reklama

Inspirujte se, jak můžete proměnit balkón v oázu klidu

Nemáte zahradu, ale přesto byste si rádi vytvořili vlastní venkovní oázu, kam se za teplých letních večerů uchýlíte po celém dni k příjemnému odpočinku? Nebo naopak toužíte po místě, kde se budete moci každý den alespoň chvíli vyhřívat na sluníčku? Ať tak či onak, postačí vám k tomu balkón. Je potřeba ho jen vhodně zařídit. Inspirujte se, co budete potřebovat k tomu, byste proměnili balkón v místo lákající k relaxaci.

i (Zdroj: Hornbach)
Inspirace, jak proměnit balkón v oázu klidu (Zdroj: Hornbach)

Dlažba a další podlahové krytiny

Začneme pěkně od podlahy. Pokud balkón zařizujete od píky, měli byste v první řadě dbát na vhodnou podlahovou krytinu. Na balkón doporučuji položit mrazuvzdornou dlažbu dle normy EN mimořádně vysoké kvality. Jako alternativu k dlažbě můžete samozřejmě zvolit i dřevěná prkna, dřevěné dlaždice, umělý trávník či venkovní koberce, dekorační štěrk nebo kombinaci různých podlahových krytin. Do podlahové krytiny ze dřeva můžete navíc zcela snadno zabudovat světla.

Ochrana proti slunci

Se správnou ochranou proti slunci na balkóně přečkáte i ta největší vedra. Jednou z možností je koupě slunečníku – rychle a pohodlně se montuje a jednoduše ho můžete přemístit, kamkoliv se vám zlíbí. Další variantou je sluneční plachta, která se upevňuje na stěnu a balkónové zábradlí. Výhodou plachty je, že se dobře čistí a uskladňuje. Do třetice můžete zvolit markýzu, která se napevno připevňuje na stěnu. V každém případě lze vždy vybírat z velkého množství velikostí, tvarů, designů a barev.

zastínění balkónu
i (Zdroj: Hornbach)
Zastínění balkónu je důležité, někde si vystačíte jen se slunečníkem, jindy je lepší zvolit třeba markýzu nebo sluneční plachtu

Pohledová ochrana

Pohledové potahy jsou skvělou, rychlou a levnou variantou pro zachování soukromí. Balkón ochráníte před pohledy zvědavců a můžete si v příjemném stínu dlouhé hodiny užívat čas jen pro sebe.

soukromí na balkóně
Soukromí na balkóně před zraky kolemjdoucích zajistí vhodná balkónová zástěna (Zdroj: Hornbach)
balkónová zástěna
Barvu i materiál balkónové zástěny můžete zvolit tak, aby korespondovala s celkovým designem balkónu (Zdroj: Hornbach)

Balkónové rostliny

Díky rostlinám se váš balkón zazelená, pokvete všemi barvami a zavoní vám až do ložnice. Při výběru vhodných květin a druhů zeleniny byste měli zohlednit především velikost vašeho balkónu a délku slunečního svitu. Pro pěstování jsou ideální jižně orientované balkóny, kam svítí slunce nejvíce. Zahrádku si zde můžete pěstovat ve vertikálních záhonech vyrobených z palet či bedýnek Buildify nebo v závěsných samozavlažovacích truhlících umístěných přímo na zábradlí.

balkónové květiny
i (Zdroj: Hornbach)
Květiny, ale třeba i bylinky nesmí na žádném balkóně chybět

Nábytek a dekorace

Balkónový nábytek je k dispozici v mnoha variantách. Cenově nejvýhodnějším materiálem je zpravidla plast, jeho nevýhodou je ale nižší kvalita. Vyplatí se investovat do nábytku z moderních plastových kombinací a umělohmotného pletiva. Tento nábytek je totiž extrémně odolný proti vlivům počasí. Mezi takové materiály patří zahradní nábytek z polyratanu. Mezi tradiční materiály patří i dřevo a kov, zejména železo, ocel a hliník. Klasikou je skládací balkónový nábytek, který se inspiruje především lehkými bistro židlemi. Trendem u balkónového nábytku je jeho stále výraznější bytový vzhled – tedy balkónový nábytek, který může stát také v bytě. Nábytek, který může stát venku po celý rok, je nábytek z teakového dřeva. Samozřejmě je nutné se o materiál dobře starat.

sluneční plachta
i (Zdroj: Hornbach)
Vhodné zastínění balkónu ochrání vás, květiny i nábytek před přímým slunečním zářením

Osvětlení

Plánujete na balkóně trávit teplé letní večery? Pro dotvoření dokonalé atmosféry nezapomeňte na osvětlení. Řešením může být světelný řetěz, který snadno omotáte kolem zábradlí balkónu. Kromě zdroje příjemného teplého světla se stane i originální dekorací.

světelný řetěz
i (Zdroj: Hornbach)
V poslední době jsou velmi oblíbeným náladovým osvětlením světelné řetězy

Letní grilování

Ani na balkóně si nemusíte nechat ujít letní grilovačky. Stačí sáhnout po elektrickém grilu, který neznečišťuje okolí kouřem, a neobtěžuje tak vaše sousedy. Uvítají ho i návštěvy – snadno na něm připravíte rychlé a originální pohoštění. Jednou z výhod elektrického grilu je, že má krátkou dobu zahřátí a snadno se udržuje. Gril je navíc možné používat opravdu kdekoliv.

bylinky na balkóně
i (Zdroj: Hornbach)
Elektrický gril je na balkón ideální, pokrmy z něj chutnají skvěle a nebudete obtěžovat sousedy kouřem

Více informací najdete na: www.hornbach.cz

Publikováno: 22. 6. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce