reklama

Chov slepic je výnosný a praktický

Opět jsme pocítili zvyšování cen potravin a mezi nimi se zvýšila i cena vajec. Naštěstí máme, a dokonce i ve městech vhodnou alternativu - koupit několik párů slepiček, postavit jim útulný kurník a pak již jen chodit sbírat vajíčka. Domácí jsou prostě domácí, a pokud budeme naše slepice správně krmit, budou mít vajíčka žloutky jako oheň a bílek jako smetanu. A taková vejce v obchodě opravdu neseženete, zvlášť za tu cenu, za kterou jsou dnes k mání.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Chov slepic je výnosný a praktický (Zdroj: Prima DOMA)

Je nebo není výhodný chov slepic?

Nastalo období prudkého zdražování potravin, a to se odrazilo i na ceně vajec. Mnozí se již začali zamýšlet nad tím, zda by nebylo ekonomicky výhodnější si pořídit několik slepic a zajistit si tak trvalý přísun čerstvých domácích vajíček. Pravda je taková, že pořizovací cena nosnic není zrovna zanedbatelná, ale v součtu se nám opravdu vyplatí. Podmínkou chovu slepic je samozřejmě nějaké bydlení pro ně a kvalitní krmení. 

Kuřata
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kuřatům věnujte zvýšenou péči, aby zdravě prospívala

Klecový chov či výběh?

V první řadě je potřeba podotknout, že současná legislativa projednává definitivní zákaz klecového chovu slepic a drůbeže obecně. Ačkoliv dosud není tato problematika zcela uzavřena, velkochovy již od tohoto způsobu chovu začínají upouštět. Také domácí chov by vůbec neměl s touto eventualitou počítat. Klecový chov se po řadě let provozů jeví jako neefektivní, neekonomický a nadto je pro takto chovanou drůbež stresový. 

Kohout
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pokud počítáte s chovem, nezapomeňte si pořídit kohouta

Praktičtější bude si v domácím prostředí - zahrada, dvorek nebo otevřené prostranství postavit klasický slepičí kurník a k němu nejlépe voliéru. Voliéra je nutná v tom případě, že nemáme po celý den i noc odpovídající zabezpečení pro slepice a hrozí nebezpečí odcizení nebo odvlečení dravcem či škodnou. Tam, kde nemáme vlastní oplocený dvorek nebo zahradu, rozhodně stavíme voliéru. Voliéra by měla mít několik základních parametrů: 

  • odpovídající velikost (na 1 slepici počítáme s prostorem 750 cm)
  • pevné oplocení okolo prostoru, případně i s pletivem či střechou nad celým prostorem voliéry
  • podezdívka v případě, že hrozí podhrabaní škůdců
  • kurník se snášedlem
  • krmnou část s napajedlem
Velsumka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Toto plemeno má svůj původ v Německu

Jak chovat slepice?

Slepice by měl začít chovat každý, kdo jednak očekává produkci vajec, případně pozdější odporažení některého z kusů, ale hlavně takový člověk, který má zároveň vřelý vztah k přírodě a zvířatům především.  Před samotným pořízením slepic by se měl začínající chovatel seznámit s problematikou chovu slepic buď prostřednictvím odborné literatury, která je dnes běžně dostupná na internetu, případně navštívit některé jiné chovatele, kde se blíže seznámí s jednotlivými druhy a plemeny slepic, jejich chovem a dostane i cenné rady.

Maraska
i (Zdroj: Prima DOMA)
Plemeno Maraska má vysokou snůšku a je i zmasilé

Plemena slepic

Mezi zajímavá plemena, která do nedávné doby nebyla v České republice vůbec známá, patří německé plemeno Velsumka nebo francouzské plemeno Maranska. Tato plemena se vyznačují vysokou nosností a Maransky jsou navíc slepice s kombinovanou užitkovostí - nosné i masné. Vyznačují se čokoládově zabarvenou skořápkou a vysokým výnosem. Opravdu dobrá nosnice dokáže za rok snést až 200 vajec. Obě plemena mají netradiční zabarvení peří, které u klasických domácích plemen neznáme. Další plemena a informace o chovu podrobněji naleznete na příslušných stránkách internetu nebo v odborné literatuře.

Publikováno: 17. 6. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová