reklama

Jak na začátku prázdnin zabavit děti?

Začíná první týden prázdnin a mnozí rodiče již začínají šedivět při představě, že jejich děti budou doma další dva měsíce. Ne každý má možnost "odložit" své ratolesti na příměstský či jiný tábor, nemá prarodiče v důchodu, kteří by se o vnoučátka postarali a dovolenou budete mít až za dalších pár týdnů. Jak tedy připravit dětem příjemný vstup do prázdnin a co všechno s nimi můžete zažít? Víte o akcích ve vašem okolí?

Jak na začátku prázdnin zabavit děti? (Zdroj: Depositphotos)

Prázdninové akce pro děti

Spousta rodičů si o prázdninách klade otázku, jak svým dětem ty dva měsíce volna zpříjemnit společnými akcemi, aby se nenudily a nevymýšlely zdraví ohrožující nápady. Ideální by bylo, pokud bychom mohli s dětmi podniknout akce v přírodě nebo je vzít někam, kde se budou moci nenápadně vzdělávat a čerpat nové dojmy a informace. 

Takové aktivity bychom mohli rozdělit na několik skupin - akce do přírody, akce kulturní, sportovní a rodinné.

Akce v přírodě

Zoologické zahrady a akvária

I zde můžete ještě zúžit výběr a vydat se do ZOO, kterých máme v naší republice na 25 a počítáme do nich i nejrůznější specializované zooparky. Za zmínku třeba stojí speciální Krokodýlí ZOO v Protivíně, papouščí zoologická zahrada Bošovice a nesmíme vynechat ani ZOO ve Dvoře Králové nad Labem, kde můžete navštívit i proslulé safari. Koho nebaví zvířata, poohlédne se po akcích v akváriích. Od 1. července nabízí například ZOO Jihlava bohatý program pro malé i velké návštěvníky s fotosoutěží a ukázkou zde chovaných dravců. 

ZOO
Zoologické zahrady nenabízejí jen setkání se zvířaty, ale spoustu dalších zážitků (Zdroj: Depositphotos)

Chráněná území a národní parky

Ze školy si pamatujeme, že národní parky jsou u nás 4 - Národní park Šumava, České Švýcarsko, Podyjí a KRNAP. Všechny stojí zas to navštívit právě v letních měsících, kdy všechno kvete a roste a příroda nabízí to nejlepší. Všechny národní parky mají pro své návštěvníky připraveny turistické trasy pro rodiny s dětmi i náročné pro vrcholové sportovce. Pokochejte se krásami hor, mokřadů, bažin nebo rozlehlých plání a připomeňte si, jak se v přírodě a v národním parku zvláště chovat a v této myšlence veďte i své potomky.  Kromě národních parků můžete navštívit třeba proslulý park SOOS nedaleko Františkových lázní, který skýtá pohled na rozlehlé rašeliniště - v letních měsících jej poznáte jako vyprahlou poušť s osamělými bublajícími jezírky a vřídly. Mnoho přírodních lokalit pak nabídne naučné stezky a zajímavosti, kde se dají studovat přírodní krásy, objevovat neznámá místa, připomínat si rostliny a zvířata okolo nás a poučit se o koloběhu života v přírodě.

KRNAP
Krkonošský národní park nabízí stezky a přírodní zajímavosti (Zdroj: Depositphotos)

Rozhledny a vyhlídky

Koho by nelákalo podívat se na svět z ptačí perspektivy? Bohužel, létat bez křídel neumíme, a tak si musíme vystačit alespoň s rozhlednami a vyhlídkami. Naše malá země je jimi doslova poseta. Od 19. století je evidováno na 400 rozhleden, z nichž se jich do dnešních dnů dochovalo okolo 200 a další vznikají. Mezi 10 nejvyšších zařadíme třeba Žižkovský vysílač, vysílač Praděd, Ještěd, Novou radnici v Ostravě, Petřínskou rozhlednu, rozhlednu na Sylvánském vrchu u Plzně, Kanihuru u Bílova, Krudum u Chrudimi, lednický Minaret nebo Jarník u Písku. Kromě toho můžete navštívit repliku mayské pyramidy na Plzeňsku, babylonskou věž v západních Čechách nebo stezku korunami stromů v Krkonoších.

Rozhledna
Podívejte se, jestli ve vašem okolí není nějaká zajímavá rozhledna (Zdroj: Depositphotos)

Botanické zahrady a parky

Pobýt chvilku uprostřed svěží zeleně nemusí vždy znamenat vrhnout se do lůna přírody, zvlášť pokud bydlíme uprostřed rušného velkoměsta. Co místo toho zkusit navštívit botanickou zahradu nebo si prostě jen tak zajít do parku a udělat s rodinou piknik? Olomoucká botanická zahrada nabízí příjemné květinové osvěžení a k tomu rozárium. V Praze zase nezapomeňte navštívit proslulý skleník Fata Morgana. Nejstarší botanická zahrada v Liberci vás překvapí dalšími nej - nejstarší kamélií nebo nejdéle pěstovanou bonsají. Nedaleko Litovle v arboretu Bílá Lhota zase nalezneme na 400 vzácných dřevin z celého světa. Na letní piknik vás naláká zámek Loučeň, Jemniště nebo Liblice. Dostanete zde dokonce pravý piknikový koš se samými dobrotami a lahůdkami. A nezapomeňte, že ve spoustě větších měst můžete ve vybraných parcích grilovat a pořádat párty.

Grilování
I uprostřed města si můžete užít báječnou grilovačku s rodinou (Zdroj: Depositphotos)

Jeskyně a skalní města

Jeskyně nalezneme snad v každém cípu naší země. Jsou to nejen podzemní prostory, které jen pozvolna vydávají svá tajemství, ale také četné nadzemní vypoukliny a prohlubně, které užívali již lidé v pravěku. Některé slouží jako naučné stezky a v mnoha se dá dokonce přenocovat. Můžete tak navštívit proslulou Macochu a svézt se na lodičkách v podzemí, ale také trempy navštěvovaný a v lesích ukrytý Tisící kámen v Kokořínské oblasti. Kromě Českého ráje pak nevynechejte ani Tiské stěny nedaleko Ústí nad Labem, Suché skály na Maloskalsku nebo strašidelné Čertovy hlavu u Želíz a odtud je už jen krok ke skalním pokličkám a hřibům na Mělnicku a Kokořínsku.

Jeskyně
V mnoha jeskyních a převisech můžete strávit nezapomenutelnou noc (Zdroj: Depositphotos)

Řeky, jezera a vodní radovánky

Téměř všechny naše řeky jsou díky vydatným dešťům splavné a tudíž, pokud vaše rodina inklinuje k vodním akcím, můžete je využít a sjet si nějaký úsek řeky. Ideální je klasicky Sázava, Berounka nebo Ohře. Dáváte-li přednost klidnějším hladinám, rozhodně nevynechejte návštěvu mosteckého jezera Most. Oficiálně se bude jezero uvádět do provozu sice až 12. září, ale již během prázdnin můžete podniknout procházku po okolí, zejména k přesunutému chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Také opětovně napuštěná Orlická přehrada s revitalizovaným okolím poskytne návštěvníkům povodí Vltavy nádhernou podívanou a možnost příjemného vykoupání i projížďku po přehradě pod Ždákovským mostem (který je mimochodem největším a nevyšším mostem u nás) okolo Zvíkova až k majestátnému hradu Orlík.

Řeky
Už jste zkusili sjet divokou řeku? (Zdroj: Depositphotos)

Hory České republiky

Krkonoše vás přivítají nejen krásnou přírodou, ale také třeba Pančavskými vodopády, lanovkou na Sněžku nebo místy, odkud dosud v této době odtává sníh. Mezi nekrásnější místa jistě patří také České Švýcarsko, Česká Sibiř, lom Amerika nebo Česká Kanada. A aby těch českých rarit nebylo málo, České středohoří nabídne svou sopečnou krajinu s unikátním kopcem Bořeň, označovaným jako dračí či ďábelská hora podle nepřetržitého sloupce par, které z kopce stoupají. Děčínský Sněžník zase ukáže, co jsou tabulové nebo stolové hory, známé především z afrického kapského města. V Jeseníkách se dokonce můžete vypravit za samotným Pradědem a poslechnout si nějakou z četných pověstí o tomto vládci moravských hor. A na závěr - víte, kdo to jsou Lysaři a proč se s nimi můžete potkat na Bezručově výplazu? 

Hory
Krásy českých hor mají silný zvuk i v zahraničí (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 6. 7. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová