Po dlouhé době používání se některé naše utěrky změní v hadr na podlahu. Jsou samá skvrna, zašedlé nebo zežloutlé, barvy se z nich ztrácejí a celkově vypadají tak, že bychom je nejraději vyhodili. Díky jednoduché radě, kterou znaly i naše prababičky, však můžeme utěrkám vrátit bělost, barvy i měkkost.
Ze starých utěrek zase jako nové
Po čase používání zůstanou na utěrkách nezbytně všechny stopy našeho kuchaření - mastné skvrny, rozlitá omáčka, mapy od vína a další dekorace. V pračce se pak nezbytně po nějaké době všechny skvrny slijí do nevábného šedokrémového odstínu a naše utěrky vypadají, jako bychom s nimi vytírali chodník před domem.
Jak jim ale vrátit sněhobílý nádech, oživit zašlé barvy a opět se těšit z jejich hebkosti?
Máme pro vás velmi jednoduchý tip, který znaly i naše babičky a prababičky, které si o automatických pračkách mohly nechat tak akorát zdát.
Jednou z možností je utěrky samozřejmě vyvařit. Kámen úrazu je ovšem v tom, že najít dnes utěrku ze 100% bavlny nebo lnu je úkol hodný Sherlocka Holmese. Většina utěrek v sobě skrývá umělé vlákno a to, jak sami víte, se s vysokými teplotami v pračce nemá zrovna dvakrát rádo. Po vyvaření bychom tak mohli z pračky vytáhnout místo utěrek kapesníky.
Naštěstí na to můžeme jít lépe a s jistějším výsledkem.
Bělení utěrek
- jedlá soda
- ocet
- stolní olej
- prací prášek
- teplá voda
- lavor
Do lavoru dáme do teplé vody větší množství pracího prášku, 2 lžíce jedlé sody, 2 lžíce octa, 2 lžíce stolního oleje a smícháme.
Pak do roztoku namočíme utěrky. Jedlá soda utěrky vybělí, ocet je vydesinfikuje a olej na sebe naváže mastnotu a nečistoty.
Utěrky necháme ve vodní lázni alespoň 6 hodin, ideálně třeba přes noc a druhý den klasicky vypereme v pračce.
Publikováno: 30. 6. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová