reklama

Vyrobte si z kamenů dekoraci technikou decoupage

Decoupage neboli ubrousková technika se používá ne dekoraci celé řady povrchů včetně přírodnin. Tuto techniku můžeme použít i na výrobu krásné dekorace z kamenů, které si nasbíráme při našich procházkách a výletech.

Vyrobte si z kamenů dekoraci technikou decoupage (Zdroj: Prima DOMA)

Ubrousková technika decoupage a přírodní dekorace z kamenů

Ubrousková technika je již velmi rozšířená technika zdobení povrchů předmětů, která si získala na oblibě díky své pestrosti a jednoduchosti. Zdobit lze prakticky všechny hladké i nerovné povrchy, přírodní i syntetické materiály. Na internetu dokonce najdete i specializované stránky, které se zaměřují pouze na prodej ubrousků na decoupage a naleznete zde i velmi netradiční vzory a motivy. 

Decoupage 1
Motiv vintage (Zdroj: Depositphotos)
Decoupage 2
Květinový motiv (Zdroj: Depositphotos)

Pokud si chcete doma ozdobit poličky nebo stůl přírodními dekoracemi, vsaďte na kameny, ozdobené technikou decoupage. Na jejich zhotovení není nic složitého. Kameny si můžete nasbírat při vašich cestách, na procházce nebo na výletech.

Pomůcky a potřeby:

  • několik kamenů
  • ubrousky na decoupage
  • lepidlo na ubrouskovou techniku nebo Herkules
  • štětec
  • bezbarvý lak ve spreji nebo v plechovce na akryl
  • akrylová barva - světlá, bílá nebo krémová

Postup práce:

Kameny nejprve důkladně očistíme - k tomu nám postačí teplá voda, saponát a kartáček na ruce. Pečlivě vymyjeme každou skulinku, aby zde nezůstaly nečistoty. Kámen pak osušíme. Následně přistoupíme k odmaštění - to provedeme pomocí lihu nebo odlakovače. Na mastném povrchu by ubrousek nedržel.

Mytí
Kámen musíme pečlivě umýt a odmastit (Zdroj: Prima DOMA)

Nejprve si umytý a odmaštěný kamínek natřeme akrylovou barvou, lepší je udělat dvě vrstvy. Barvu necháme důkladně zaschnout.

Barva
Kámen nejprve natřeme bílou barvou (Zdroj: Prima DOMA)

Z ubrousku si vybereme vhodný motiv, na malé kamínky volíme takové ubrousky, které mají více menších obrázků a snáze se na malou plochu vejdou. Obrázek vystřihneme nebo opatrně odtrhneme. Nerovné okraje nejsou na překážku.

Ubrousek
Z ubrousku vybereme vhodný motiv (Zdroj: Prima DOMA)

Ubrousky mají tři vrstvy a dvou spodních se potřebujeme zbavit. Ubrousek tedy jemně promneme mezi prsty, čímž se vrstvy uvolní a my je můžeme snadno odstranit. Budeme potřebovat pouze vrchní vrstvu, na které je vytištěný motiv a obrázek.

Obrázek položíme na kamínek a pomocí štětce naneseme dostatečné množství lepidla na obrázek. Lepidlo pečlivě, ale jemně rozetřeme, abychom obrázek nepotrhali a aby lepidlo bylo po celé ploše obrázku. Necháme opět zaschnout.

Lepidlo
Na obrázek naneseme vrstvu lepidla (Zdroj: Prima DOMA)

Takto hotový kamínek již můžeme používat jako milou dekoraci, můžeme jej také darovat někomu blízkému. Pokud bychom chtěli takto odekorované kameny umístit ven, je potřeba je na závěr pokrýt lakem. Jinak by déšť obrázek z kamínků velmi brzy smyl. Lak nanášíme nejlépe venku na čerstvém vzduchu, doma jen při otevřených oknech nebo v dobře větratelné místnosti.

Hotová dekorace
Hotový obrázek necháme zaschnout a přelakujeme (Zdroj: Prima DOMA)

Zkuste si sami nebo s dětmi pár kamínků polepit technikou decoupage a určitě brzy zjistíte, že vás tato technika začne velmi bavit a že díky ní můžete vyrobit neomezené množství dekorací se stejným motivem nebo na každý předmět umístit jiný motiv.

Publikováno: 14. 6. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová