reklama

Jak správně používat myčku

Kvalitní myčka nádobí je neocenitelný pomocník. Ušetří vám čas, námahu, a dokonce i peníze. Aby mytí nádobí v myčce proběhlo opravdu důkladně a úsporně, je ale potřeba dodržet pár pravidel. Vše do myčky správně naskládat a vynechat to, co do ní v žádném případě nepatří. Důležitá je i správná volba programů a teploty vody. Poradíme, jak na to.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak správně používat myčku (Zdroj: Depositphotos)

Teplota vody

Některé myčky mají různé automatické programy, které si samy upraví teplotu a dobu mytí podle míry zašpinění. Myčka, která má automatický program, který myje špinavé nádobí při teplotě 45-60 °C, dovede sama odhadnout, jak moc je nádobí znečištěné, a podle toho nastaví vhodnou teplotu i čas mytí, a proto nemusíte nad ničím složitě přemýšlet. Navíc je chytře uspořádaná, a tak i při své standardní šířce 60 cm pojme až úctyhodných 16 sad špinavého nádobí (drtivá většina myček, které jsou na trhu, má limit 14 sad nádobí). Takže dobře poslouží i po opravdu velké hostině.

Pro velmi špinavé nádobí, jako jsou například hrnce a kastroly s připáleninami, je ale potřeba zvolit silnější „kalibr“, a tím je intenzivní program s vodou o teplotě 70 °C. Ten je také vhodný k mytí nádobí s velmi vysokými nároky na hygienu, jako jsou kojenecké lahve a kuchyňská prkýnka. Pokud toto nádobí myčku nezaplní, můžete přidat talíře, misky a podobně.

Myčka_Sušení plus, Pootevření dvířek_IM690
i (Zdroj: MORA)
Správné umytí nádobí je závislé také na správném naskládání do mycího koše

ECO program myje zpravidla při 50 °C a je nejúspornější z pohledu spotřeby vody a energie. Hodí se pro mírně znečištěné nádobí. Trvá však zpravidla nejdéle.

Pokud naopak spěcháte a nádobí je málo znečištěné, bývá výhodné použít ještě nižší teplotu. Například některé myčky nabízejí i rychlý program při teplotě vody 35 °C. Se zcela zaplněnou myčkou si poradí za 20 minut, a při použití funkce Rychlé Mytí dokonce za pouhou čtvrthodinu! Tento program se používá na mírně zašpiněné sklenice a porcelán, například na šálky od kávy.

Nádobí
i (Zdroj: Depositphotos)
Myčku vždy zcela zaplňte nebo použijte úsporný program

A pokud myčka není zcela zaplněná, použijte program pro ½ náplň. Ten totiž přizpůsobí mycí program tak, že spotřebuje méně energie a vody. A ještě jeden tip: lepších výsledků sušení dosáhnete, když použijete možnost automatického otevření dvířek myčky po ukončení mycího programu. Některé myčky mají funkci SušeníPlus, kdy se po dokončení mycího cyklu dvířka myčky automaticky pootevřou, aby mohla odejít zbytková pára. Vzduch přirozeně proudí do myčky a z myčky vyjmete dokonale lesklé a suché nádobí, ať už je jakéhokoliv tvaru a z jakéhokoliv materiálu. Dokonce i plastové nádobí bude bez kapek vody. Tento systém je navíc velmi efektivní: jde o přirozeně rychlé sušení při nízké spotřebě energie. Nezapomeňte, že pokud je myčka vestavěná, okolní nábytek či zařízení musejí být odolné vůči kondenzaci.

Co kam umístit

Výborné jsou myčky, které jsou vybavené příborovou zásuvkou a dvěma koši na nádobí. Do příborové zásuvky se vejdou příbory, naběračky, metly, servírovací příbory a podobné nádobí. Do horního koše vyskládejte sklenice, hrnky, misky, talířky na pečivo a podšálky. Do dolního koše patří talíře, servírovací mísy a hrnce. Pamatujte, že všechny znečištěné plochy nádobí by měly směřovat směrem do myčky a směrem dolů. Nádoby nevkládejte do sebe ani přes sebe. Nádoby s dutinami (například hrnečky a plastové předměty) nakloňte, aby se důkladně opláchly vodou a následně i vysušily. Předměty, které by mohly propadnout košem myčky, umístěte do příborové zásuvky.

Skládání
i (Zdroj: Depositphotos)
Používejte doporučené mycí a leštící přípravky, určené pro daný typ myčky

Co do myčky rozhodně nepatří

Většina moderních materiálů je již uzpůsobena k použití v myčce. Přesto je ale pár věcí, které byste do myčky dávat neměli. Jedná se o věci běžné a každodenní potřeby, které by mohla myčka nenávratně poškodit.

Dekorativní sklo

U některých skleniček, které běžně používáte, se mohou objevit matné pruhy či šmouhy, které zpravidla vznikají kvůli příliš vysoké teplotě při mytí a oplachu, ale může je způsobit i nekvalitní přípravek. Prevencí je tedy volit speciální program na mytí skla. Není proto problém, aby sklo bylo lesklé, nádherně čisté a chráněné.

Teflonové nádobí

Pokud výrobce výslovně nepovoluje mytí v myčce, vyhněte se mu. Sice to po prvním umytí nemusí být vidět, ale postupně se teflon poškozuje, začnou se v něm připalovat připravované pokrmy a ve finále se začne odlupovat.

Mytí
i (Zdroj: Depositphotos)
Myčka pracuje s úspornými programy

Nože

Jedná se samozřejmě o ostré kuchyňské nože, které se v myčce otupují, takže do ní rozhodně nepatří. U některých může dojít až k takovému poškození, že už se nedají ani nabrousit. Navíc – pokud mají lepenou nebo dřevěnou rukojeť, riskovali byste, že může prasknout nebo se může od kovové části oddělit. Do myčky proto nedávejte ani škrabky nebo ostrá struhadla, tupí se také.

Dřevo

Jak již bylo uvedeno u nožů s dřevěnou rukojetí, prkénka a dřevěné kuchyňské náčiní do myčky nepatří. Dřevo může popraskat kvůli namočení i vysoké teplotě. Možná to nebude po první lázni vidět, ale postupně k poškození jistě dojde. A ani chemie v myčce dřevu zrovna nesvědčí.

Plasty

Plasty jsou obecně citlivé na teplo. Ovšem někteří výrobci takové nádoby, které je možné použít do myčky, vyrábějí. Vždy je dobré dodržovat symboly vhodnosti či nevhodnosti mytí v myčce. Obecně je lepší umístit plastové výrobky do horního koše. Topné těleso myčky je totiž dole, a proto je tam i vyšší teplota.

Provoz
i (Zdroj: Depositphotos)
Nezapomínejte na bezpečnost, myčka pracuje s horkou vodou a párou

MORA IM 690 v šířce 60 cm

Vestavná plně integrovaná myčka MORA IM 690 v nejúspornější energetické třídě A+++ vyniká i nejvyšší účinností mytí a sušení "A" a spotřebou vody 9,5 l, a proto vám ušetří spoustu vody a elektrické energie při skvělém výsledku. S kapacitou 16 sad nádobí a se třemi koši – z toho jedním na příbory – je vhodná i do větších rodin. Ovládací panel je skrytý a je vybaven tlačítkovým ovládáním s displejem a mnoha praktickými funkcemi jako je dvacetiminutové RychléMytí nebo funkcí SušeníPlus, kdy se po ukončení programu dveře automaticky pootevřou, aby myčka dál šetřila cennou energii. Energii pomáhá šetřit o možnost připojení přímo na teplou vodu. Samozřejmostí je úsporný ECO Program, nebo AUTO Program, který sám zvolí optimální parametry mytí, odložený start až o 24 hodin či poloviční program mytí. Se systémem AquaStop se nemusíte obávat nemilého překvapení v podobě vytopení. Přívodní hadice se totiž skládá ze dvou odolných vrstev a hned u vodovodního kohoutku je bezpečnostní ventil, který vám zaručí maximální ochranu vašeho domova před poničením vodou. Myčka je tichá (47 dB). O průběhu mytí vás bude informovat digitální ukazatel zbytkového času.

m_im-690
i (Zdroj: MORA)
Samozřejmostí je úsporný ECO Program nebo AUTO Program

Úzká MORA VM 540 X v šířce 45 cm

Vestavná částečně integrovaná myčka MORA VM 540 X s nerezovým předním panelem v šířce 45cm je výjimečná pro svou nízkou spotřebu energie, díky které je řazená do energeticky velmi úsporné třídy A++ . S účinností mytí a sušení "A", spotřebou vody 9l bude vaše nádobí dokonale čisté, navíc vám myčka ušetří spoustu vody a elektrické energie. Je vhodná nejen do menších rodin, ale i tam kde není dostatek prostoru v kuchyni. Je vybavená  dvěma koši a je do ní možné umístit 9 jídelních sad najednou. Nerezový ovládací panel s tlačítky má mnoho praktických funkcí jako např. úsporný ECO Program, ½ program nebo odložený start až o 24 hodin. Se systémem AquaStop se nemusíte obávat nemilého překvapení v podobě vytopení. Myčka je tichá (47 dB). Po ukončení programu signalizuje zvukový alarm konec mytí.

b_vm540x-r
i (Zdroj: MORA)
Vestavná částečně integrovaná myčka MORA VM 540 X

Publikováno: 20. 6. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce