dobarvíme

Pro úplné začátečníky doporučuji vyzkoušet si efekt praskání někde bokem, popř. na místě, které bude v domečku skryto, například na vnitřní straně střechy či na podstavci, který bude pod tělem domečku. Nejprve naneseme tmavý odstín barvy. Necháme zaschnout. Poté natřeme lepidlem. Zde ovšem musíme již postupovat systematicky. Lepidlo nanášíme JEDNÍM! směrem. Do ještě ne zcela suchého lepidla naneseme světlý odstín barvy. A tu si můžete zkusit, co to udělá, když budete natírat stejným směrem nebo napříč. Pokud pracujete správně, prasklinky se začnou vytvářet přímo před očima.

Nátěr barvou
Podstavec natřeme tmavou barvou (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Zkouška efektu krakelování
Na místě, které nebude vidět, můžeme vyzkoušet efekt krakelování (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Přistoupíme tedy ke krakelování načisto. Střechu natřeme tmavší barvou a necháme zaschnout. Poté naneseme jedním směrem lepidlo a na ještě vlhké nanášíme vrchní vrstvu světlé barvy. Prasklinky vystupují téměř ihned po dotyku barvy. Můžete pozorovat, jak se tvoří popraskaný vzor.

Nanášení laku
Na zaschlou barvu naneseme krakelovací lak (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Krakelování
Před očima se nám vytváří popraskaný vzhled (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Necháme důkladně zaschnout. Na závěr můžeme ještě jednou přetřít lepidlem nebo závěrečným lakem, abychom si povrch zafixovali a mohli ho později otírat vlhkým hadříkem při úklidu. Aby byl vzhled vintage dokonalý, můžeme ještě napatinovat okraje. Vznikne starý vzhled na nové věci. Použijeme tmavý odstín, vezmeme suchý štětec a jen lehce namočíme do barvy. Otřeme o papír či ubrousek přebytečnou barvou a rohy a kraje několika tahy zestaříme. Na závěr tělo domečku ještě jednou přetřeme lakem či lepidlem. 

Patina na domečku
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Na závěr můžeme vytvořit lehkou patinu

A už jen naplníme různými oblíbenými čaji a domeček umístíme na viditelné místo. A máte opět další tip na výrobu dárku pro maminku či babičku. Určitě budou nadšené. 

Publikováno: 5. 7. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková